انتخاب رنگ، مهمترین مرحله تغییر دکوراسیون یا بازسازی خانه ها

انتخاب رنگ مناسب برای خانه و محل کار

تصمیم گیری برای تغییر رنگ یک اتاق یا به طور کلی جایی که در آن زندگی می کنید یا محل کارتان یک قسمت ساده و ابتدایی ماجراست و انتخاب رنگ مناسب یک قسمت پیچیده تر و اصلی ماجرای رنگ آمیزی و تنوع محل زندگی یا کار است . اگر شما در حال حاضر برای انتخاب رنگ مناسب یا خانه یا محل کارتان کاملا گیج شده اید بهتر است از این راهنما برای پیدا کردن پالت رنگی مناسب بهره ببرید :

انتخاب رنگ
انتخاب رنگ
  1. پالت رنگی : انتخاب رنگ مناسب نیاز به فکر کردن و دید دقیق دارد . پس برای انتخاب مناسب تر است بهتر است از نمونه و پالت های کوچک رنگی شروع کنید . در ابتدا بهتر است یک تکه چوب بلااستفاده از انباری منزلتان بردارید . با یک قلمو روی آن را به رنگ مد نظرتان یا رنگی که به آن علاقه دارید رنگ کنید . بعد از رنگ کردن و خشک شدن بهتر است چند روزی این تخته پالت رنگی را روی دیوار جایی که در نظر دارید نصب کنید. بعد از چند روز ذهن و چشم شما آمادگی بیشتری برای انتخاب این رنگ دارد و اگر بعد از این مدت هنوز هم دید شما نسبت به آن رنگ خاص مثبت است پس با اطمینان بیشتری می توانید این رنگ را انتخاب کنید.
  2. خانواده رنگ ها : اگر شما برای تصمیم گیری در خصوص انتخاب رنگ مناسب دیوارها یا حتی اشیا ، خانواده ای از رنگ ها را مد نظر قرار دهید ، تقریبا می توان گفت که محدوده انتخاب کوچکتر می شود و فقط نیاز دارید سه تا 5 رنگ را نهایتا به عنوان نمونه به روشی که در بالا گفتیم امتحان کنید .
  3. نور و روشنایی : توصیه می کنیم  که حتما در نور و روشنایی کافی رنگ های مورد نظرتان را امتحان کنید. این مساله موضوع بسیار مهمی است که حتما رنگ ها را در نور طبیعی و در طول روز در میزان نورهای متفاوت امتحان کنید.  ممکن است تفاوت زیادی در توناژ رنگی که انتخاب می کنید در حالتی که شما این رنگ را در روشنایی اولیه صبح در روی یک میز ببینید با همان رنگ در هنگام غروب خورشید وجود دارد ! هیچ وقت تاثیر نورها و زاویه های مختلف را در تغییر رنگ ها  بی اهمیت در نظر نگیرید .
انتخاب رنگ
انتخاب رنگ

نوع رنگ : لاتکس یا روغنی

رنگ های لاتکس بر پایه آب هستند و پاک کردن آنها بسیار راحت تر است . چون این رنگ ها بر پایه آب هستند به راحتی با آب و صابون می توانند شسته شوند . بعد از رنگ آمیزی بسیار سریع تر خشک می شوند و در گذر زمان زرد نمی شوند . شما برای بیشتر قسمت های خانه یا محل کار خود به راحتی و با اطمینان می توانید از رنگ های لاتکس برای رنگ کردن دیوارها استفاد کنید .

رنگ های روغنی ضخیم تر هستند همینطور نسبت به رنگ های بر پایه آب نرم و صاف تر هستند . حلال آنها معمولا تینر هست که در بیشتر جوامع زباله های حاصل از این رنگ ها بسیار خطرناک شناخته میشوند و نباید مستقیما به داخل سطل زباله های معمولی پرتاب شوند . و حتما در موقع کار کردن با این رنگ ها باید از ماسک استفاده کنید .

انتخاب رنگ
انتخاب رنگ

انواع مختلف پوشش دهنده نهایی یا فیکساتورها

شاید در ابتدای کار شما هیچ ایده ای برای استفاده از یک ماده پوشش دهنده نهایی یا فیکساتور نداشته باشید . اما در اینجا ما به شما می گوییم برای بهبود کیفیت کارتان حتما این مورد را مد نظر قرار دهید . در اینجا سعی می کنیم مختصر و مفید در مورد گزینه های در دسترس برای شما صحبت کنیم :

  1. Flat یا مسطح : رنگ های Flat کاملا مات و بدون هیچ گونه براقیت و درخشندگی هستند . این قابلیت منجر به این میشود که خطاهاو ایرادات سطح پنهان شود . یکی از معایب این نوع پوشش های رنگی این است که تمیز کردن آنها بسیار سخت است . پس بهتر است برای مناطق پر رفت و آمد استفاده نشوند . به طور کلی از این نوع رنگ ها باید در سطوح محدودی استفاد کرد .
  2. پوشش های اطلسی و لطیف : این رنگ ها بیش از حد براق نیستند و برای بیشتر سطوح استاندارد و قابل استفاده هستند. و تمیز کردن آنها نیز از نوعی که در بالا توضیح دادیم راحتر است .
  3. نیمه براق: پوشش هایی با براقیت متوسط هستند که نه مات هستند و نه چشم را خیلی اذیت می کنند . با پارچه ساده و نم دار به راحتی تمیز میشوند .
  4. بسیار براق : همانطور که از نام آن پیداست ، پوشش های بسیار براق هستند . که برای مناطقی که می خواهیم چشم نواز و جذاب باشند می توانید از این پوشش استفاده کنید. دوام بسیار بالایی دارند و به راحتی تمیز می شوند . خصوصا در مناطقی که رطوبت بسیار بالایی دارند بهتر است از این پوشش ها استفاد شود .
انتخاب رنگ
انتخاب رنگ

هزینه رنگ آمیزی

همانطور که همه می دانیم رنگ های با کیفیت عالی بسیار گران هستند و برای رنگ کردن بخشی یا کل ساختمان منزل یا محل کارمان باید هزینه نسبتا بالایی در نظر بگیریم . البته باید این را مدنظر قرار بدهیم که این هزینه کردن یک سرمایه گذاری ارزشمند است . چون ما هر روز ساعت های طولانی را با دیوارهای اطرافمان زندگی می کنیم . پس هزینه کردن و لذت بردن از محیط اطراف بسیار اهمیت دارد .

در کنار این موارد چند نکته را هم برای شروع رنگ آمیزی باید مد نظر قرار بدهید : قبل از اینکه به فروشگاه رنگ فروشی برای خرید رنگ بروید بهتر است یه لیست دقیقی از متراز محلی که می خواهید رنگ کنید در دست داشته باشید . و همینطور از فروشنده رنگ کمک بگیرید و سوال کنید که یک قوطی از رنگ مورد نظر چه مقدار از لحاظ متراژی برحسب متر مربع را می تواند پوشش بدهد . و سپس از روی متراژ اصلی دیوارهایی که می خواهید رنگ کنید میزان دقیقی از رنگ مورد نیاز را محاسبه کنید . به این نکته هم توجه کنید که اگر از رنگ های ارزان قیمت انتخاب کنید ، قطعا برای رسیدن به یک کیفیت مطلوب نیاز به یک پرایمر و همینطور پوشش نهایی دارید . پس حتما این موضوع را در موقع خرید و انتخاب رنگ مورد نظر داشته باشید ./ دکوراسیون

تحریریه به تام