نحوه مرتب کردن کمد دیواری یا اتاق لباس
0
نحوه مرتب کردن کمد دیواری یا اتاق لباس

کمد دیواری و اتاق لباس بخش مهمی در هر ساختمان به شمار می‌روند که می‌توانند حجم زیادی از لباس، پوشاک، کفش و حتی برخی وسایل شخصی را در خود جای دهند. نحوه مرتب کردن کمد دیواری از چند لحاظ برای صاحب‌خانه‌ها و بانوان خانه‌دار اهمیت دارد. در وهله اول اگر بتوانیم چیدن لباس‌ها و تجهیزات آن در اتاق لباس به شکل مناسبی انجام دهیم، نه تنها فضای بیشتری در اختیار خواهیم داشت، بلکه لباس‌ها نیز دچار چروکیدگی و مشکلات دیگر نمی‌شوند و زیبایی اولیه خود را حفظ می‌کنند.

کمد دیواری و اتاق لباس در همه منزل‌ها و ساختمان‌های مدرن و سنتی یافت می‌شود و از آن برای کم کردن فضای شلوغ منزل و جلوگیری از به‌هم‌ریختگی فضای اتاق‌هایی مانند اتاق خواب استفاده می‌شود. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال راهکارهای مناسب در نحوه مرتب کردن آنها هستند و دوست دارند وسایل خود را به شکلی در آن بچینند که کمترین فضای ممکن اشغال کرده و دسترسی به آن‌ها نیز مناسب باشد. البته کسانی که در این امر ناموفق باشند، مطمئنا مجبور خواهند بود که در طول زمان چندین بار دکوراسیون کمد دیواری یا اتاق لباس را تغییر دهند و مجدداً از نو بچینند.

اما ما در این مطلب چند راهکار مناسب برای مرتب کردن کمد دیواری پیشنهاد می‌دهیم که می‌تواند برای شما نیز جالب باشد. پس تا انتها با ما همراه باشید!

گام اول؛ نحوه چیدن لباس‌ها در کمد دیواری و اتاق لباس را مشخص کنید

این مرحله مهم‌ترین و اساسی‌ترین مرحله در مرتب کردن کمد دیواری محسوب می‌شود. با توجه به اینکه شما فضای کمد خود را به خوبی می‌شناسید و در طول زمان با آن سر و کار داشته‌اید، طبیعی است که فضاهای آشکار و مخفی آن را به خوبی بشناسید. از طرفی وسایلی که در اختیار دارید و تجهیزاتی مانند کفش و لباس که می‌خواهید در آن جای دهید را به خوبی می‌دانید و میزان فضای که نیاز دارید را می‌شناسید.

بنابراین، برای شروع کار لیست وسایلی که می‌خواهید درون کمد دیواری قرار دهید فراهم کنید و فضای پیشنهادی برای هر کدام از آنها را یادداشت کنید. این کار به شما کمک می‌کنند که برای هر کدام از فضاهای مخفی و آشکار اتاق لباس یک یا چند پیشنهاد داشته باشید درصورتی‌که در هر کدام از این قسمت‌ها با مشکل مواجه شوید یک راه جایگزین در اختیار خواهید داشت که سرعت عمل و انعطاف‌پذیری شما را بیشتر خواهد کرد.

تهیه لیست برای مرتب کردن کمد دیواری یا اتاق لباس

 مورد دوم؛ لیست ابزارهایی که برای اتاق لباس لازم دارید بنویسید

اگر به اتاق لباس سایر افراد نگاه کرده باشید یا در تلویزیون یا سایر شبکه‌های اجتماعی در مورد کمد دیواری سرچ کرده باشید متوجه می‌شوید که برای چیدن لباس‌ها و قرار دادن کفش درون آنها به ابزارهای مختلفی مانند رخت آویز یا جاکفشی نیاز خواهید داشت. بنابراین با توجه به لیست وسایل و پوشاکی که آماده کرده‌اید، ابزارهای مورد نیاز خود را بنویسید و محل نصب برای هر کدام از آنها پیشنهاد دهید. به‌عنوان‌مثال، دو روش برای قرار دادن لباس‌ها در اختیار دارید برای لباس‌های معمولی از رخت آویز و برای لباس‌های مهمانی از تا کردن استفاده کنید.

همین روند را در مورد سایر وسایل نیز دنبال کنید، برای کفش‌ها جای مشخصی پیشنهاد دهید، یک جای مشخص برای قرار دادن آینه قدی قرار دهید، یک محل مشخص برای دسترسی به مواد شوینده، حوله و لباس حمام در نظر بگیرید. البته اگر می‌خواهید چمدان خود را نیز درون کمد دیواری قرار دهید، باید فضای بیشتری در نظر بگیرید و این شانس را خواهید داشت که لباس‌های قدیمی و لباس‌هایی که کمتر از آنها استفاده می‌کنید درون چمدان قرار دهید.

ابزارهای مورد نیاز در مرتب کردن کمد دیواری یا اتاق لباس

 کمد دیواری را خالی کنید و به دسته‌های مختلف تقسیم کنید

اکنون که برنامه مشخصی برای نحوه قرار دادن لباس‌ها و سایر وسایل درون کمد دیواری تعیین کرده‌اید، زمان آن رسیده است که کمد دیواری را خالی کنید و وسایل را در یک جای دیگر قرار دهید. معمولاً تا زمانی که اتاق لباس را به طور کامل خالی نکرده باشید، متوجه حجم لباس‌ها و تعداد آن‌ها نمی‌شوید. بنابراین یک فضای تمیز و مشخص را برای لباس‌ها در نظر بگیرید و زمان کافی به این کار اختصاص دهید.

با توجه به معیارهای مختلفی که خودتان دوست دارید و مایلید که لباس‌های شما با توجه به آنها مرتب شوند، لباس‌ها را در دسته‌های مختلفی مرتب کنید. به‌عنوان‌مثال، لباس‌های مجلسی را در یک دسته و لباس‌های معمولی و روزانه را در دسته دیگر قرار دهید. کفش‌ها و تجهیزاتی مانند واکس و موارد مربوط به آنها را نیز حتی‌الامکان در یک جعبه مشخص قرار دهید و برای هر کدام از آنها یک فضا در نظر بگیرید. اگر حس می‌کنید که کفش‌ها و وسایل مربوط به آنها ممکن است به لباس‌های شما لطمه وارد کنند، بهتر است یک قسمت جداگانه برای آنها در نظر بگیرید.

کمد دیواری و تجهیزات آن را نظافت کنید

برای مرتب کردن کمد دیواری یا اتاق لباس و چیدن لباس‌ها در آن لازم است که قسمت‌های مختلف آن به دقت تمیز کرده و گرد و غبار را از روی آنها بردارید. هنگام خالی کردن کمد متوجه خواهید شد که تا چه حد گرد و غبار در آن وجود دارد. برای این کار می‌توانید از یک پارچه معمولی و یک سطل آب کمک بگیرید و قسمت‌های مختلف کمد را به دقت نظافت کنید. البته هر کمد فضای زیادی ندارد و با کمی دقت می‌توانید به سرعت آنها را نظافت کنید. به‌عنوان‌مثال، در یک کمد می‌توانید قفسه‌ها، میله‌ها، محل رخت آویز و گوشه‌ها را تمیز کنید.

یک پارچه پنبه نرم فراهم کنید و به دقت جاهای مختلف کمد را بررسی کنید. هر جایی که احساس کردید گرد و غبار دارد و یا احتمال تماس با لباس‌ها با آن وجود دارند، چند بار دست بکشید و در نهایت با استفاده از یک پارچه خشک رطوبت آن را بگیرید. چند دقیقه زمان دهید تا رطوبت چسبیده به قسمت‌های مختلف خشک شده و در مرحله بعد سراغ چیدن وسایل بروید.

[irp posts=”16872″ name=”برای طراحی دکوراسیون منزل، چه رنگی با رنگ قهوه‌ای همخوانی دارد”]

چیدن لباس‌ها و کفش درون اتاق لباس

پس از آماده‌سازی کمد دیواری نوبت به چیدن لباس‌ها و کفش‌ها درون آن می‌شود. در این مرحله می‌توانید از شیوه‌های معمولی که قبل از استفاده کرده‌اید بهره ببرید و لباس‌ها را همان‌طوری که قبلاً بودند بچینید. اما اگر دوست دارید که وسایل خود را با یک شیوه جدید و با اشغال کردن کمترین فضا درون اتاق لباس قرار دهید، می‌توانید از وسایل و ابزارهای جدیدی استفاده کنیم. یکی از این ابزارها پلاستیک‌های خرید و جعبه‌های کفش هستند. این گزینه برای کسانی که امکان استفاده از کمد جاکفشی را ندارند ایده آل است. برای این کار می‌توانید چند جعبه کفش فراهم کنید و آنها را با کاغذهای رنگی پوشش دهید. سپس این جعبه‌ها را با چسب کاغذ به هم بچسبانید و یک جعبه سبک و شیک فراهم کنید. مزیت این جعبه این است که به راحتی می‌توانید آن را جابجا کنید و حتی اگر قصد استفاده از آن را نداشته باشید می‌توانید آن را دور بیندازید.

استفاده از چوب لباسی نیز گزینه خوبی به شمار می‌آید. امروزه افراد به تنوع در لباس و پوشش اهمیت بسیاری می‌دهند و مطمئناً شما نیز تعداد لباس زیادی خواهید داشت. برای نگه‌داری از این لباس‌ها بهتر است یک چوب لباسی چوبی تهیه کنید و آن را به دو طرف کمد دیواری متصل کنید.

چیدن لباس و کفش در کمد دیواری یا اتاق لباس

 چند نکته ساده ولی مؤثر

  • کمربند، ژاکت، پیراهن آستین بلند، شلوار کار، لباس، پیراهن دکمه‌ای، شلوار جین، و شورت تجهیزاتی هستند که می‌توانید آنها را در یک دسته قرار داده و فضای کمتری به آنها اختصاص دهید. در چیدن وسایل درون کمد دیواری هرچه وسایل به صورت گروهی چیده شوند فضای کمتری اشغال می‌کنند.
  • قسمت جلو و وسط کمد دیواری و اتاق لباس به عنوان یک نقطه در دسترس شناخته می‌شود. بنابراین بهتر است که لباس‌های معمولی و روزانه خود را در این قسمت قرار دهید و لباس‌های مراسمی را به گوشه‌های کمد انتقال دهید.
  • فضای بالای کمد دیواری فضای مناسبی برای قرار دادن برخی وسایل مخفی است که چندان با آنها کار ندارید. می‌توانید وسایلی که کاربرد فصلی دارند را در این قسمت قرار دهید.

نکاتی در مورد مرتب کردن کمد دیواری یا اتاق لباس

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی دکوراسیون داخلی منزل و همچنین قرار دادن وسایل درون کمد دیواری و اتاق لباس می‌توانید با ما در تماس باشید و از محصولات ما در وب‌سایت کلینیک ساختمانی به تام دیدن کنید.

[irp posts=”17386″ name=”بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک”]


[porto_block id=”17743″ name=”lockhandlerelatedproducts”]

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X