تمیز کردن دستگیره درب

تمیز کردن دستگیره درب

دستگیره درب یکی از وسایل منزل است که به‌احتمال‌زیاد روزی چند بار آن را لمس می‌کنید و حتی برنامه خاصی برای تمیز کردن آنها ندارید. باوجوداینکه این وسیله توسط عموم افراد یک ساختمان استفاده می‌شود، اما به ندرت نظافت می‌شود و حتی در خانه‌تکانی‌های آخر سال مورد کم لطفی قرار می‌گیرد!! این موضوع باعث می‌شود که دستگیره‌ها به صورت دائمی در معرض آلودگی قرار داشته باشند و در بیشتر موارد این آلودگی‌ها جمع می‌شوند و ظاهر دستگیره درب را خراب می‌کنند. به طور متوسط هر خانه کوچک حداقل دو دستگیره دارد و معمولاً کسی سراغی از آنها نمی‌گیرد و تمیز کردن و سرویس کردن آنها به زمانی موکول می‌شود که خراب شده باشند یا صدا بدهند.

ما در کلینیک ساختمانی به تام به اهمیت این موضوع پی برده‌ایم و معتقدیم که به همان اندازه که امنیت یک ساختمان توسط دستگیره درب و قفل آن تأمین می‌شود، زیبایی درب نیز به دستگیره آن بستگی دارد و می‌تواند دکور شما را تکمیل کند. با توجه به این موضوع، ما می‌خواهیم برخی از نکات ارزشمند برای تمیز کردن دستگیره‌های درب به شما ارائه دهیم که شامل قسمت‌های مختلف آنها و همچنین جنس مختلف آنها می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم که دستکش خود را بردارید و با ما همراه باشید تا دستگیره درب را نظافت کنیم و به حالت اولیه آنها برگردانیم. پس تا انتها با ما باشید!

قبل از تمیز کردن دستگیره درب چه‌کار کنیم؟

دستگیره درب از مواد اولیه مختلفی ساخته می‌شوند و حتی برخی از آنها از مواد آلیاژی و ترکیبی تولید می‌شوند. بنابراین قبل از عملیات نظافت دستگیره، باید جنس دستگیره‌ها را تشخیص دهید و با توجه به جنسی که دارند از یک شوینده مناسب استفاده کنید. دستگیره‌های برنجی، مس، استیل زنگ نزن و کریستالی بیشتر از سایر دستگیره‌ها استفاده می‌شوند و برای هر کدام نیز نوعی شوینده خوب و مناسب وجود دارد. برای تشخیص جنس دستگیره درب، روش‌های ساده و ابتدایی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از آهن ربا است. آهن ربا دستگیره‌های آهنی را جذب می‌کند، اما نسبت به مس و برنج غیرفعال است. از طرف دیگر می‌توانید از یک نصاب حرفه‌ای یا فروشنده کمک بگیرید و در مورد جنس دستگیره از آنها کمک بخواهید.

[irp posts=”16663″ name=”دستگیره درب خود را همیشه نو نگه دارید”]

تمیز کردن دستگیره درب برنجی و مس

دستگیره درب برنجی و مس دو نوع خاص از دستگیره‌های سنتی هستند که در خانه‌های مدرن نیز محبوبیت بالایی دارند. بنابراین، نحوه تشخیص آنها کار چندان سختی نیست. اگر از این دستگیره‌ها استفاده می‌کنید و از جنس آنها اطمینان دارید می‌توانید از آب صابون معمولی و روغن گیاهی برای نظافت کردن آنها استفاده کنید. اما در مورد این دستگیره‌ها یک سؤال خیلی مهم وجود دارد و آن این است که آیا به‌جز پوشش مس یا برنج، پوشش دیگری نیز وجود دارد یا خیر؟

معمولاً شرکت‌های تولیدکننده دستگیره درب برای زیبایی و استحکام بالاتر از آهن در کنار دستگیره استفاده می‌کنند. این مورد کار شما را سخت می‌کند و باید با یک آهنربا دستگیره‌ها را امتحان کنید. اگر آهن ربا به دستگیره نچسبید، یعنی از برنج و مس ساخته شده است و می‌توانید از شوینده‌های معمولی برای آن استفاده کنید. در ضمن در مورد این دستگیره‌ها از پولیش استفاده نکنید، زیرا سابیدن سطح آنها باعث می‌شود که لایه سطحی دستگیره به‌مرورزمان از بین برود.

اما اگر متوجه شدید که غیر از مس و برنج، از یک لایه پوششی دیگر نیز در دستگیره درب استفاده شده است، تلاش‌های قبلی شما بی نتیجه خواهد بود و باید از روش‌های دیگر استفاده کنید. الکل‌های صنعتی و حلال‌های دیگر مانند اتر گزینه‌های خوبی هستند. برای پاک کردن شیارها و نقاط مخفی دستگیره می‌توانید از پارچه‌های معمولی منزل استفاده کنید.

تمیز کردن دستگیره درب برنجی

راهکارهای خانگی برای تمیز کردن دستگیره درب برنجی و مس

بسیاری از خانم‌ها استفاده از مواد شوینده را مناسب می‌دانند و به دنبال راهکار خانگی می‌گردند. برای پاک کردن دستگیره درب برنجی و مس دو روش ویژه وجود دارد. در روش اول، مقداری آرد، سرکه و نمک با هم مخلوط کنید و یک ماده خمیر مانند درست کنید. با توجه به حجمی که می‌خواهید تمیز کنید از این خمیر بردارید و به دستگیره‌ها بمالید و کمی ماساژ دهید. اجازه دهید این خمیر به مدت چند دقیقه بر روی دستگیره درب بماند و سپس با استفاده از یک پارچه نرم و مرطوب، خمیر را از روی دستگیره پاک کنید و از درخشش آن لذت ببرید.

در روش دوم، یک لیموی بزرگ را نصف کنید و آب آن را بگیرید و با نمک مخلوط کنید. سطح پوششی دستگیره را با این محلول شستشو دهید و اجازه دهید که این محلول همه جای دستگیره را بگیرد. سپس با استفاده از یک پارچه پنبه‌ای نرم آلودگی‌های باقیمانده بر روی دستگیره را پاک کنید. لازم به ذکر است که این روش در مورد سایر تجهیزات آشپزخانه نیز کاربرد دارد.

[irp posts=”11823″ name=”نگهداری و نظافت گازهای رومیزی ( گاز های صفحه ای )”]

تمیز کردن دستگیره درب استنلس استیل

یکی دیگر از موادی که استفاده از آن در دستگیره درب بسیار رایج است، استنلس استیل یا فولاد زنگ نزن است که به دلیل استحکام مکانیکی و جلای زیبایی که دارد از محبوبیت بالایی برخوردار است. تمیز کردن فولاد زنگ نزن بدون داشتن اطلاعات دقیق در مورد آنها کار بسیار دشواری است و باید در مورد آنها اطلاعات کافی داشته باشید. البته رعایت چند نکته عمومی در مورد تمیز کردن دستگیره‌های فولاد زنگ نزن ضروری است:

  • هرگز از شوینده‌های حاوی یون کلر یا حلال‌های کلردار استفاده نکنید؛
  • از پارچه‌های پشمی که برای سابیدن استیل معمولی پیشنهاد می‌شوند هرگز استفاده نکنید.
  • از شوینده‌های مخصوص اجاق گاز و فر استفاده نکنید.
  • اگر احساس می‌کنید که دستگیره درب گرم است یا در معرض آفتاب قرار داشته است؛ از آب سخت و یا سایر تمیزکننده‌ها استفاده نکنید.

هنگامی که به یک فروشگاه می‌روید و می‌خواهید یک شوینده مناسب برای دستگیره فولادی زنگ نزن خود انتخاب کنید با احتیاط و اطلاعات کامل عمل کنید، زیر این کار ممکن است به لعاب آنها صدمه بزند و ظاهر مناسبی برای دستگیره درب ایجاد کند.

تمیز کردن دستگیره درب استنلس استیل

روش خانگی برای تمیز کردن دستگیره‌های استنلس استیل

برای تمیز کردن دستگیره درب استنلس استیل بهتر است از محلول‌های خانگی استفاده کنید و ترجیحاً از شوینده‌ها استفاده نکنید. با توجه به سطح صاف و براق این دستگیره‌ها، استفاده از آب صابون و یک پارچه نرم ایده آل است. پس از پایان کار نیز می‌توانید با آب معمولی دستگیره را بشورید و با پارچه خشک کنید. اگر بعد از انجام این کار متوجه شدید که برخی از آلاینده‌ها محکم چسبیده‌اند و به این راحتی تمیز نمی‌شوند می‌توانید محلولی از ترکیب مساوی روغن زیتون و سرکه درست کنید و به مدت چند دقیقه بر روی دستگیره درب بکشید و بعد از چند دقیقه تمیز کنید.

استفاده از آب لیمو و نشاسته نیز پیشنهاد خوبیست و به راحتی لکه‌های چربی مقاوم روی دستگیره را پاک می‌کند. فقط توجه داشته باشید که دستگیره را بعد از پایان کار بشورید و سپس خشک کنید.

تمیز کردن دستگیره درب سیلور مات و سیلور

برای تمیز کردن دستگیره درب سیلور مات و سیلور می‌توانید از دو روش ساده و کم هزینه استفاده کنید. یکی از این شیوه‌ها خرید محلول شوینده مخصوص این دستگیره‌هاست که برای نظافت نقره استفاده می‌شود. این مواد شوینده‌های ملایمی هستند و به ساختار دستگیره‌ها آسیب نمی‌زند. برای استفاده از این محلول‌ها تنها به یک پارچه پنبه‌ای نیاز دارید و بعد از پایان کار، دستگیره را خشک کنید. البته برخی از صاحب‌خانه‌ها روش‌های خانگی و کم هزینه را ترجیح می‌دهند.

برای این کار می‌توانید یک سینی آلومینیومی یا سینی یکبار مصرف تهیه کنید و یک فنجان نوشابه یا جوش شیرین درون آن بریزید سپس آن را طوری پر کنید که دستگیره به طور کامل درون آن غوطه ور شود. دستگیره‌ها را بازکنید و درون این محلول قرار دهید و سپس سینی را حرارت دهید. این شیوه به از بین رفتن سیاهی روی دستگیره درب سیلور مات کمک می‌کند و درخشش اولیه آن حفظ می‌شود. پس از پایان کار، دستگیره را بشورید، خشک کنید و نصب کنید.

تمیز کردن دستگیره درب سیلور مات و سیلور

تمیز کردن دستگیره درب ساخته شده از آلیاژ قلع و سرب

شاید عجیب‌ترین روشی که برای تمیز کردن یک دستگیره درب به شما پیشنهاد شود مربوط به این دستگیره‌ها باشد. بله! به راحتی و تنها با استفاده از یک برگ کلم می‌توانید این دستگیره‌ها را تمیز کنید. اگر دستگیره‌ها شما از آلیاژ قلع و سرب هستند و می‌خواهید آنها را نظافت کنید، تنها چند برگ کلم تهیه کنید و آنها را به دستگیره‌ها بکشید و سطح آنها را کامل خیس کنید. در نهایت با استفاده از یک پارچه نرم حالت اولیه دستگیره را برگردانید.

دستگیره‌های کریستالی و چینی

محلول‌های شونده چندکاره می‌توانند به خوبی این دستگیره‌ها را تمیز کنند و به حالت اولیه برگردانند. البته توجه داشته باشید این شوینده‌ها حاوی حلال‌های شیمیایی هستند که مقدار زیاد آنها برای بافت دستگیره درب کریستالی می‌تواند مضر باشد. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید تنها دو اسپری از محلول چندکاره را به روی دستگیره بپاشید و بعد از چند دقیقه با استفاده از دستمال پنبه‌ای نرم و مرطوب آن را تمیز کنید.

دستگیره درب از مواد مختلفی ساخته می‌شود و تمیز کردن هر کدام از آنها به شیوه‌های خاصی نیاز دارد. برای آشنایی بیشتر با انواع دستگیره‌ها و اطلاع از قیمت آنها با ما در تماس باشید.

tamep2