رنگ در دکوراسیون، چطور میتواند روی روحیات شما تاثیر گذار باشد

رنگ در دکوراسیون

رنگ در دکوراسیون منزل یکی از المان های تاثیر گذار روی خلق و خو و روحیات شماست. شاید بسیاری از ما زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد رنگ دکوراسیون منزلمان نکنیم، اما باید بدانیم که رنگ ها تاثیر زیادی روی ما دارند. رنگ فضا می تواند روی حالات و افکار ما تاثیر بگذارد.

رنگ بسته به سن، جنسیت، زمینه های قومی و آب و هوا، به شیوه‌های متفاوتی روی آدم ها تاثیر می گذارد. رنگ های خاص (یا گروهی از رنگها) معمولا واکنش مشابهی را در آدمها ایجاد می کنند؛ اما تغییرات در واکنش آدمها ناشی از سایه و تن رنگهای استفاده شده است. به همین دلیل است که وقتی پای دکوراسیون منزل به میان می آید، بهتر است عاقلانه رنگ ها را انتخاب کنیم.

برای داشتن یک خانه ی زیبا نباید به دنبال مد باشید. در طول زمان رنگ های زیادی مد می شوند و از مد می افتند. آدم‌ها می توانند خانه ی خود را با انتخاب رنگی که سلیقه و شخصیت آنها را نشان می دهند، زیبا کنند. ترفند کار این است که رنگهایی را که دوست دارید با هم ترکیب کنید تا به یک نتیجه ی رضایت بخش برسید.

انتخاب ترکیب رنگ ها یکی از سخت ترین مراحل برای مبتدیان است. رنگ چنان قدرتی دارد که می تواند شکل و اندازه ی مبلمان و همچنین فضا را تغییر بدهد. انتخاب رنگ دشوار است اگر به اطلاعات اولیه در مورد رنگ و جلوه های آن مجهز نباشید.

رنگ در دکوراسیون
رنگ در دکوراسیون

در این نوشتار یاد می گیریم که چطور رنگ ها می توانند روی خلق و خوی شما تاثیر بگذارند:
عاقلانه انتخاب کنید
به خاطر داشته باشید که هر رنگی دارای تاثیر روانی است. در مورد این فکر کنید که هر رنگ چه احساسی در شما ایجاد می کند؛ آنها می توانند هر احساسی ایجاد کنند از آرامش گرفته تا خشم. برای ایجاد آرامش در خانه تان، رنگ ها را عاقلانه انتخاب کنید. برخی از رنگ ها در مقادیر زیاد ممکن است اثر معکوس بر شما و عزیزان تان داشته باشند.

چه جور خلق و خویی دوست دارید خلق کنید؟ کدام رنگ ها به شما کمک می کنند که به آن خلق و خوی برسید؟

اگر شما برای پاسخ به این سوالات نیاز به کمک دارید، مجلات کتاب ها، وبلاگ ها و وب سایت های مخصوص دکوراسیون را نگاه کنید. همچنین، اجازه دهید منسوجاتی که در خانه دارید راهنمای شما باشد. پارچه، فرش و موکت و مبلمان رنگ های محدودی دارند، بنابراین ابتدا آنها را انتخاب کنید و سپس در مورد رنگ ها تصمیم گیری کنید.

هنگامی که رنگ های مورد نظرتان را پیدا کردید، آنها را در بیش از سه یا چهار المان استفاده نکنید. استفاده ی بیش از اندازه از رنگ ها باعث می شود که فضا به هم ریخته به نظر برسد.
رنگ های به کار رفته در فضا و اثرات آنها
رنگ ها به سه شیوه ی اصلی عمل می کنند: فعال، غیر فعال و خنثی. شما به راحتی می توانید رنگ هر اتاق را مطابق به خواسته های شخصی ، سلیقه و کاربرد اتاق انتخاب کنید. رنگ های روشن فضا را گسترده و دلربا نشان می دهند، و باعث می شوند که اتاق بزرگتر و روشن تر به نظر برسد. رنگ های تیره مدرن و گرم هستند. آنها به اتاق های بزرگ ظاهر صمیمی تری می بخشند.

بیایید نگاه دقیق تری به رنگ ها داشته باشیم و یاد بگیریم که هر رنگ چه تاثیری می تواند روی فضا داشته باشد.

رنگ در دکوراسیون
رنگ در دکوراسیون
  1. قرمز

قرمز سطح انرژی یک اتاق را افزایش می دهد. این رنگ به عنوان تندترین رنگ، یک انتخاب خوب است زمانی که می خواهید هیجان زده شوید، به خصوص در هنگام شب. در اتاق نشیمن و یا اتاق ناهار خوری، قرمز آدمها را به سمت هم جذب می کند و باعث می شود گفتگو بین آنها آغاز شود. اگر در ورودی را قرمز کنید، تاثیر اولیه ی قدرتمندی روی افرادی که با خانه تان می آیند خواهید داشت.

 

رنگ در دکوراسیون
رنگ در دکوراسیون
  1. زرد

رنگ زرد شادی آفتاب را مجسم می کند و حس شادی را به بیننده القاء می کند. این رنگ یک انتخاب عالی برای آشپزخانه، حمام و اتاق ناهارخوری است، چرا که می تواند به این فضاها انرژی و نشاط ببخشد. رنگ زرد می تواند سالن ها، ورودی ها و فضاهای کوچک را دلباز و روح بخش کند و به شخص وارد شونده این احساس دست می دهد که مورد استقبال واقع شده است.
اگرچه زرد رنگ شادی است اما انتخاب خوبی برای طرح های رنگی اصلی نیست. مطالعات نشان می دهد که احتمال اینکه آدمها در یک فضای داخلی به رنگ زرد کنترل خود را از دست بدهند زیاد است. همچنین به نظر می رسد که نوزادان نیز در اتاقهای زرد رنگ بیشتر گریه می کنند.

رنگ در دکوراسیون
رنگ در دکوراسیون
  1. آبی

گفته می شود که آبی فشار خون را پایین می آورد و تنفس و ضربان قلب را آهسته می کند. به همین دلیل این رنگ آرام کننده است و اغلب برای اتاق خواب و حمام توصیه می شود.

هرچند رنگ آبی که در جعبه ی پاستل بسیار زیبا به نظر می رسد می تواند حس ناخوشایند سرد و غیردوستانه ای ایجاد کند اگر روی دیوار و وسایل خانه به کار برود. این ویژگی به خصوص زمانی بدتر می شود که فضا نور طبیعی کمی دریافت می کند. به هر حال ممکن است بخواهید رنگ آبی روشن را به عنوان رنگ اصلی تان در فضا استفاده کنید. در این صورت حتما از چند رنگ گرم برای برخی المان ها یا وسیله ها استفاده کنید.

رنگ در دکوراسیون
رنگ در دکوراسیون
  1. سبز

سبز به عنوان آرامش بخش ترین رنگ برای چشم در نظر گرفته می شود. سبز که ترکیبی از آبی طراوت بخش و زرد شادی آفرین است تقریبا برای هر اتاقی در خانه مناسب‌ است. در آشپزخانه، سبز همه چیز را آرام کند؛ در اتاق نشیمن، به حضار آرامش می دهد اما به اندازه ای گرما دارد که حس راحتی و با هم بودن را نیز القا کند.

سبز همچنین دارای اثر آرام بخش است اگر به عنوان یک رنگ اصلی برای دکوراسیون استفاده شود. اعتقاد بر این است که این رنگ با ریلکس کردن آدم ها، استرس را از بین می برد. همچنین گفته می شود که رنگ سبز تاثیر مثبت روی باروری دارد، بناراین یک انتخاب عالی برای اتاق خواب است.

رنگ در دکوراسیون
رنگ در دکوراسیون
  1. بنفش

تیره ترین بنفش (به عنوان مثال بنفش بادمجانی)، غنی، دراماتیک و مدرن است. این نوع بنفش با تجمل و خلاقیت در ارتباط است؛ به عنوان رنگ اصلی یا ثانویه، به طرح عمق می دهد. نسخه های روشن تر بنفش، مانند اسطوخودوس و یاس بنفش، همان آرامشی را به اتاق خواب می دهند که رنگ آبی می دهد. با این تفاوت که رنگ بنفش، احساس سردی ایجاد نمی کند.

رنگ در دکوراسیون
رنگ در دکوراسیون
  1. نارنجی

نارنجی هیجان و شور و شوق را تداعی می کند، و یک رنگ انرژی بخش است. هر چند استفاده از این رنگ برای اتاق نشیمن یا اتاق خواب ایده ی خوبی نیست، اما می تواند برای اتاق ورزش عالی باشد. در فرهنگ های باستانی اعتقاد بر این بوده است که نارنجی به درمان ریه ها کمک می کند و سطح انرژی را افزایش می‌دهد.

رنگ در دکوراسیون
رنگ در دکوراسیون
  1. رنگ های خنثی
    رنگ های خنثی (سیاه، خاکستری، سفید و قهوه ای) برای جعبه ابزار دکوراتور بسیار مهم هستند. رنگ های خنثی انعطاف پذیری بسیار زیادی دارند. سیاه بهتر است در مقادیر کم استفاده شود. در واقع، برخی از کارشناسان معتقدند که هر فضایی نیاز به کمی سیاه دارد چرا که این رنگ به طرح عمق می دهد.
رنگ در دکوراسیون
رنگ در دکوراسیون
  1. زرشکی

این رنگ می‌تواند باعث شود که برخی از آدمها احساس خشم کنند. با استناد به احتمال بروز احساس خشم و خصومت، بهتر است از زرشکی به عنوان رنگی اصلی یک فضا استفاده نشود. حضور طولانی مدت در اتاق که به این رنگ است، به احتمال زیاد صلح و آرامشی را که دوست دارید در خانه تان ایجاد کنید بر هم می زند.

کلیدواژه : رنگروانشناسی رنگ
تحریریه به تام