نگهداری و نظافت گازهای رومیزی ( گاز های صفحه ای )

گاز های رومیزی اجاق گاز

با فراگیر شدن گازهای رومیزی یا گاز صفحه ای در اشپزخانه ها ، شیوه های نگهداری و نظافت آنها اهمیت بیشتری پیدا کرده است. گازهای رومیزی به دلیل ظرافت در طراحی و نوع قطعات بکار رفته در آنها علیرغم کارایی مناسب و مطلوب نیاز به توجه ویژه در امر مراقبت و نگهداری و نظافت دارند تا آسیب جدی به آنها وارد نگردد.گازهای رومیزی اعم از نوع استیل و شیشه ای روش های نگهداری و شستشوی خاص خود را می طلبند، با این تفاوت که نوع استیل به لحاظ جنس از استحکام بیشتری برخوردار است اما نظافت و پاک کردن چربی و لکه از روی آن کمی سخت تر است ، اما گازهای رومیزی شیشه ای به دلیل شیشه ای بودن از ظرافت بیشتری برخوردار است اما در عوض نظافت آن راحت تر است.

نحوه شستشو با شوینده های شیمیایی

برای نظافت گازهای رومیزی استیل کافیست چند قطره مایع شوینده مخصوص گاز یا مایع چند منظوره روی سطح لکه ها و چربی ریخته بوسیله یک اسکاچ نرم تمام سطح گاز را به این مواد آغشته و بعد چند دقیقه صبر کنید و سپس با یک دستمال نرم سطح گاز را تمییز نمایید.اگر جنس گاز رومیزی شما از جنس شیشه ای می باشد جهت نظافت آن نیاز دارید به مایع شیشه شوی، به این صورت که از این مایع روی سطح گاز اسپری کنید و یک دقیقه صبر کنید بعد با دستمال تمییز و نرم آن را پاک کنید. البته اگر می خواهید گاز شما مثل روز اول نو و براق شود یک فوت کوزه گری به شما یاد خواهم داد واینکه: سطح گاز شیشه ای خود را ابتدا با پنبه آغشته به الکل تمییز کنید سپس از مایع شیشه شوی روی آن اسپری کنید و با دستمال نانو آنرا پاک کنید، از نو شدن و براقی گاز خود لذت می برید ؟

به این نکته توجه کنید، برای شستشوی قسمتهای چدنی و سر شعله های گاز می بایست این قطعات را جدا کرده، داخل ظرفی مقداری آب داغ و مایع ظرفشویی ریخته و قطعات گاز را داخل آن گذاشته و بعد از 15 دقیقه آنها را خارج کرده و آب کشی کنید.

آیا مواد طبیعی می توانند جایگزین مواد شیمیایی شوند ؟

در اینجا به شما خواهم گفت که به جای استفاده از مواد شوینده شیمیایی که هم برای سلامتی شما و هم برای محیط زیست مضر می باشد چطور از معجزه گرهای طبیعی برای نظافت گازهای رومیزی استفاده کنید.

باور می کنید نمک می تواند اجاق گازتان را برق بیندازد ؟

نمک یک ماده ارزان و سالم که در همه آشپزخانه یافت می شود، وقتی هنوز اجاق گاز گرم است مقداری نمک روی سطح آن بپاشید، مدتی صبر کنید سپس کمی که گاز سرد شد با یک دستمال نرم سطح گاز را تمییز کنید، نتیجه را خودتان مشاهده کنید.

جوش شیرین را امتحان کنید

اگر غذای شما سر رفته و سوخته، جوش شیرین گزینه مناسبی است، آنرا روی صفحه گاز بپاشید و بعد چند قطره آب روی آن بریزید سپس اجازه بدهید تمام شب بماند و صبح با یک اسفنج آن را تمییز کنید، اگر مقداری از آلودگی ها هنوز به جا مانده، کاری که می کنید این است که مقداری جوش شیرین و سرکه سفید اضافه کنید، 30 دقیقه زمان بدهید تا این ترکیب لکه های سوخته را از سطح گاز جدا کند، سپس با یک دستمال نرم گاز را کاملا تمیز و براق نمایید.

جوش شیرن و آبلیمو می تواند گزینه مناسب دیگری باشد:

اگر می خواهید رنگ تیره ای که شیشه اجاق گازتان را گرفته از بین ببرید راه چاره اش مخلوط جوش شیرین و آبلیمو است. آنرا روی سطح شیشه گاز بریزید و 30 دقیقه صبر کنید، وقتی آنرا بشویید شیشه اجاق گاز کاملا تمیز و براق خواهد شد.

گاز های رومیزینکات خانه داری

زمانی که شیر روی اجاق سر می رود و حالت سوخته پیدا می کند شعله را خاموش کنید و یک حوله خیس روی آن بگذارید بعد از سرد شدن آن را تمیز کنید، خواهید دید که سوخته شیر به راحتی با دستمال نم پاک می شود

کدبانو جان حتما می دانی که نظافت گاز رومیزی را بسته به میزان استفاده باید بطور مداوم و روزانه انجام داد تا از تجمع و سخت شدن لکه ها و چربی جلوگیری شود و کار نظافتتان راحت تر انجام شود.

نبایدها!

هرگز از چاقو، سیم ظرفشویی ضخیم، تیغ موکت بری، ابزار تیز و برنده برای برداشتن لکه و چربی از روی سطح گاز استفاده نکنید، چون باعث ایجاد خط و خش و از بین رفتن روکش استیل گاز خواهد شد.همچنین از مایع سفید کننده، اسیدها، محلولهای پاک کننده شیمیایی قوی ( از هرنوع که باشد) استفاده نکنید چرا که صدمات جدی به گاز رومیزی استیل شما وارد می کند

نکته ایمنی : فبل از اقدام به نظافت گاز رومیزی شیشه ای باید اجازه دهید سطح گاز کاملا سرد شود تا دچار سوختگی دست و ترک خوردگی شیشه گاز نشوید.همواره سعی کنیم در جهت حفظ محیط زیست مان بکوشیم و تا حد امکان از مواد سازگار با محیط زیست استفاده کنیم.

ما شما را در آموزش نکات کاربردی در حوزه های مختلف ساختمان تنها نخواهیم گذاشت ، همچنان همراهمان باشید.

[porto_block id=”17722″ name=”flatgasrelatedproduct”]