مبل کلاسیک و مدل های آن

مبل کلاسیک و مدل های آن

با وجود این که در تبلیغات محیطی و حتی در تبلیغات تلویزیونی به صورت مکرر به مبل کلاسیک و مبلمان های سنتی و مدرن اشاره می‌شود، باید اعتراف کرد که در سطح جامعه آشنایی تخصصی و کامل نسبت به این سرویس مبلمان وجود ندارد و شرکت‌های سازنده تنها با تغییراتی جزئی آنها را تحت عنوان کلاسیک یا مدرن و یا حتی سلطنتی به فروش می‌رسانند. این در حالی است که برای هر کدام از این عناوین، مشخصات و ویژگی‌های بارزی وجود دارد که اطلاعات کامل در مورد آن سرویس مبلمان ارائه می‌دهند و تولیدکنندگان آنها نیز به این اطلاعات بسنده می‌کنند.

مختصری در مورد مبل کلاسیک

هنگام خرید مبل کلاسیک به چه مواردی توجه داشته باشیم؟

خرید مبل کلاسیک می‌تواند معنی بسیاری برای خانواده‌ها، بخصوص خانم‌های خانه دار داشته باشد در حقیقت آنها به دنبال یک سرویس مبلمان هستند که بتواند به زیباسازی و بهبود فضای داخلی ساختمان کمک کند. برخی از مواردی که هنگام خرید مبل کلاسیک به آنها توجه داشت، عبارتند از:

 • مبل کلاسیک چیست؟
 • چرا مبل کلاسیک؟
 • ویژگی‌های اصلی مبل کلاسیک
 • چوب مبل کلاسیک
 • پارچه و روکش مبل کلاسیک
 • منبت کاری بر روی مبل کلاسیک
 • طرح مبل کلاسیک
 • چیدمان مبل کلاسیک
 • قیمت مبل کلاسیک
 • آیا مبل کلاسیک همان مبل سنتی است؟
 • آیا مبل کلاسیک با مبل سلطنتی متفاوت است؟

توجه به این موارد می‌تواند نقش مهمی در انتخاب مبل داشته باشد. به همین دلیل در ادامه به توصیف تمامی این موارد نقش آنها در زیباسازی فضای داخلی ساختمان خواهیم پرداخت.

هنگام خرید مبل کلاسیک به چه مواردی توجه داشته باشیم؟

مبل کلاسیک چیست؟

برای بسیاری از افراد هنوز هم واژه کلاسیک به معنی سنتی و قدیمی محسوب می‌شود، این در حالی است که کلاسیک در ریشه و اصل خود به معنی استفاده از هنرهای قدیمی و فرهنگ‌های یک کشور در هنر آن محسوب می‌شود که می‌تواند با سبک‌های هنری سایر کشورها نیز ترکیب شود. بنابراین، سازندگان مبل کلاسیک نیز می‌تواند از ریشه‌های هنری و فرهنگی یک کشور ایده گرفته و آنها را با سبک مدرن ترکیب کنند. این موضوع باعث می‌شود که، سبک کلاسیک در طراحی دکوراسیون و انتخاب سرویس مبلمان به عنوان یک شیوه انتخاب شود.

مبل کلاسیک چیست؟

بنابراین مبل کلاسیک را می‌توان یک نوع سبک خاص تعریف کرد که دارای ویژگی‌های خاصی مانند ظرافت در طراحی، استفاده از چوب‌های قدیمی، رنگ‌های سنتی و گرم، پارچه‌های ضخیم با تراکم رنگ بالا، و حجم بالای سرویس مبلمان تعریف کرد که معمولاً در تعداد ۷ نفره تولید می‌شوند. انتخاب مبلمان کلاسیک به سبک طراحی و دکوراسیون انتخاب شده در منزل وابسته است و ممکن است گزینه انتخابی به راحتی تغییر کند. البته استفاده از لوستر وسایل لوازم تزیینی کلاسیک برای مبل کلاسیک الزامی است.

چرا مبل کلاسیک؟

با وجود اینکه سبک‌های مختلف و متنوعی در طراحی مبلمان منزل ایجاد شده و امکان هماهنگ سازی آنها با انواع طرح طرح‌های دکوراسیون داخلی منزل وجود دارد، اما هنوز هم مبل کلاسیک یکی از پرطرفدارترین سبک‌های انتخاب سرویس مبلمان منزل است. برخی از دلایلی که طراحان دکوراسیون به استفاده از این سبک روی می‌آورند عبارتند از:

 • تنوع بالا و زیبایی به دلیل وجود الگوهای هنری سنتی و آمیخته با فرهنگ‌های مختلف؛
 • استفاده از چوب طبیعی که باعث استحکام بالای آنها شده است، لازم به ذکر است که در مبل کلاسیک از ام دی اف یا سایر چوب‌های مصنوعی استفاده نمی‌شود؛
 • قابلیت هماهنگ سازی با دکوراسیون داخلی و استفاده در اتاق نشیمن و پذیرایی؛
 • ظرافت در طراحی و وجود جزئیات زیاد برخلاف سبک‌های مدرن و سنتی؛
 • الگوهای منبت کاری متعدد و برش‌های حساس و ظریف؛
 • استفاده از پارچه‌ها و روکش‌های با تنوع رنگی بالا و ضخیم؛
 • قابلیت ست شدن با سرویس‌های چوبی منزل.

[irp posts=”19168″ name=”14 ایده فوق العاده برای چیدن مبلمان منزل در فضاهای کوچک”]

چرا مبل کلاسیک؟

ویژگی‌های اصلی مبل کلاسیک

همانطور که در مورد هر سبک و شیوه یا در مورد هر محصولی می‌توان به برخی ویژگی‌های خاص و اصلی اکتفا کرد و از این مشخصات برای شناسایی آنها استفاده کرد، در مورد مبل کلاسیک نیز می‌توان به برخی ویژگی‌های آنها اشاره کرد که در نوع خود منحصر به فرد هستند افراد با تجربه به کمک آنها می‌توانند مبلمان کلاسیک را تشخیص دهند. برخی از این ویژگی‌ها در قسمتهای زیر آورده شده‌اند:

مدل‌های مبل کلاسیک

با وجود اینکه مبل کلاسیک به عنوان یک سبک جداگانه و معروف شناخته می‌شود، اما این سبک نیز در مدل‌های مختلفی عرضه می‌شود که در هر کدام از آنها، یک الگو و طراحی خاص پیاده می‌شود. برخی از مدل‌های معروف مبلمان کلاسیک عبارتند از:

 • مبل کلاسیک والریا

در طراحی و ساخت این نوع مبلمان از چوب راش استفاده شده و بر سطح آن به صورت دستی منبت کاری صورت گرفته است. پارچه استفاده شده در این مبلمان از جنس مخمل بوده و بخش نشیمن آن با فوم سرد ساخته شده است. رایج‌ترین نوع این مبل در رنگ چوبی عرضه شده و رنگهای دیگر آن کمتر رواج دارد.

مبل کلاسیک والریا

 • مبل کلاسیک لئوناردو

این مدل از مبلمان کلاسیک همراه با سرویس ناهارخوری عرضه می‌شود و معمولاً میز ناهارخوری آنها ۸ نفره است. دو عدد صندلی شاه نشین و ۶ عدد صندلی غذاخوری، بخش‌های اصلی این سرویس هستند. از چوب‌های مختلفی از جمله گردو برای ساخت مبل‌های لئوناردو استفاده می‌شود و پارچه آنها معمولاً ساتن است. رنگ ورق شکسته با زیر کار سفید و روکار نقره‌ای و طلا از مشخصات بارز این سرویس است.

مبل کلاسیک لئوناردو

 • مبل کلاسیک دیاموند

مبلمان کلاسیک دیاموند از چوب راش و به رنگ گردویی ماهگونی ساخته می‌شود. پارچه حریر و ابریشم به عنوان روکش این مبل استفاده می‌شود و بخش نشیمن آن با استفاده از اسفنج و فوم سرد طراحی شده است.

مبل کلاسیک دیاموند

 • مبل کلاسیک مازراتی

مبلمان کلاسیک مازراتی یکی دیگر از محصولاتی که همراه با میز ناهار خوری و میز پذیرایی عرضه می‌شود. این سرویس از یک کاناپه سه نفره و دو عدد مبل تک نفره تشکیل شده است و در ساخت آن از چوب گردو به صورت منبت کاری استفاده شد. پارچه به کار رفته در این مبلمان از پارچه‌های ایتالیایی بوده و با رنگ ورق شکسته با زیر کار سفید و روکار نقره‌ای و طلاق پوشش داده شده است

مبل کلاسیک مازراتی

 • مبل کلاسیک دیبا

مبلمان کلاسیک دیبا از یک کاناپه سه نفره و چهار مبل تک نفره تشکیل شده است و در ساخت آن از چوب راش استفاده می‌شود. برای رنگ آمیزی این سرویسها از روش سندبلاست استفاده می‌شود و روکش آن‌ها عمدتاً از پارچه‌های حریر و ساتن است.

مبل کلاسیک دیبا

 • مبل کلاسیک نیلوفر

مبلمان کلاسیک نیلوفر از سرویسهای دارای دو کاناپه است که از یک کاناپه کلاسیک و یک عدد کاناپه چستر تشکیل شده است. در کنار این دو کاناپه از دو عدد مبل تک نفره نیز استفاده می‌شود. برای ساخت این سرویس از چوب راش استفاده می‌شود و بر سطح آنها به صورت دستی منبت کاری صورت گرفته است. پارچه شانل به عنوان روکش در مبلمان کلاسیک نیلوفر استفاده می‌شود

مبل کلاسیک نیلوفر

 • مبل سلطنتی کلاسیک ارس

مبلمان کلاسیک سلطنتی ارس شامل یک عدد کاناپه سلطنتی و چهار عدد مبل تک نفره می‌شود که تماماً از چوب براش ساخته می‌شود. روکش پارچه‌ای این سرویس متغیر بوده و معمولاً با توجه به طرح چوب و رنگ دکوراسیون منزل می‌توان را تغییر داد.

مبل کلاسیک نیلوفر

رنگ مبل کلاسیک

با توجه به اینکه سرویس مبلمان کلاسیک برای دکوراسیون‌های سنتی استفاده می‌شود، معمولاً رنگ آن به شکلی انتخاب می‌شود که گرمای محیط را نشان دهد؛ به همین دلیل شاهد استفاده از رنگ‌هایی مانند کرم، بژ، قهوه‌ای، خاکستری مایل به قهوه‌ای و قهوه‌ای مایل به زرد در آنها هستیم. البته برخی از طراحان ترجیح می‌دهند که از رنگ‌های متفاوتی مانند قهوه‌ای تیره، سبز و آبی تیره نیز استفاده کنند.

رنگ مبل کلاسیک

چوب مبل کلاسیک

یکی از مهمترین ویژگی‌های مبل کلاسیک این است که در طراحی و ساخت آنها از مقدار چوب بیشتری نسبت به مبلمان سنتی استفاده می‌شود و در حقیقت بیشتر حجم آن را چوب خالص تشکیل می‌دهد. معمولاً در ساخت سرویس مبلمان کلاسیک از چوب‌های محکمی مانند گردو، راش یا چنار استفاده می‌شود که چوب آنها یکپارچه و محکم است. در ضمن رنگ این چوب‌ها به شکلی انتخاب می‌شود که با دکوراسیون‌های سنتی همخوانی داشته باشد. در چوب مبلمان کلاسیک معمولاً نیازی به چوبهای مصنوعی یا mdf نیست، دلیل این کار را می‌توان به منبت کاری در مبل‌های کلاسیک ربط داد.

رنگ مبل کلاسیک

پارچه و روکش مبل کلاسیک

پارچه و روکش یکی دیگر از بخش‌های مهم سرویس مبلمان کلاسیک است که تأثیر مهمی در شناخت آنها دارد. یکی از مهمترین تفاوت مبل کلاسیک با مبل راحتی و مبل‌های مدرن، به همین پارچه یا روکش استفاده شده در آنها برمی‌گردد. اکثر سازندگان مبل‌های کلاسیک سعی می‌کنند که از پارچه‌های طبیعی مانند ابریشم، ساتن، حریر کتان یا مخمل به صورت ضخیم و با تنوع رنگی بالا استفاده کنند. البته در برخی موارد از روکش‌های چرمی طبیعی یا مصنوعی نیز استفاده می‌شود. این در حالی است که در مبل‌های مدرن بیشتر از پارچه‌های سنتزی و با تنوع رنگی کمتر، به صورت یکپارچه و تک رنگ استفاده می‌شود. تنوع رنگی در سرویس مبل کلاسیک بسیار بالاتر از مبل‌های سنتی و قدیمی است.

[irp posts=”19274″ name=”تعویض روکش مبلمان منزل توسط خودمان”]

پارچه و روکش مبل کلاسیک

منبت کاری بر روی مبل کلاسیک

یکی از ویژگی‌هایی که در مورد مبل کلاسیک کاربرد وسیعی دارند و باعث شباهت ظاهری آنها با مبل‌های سلطنتی شده است، منبت کاری بر روی چوب است. منبت کاری به عنوان یک هنر سنتی و فرهنگی شناخته می‌شود که در بسیاری از کشورها و فرهنگ‌ها دیده می‌شود. به همین دلیل، سازندگان مبلمان کلاسیک نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند که از منبت کاری به عنوان بخش اصلی سرویس مبلمان خود استفاده کنند. با توجه به اینکه در مبل سلطنتی نیز از شیوه منبت کاری استفاده می‌شود، معمولاً این دو سبک با هم اشتباه گرفته می‌شوند که در بخش‌های بعدی بیشتر توضیح می‌دهیم.

منبت کاری بر روی مبل کلاسیک

طرح مبل کلاسیک

طرح مبل کلاسیک و استفاده از الگوهای کلاسیک در مورد آنها باعث شده است که بسیاری از افراد آنها را با مبل‌های سنتی یکسان بدانند. اما همانطور که عنوان شد، طرح این موضوع‌ها با مبل‌های سنتی تفاوت چشمگیری دارند تنها در برخی جنبه‌های ظاهری با هم شبیه هستند. استفاده زیاد از چوب در طراحی و ساخت این دو سقف از مبلمان باعث شده است که با هم اشتباه گرفته شوند. در بخش‌های بعدی نشان خواهیم داد که تفاوت اصلی آنها در چه زمینه‌هایی است.

طرح مبل کلاسیک

چیدمان مبل کلاسیک

چیدمان و نحوه قرارگیری مبل کلاسیک با سایر طرح‌های ارائه شده در بازار بسیار متفاوت است. معمولاً کسانی که از این سبک در منزل خود استفاده می‌کنند، باید نحوه چینش آنها را طوری انتخاب کنند که با لوستر و چراغ‌های کناری همخوانی داشته باشد. در ضمن، برای این سرویس سعی می‌شود که از میزهای کوچک‌تر و ساخته شده از چوب طبیعی استفاده شود. از طرفی کوچکتر بودن مبلمان کلاسیک نسبت به مبلمان سلطنتی کمک می‌کند که از آنها در فضاهای کوچک‌تر نیز استفاده کرد.

چیدمان مبل کلاسیک

قیمت مبل کلاسیک

در تعیین قیمت مبل کلاسیک فاکتورهای مختلفی تاثیرگذار است و نمی‌توان با قطعیت در مورد آنها صحبت کرد. به عنوان مثال، فاکتورهایی مانند چوب استفاده شده در مقابل، پارچه و روکش آن، رنگ انتخاب شده برای آنها، مدل پیاده شده و همچنین تعداد مبل‌های استفاده شده بر تعیین قیمت مؤثر هستند. با این وجود، به عنوان یک اصل کلی، مبلمان کلاسیک نسبت به مبلمان سلطنتی ارزان‌تر هستند و از مبلهای مدرن و سنتی قیمت بالاتری دارند.

چیدمان مبل کلاسیک

آیا مبل کلاسیک همان مبل سنتی است؟

در بخش بالا به متفاوت بودن مبل کلاسیک با مبل سنتی اشاره کردیم؛ اما تفاوت آنها به چه مواردی برمی‌گردد:

 • مبل‌های کلاسیک از چوب‌های بیشتری بهره می‌برند و وزن آنها سنگین‌تر است؛
 • تنوع چوب استفاده شده در مبل‌های کلاسیک بیشتر از مبل‌های سنتی است و از طرح‌های مختلف آن می‌شود؛
 • اندازه سرویس مبلمان کلاسیک بزرگتر از مبل‌های سنتی است و در فضاهای بزرگتر استفاده می‌شود؛
 • مبل سنتی طرح ساده‌تر و با پیچیدگی کمتری دارد، درحالی که مبل کلاسیک الگوهای پیچیده و زیبایی بهره می‌برد؛
 • پارچه و روکش استفاده شده در مبلمان کلاسیک بسیار ضخیم‌تر و متنوع‌تر از مبل‌های سنتی است.

آیا مبل کلاسیک همان مبل سنتی است؟

آیا مبل کلاسیک با مبل سلطنتی متفاوت است؟

با وجود اینکه بسیاری از افراد مبل کلاسیک را با مبل سلطنتی اشتباه می‌گیرند، اما تفاوت‌های چشمگیری در آنها وجود دارد:

 • چوب استفاده شده در مبل سلطنتی بسیار بیشتر است و به همین دلیل وزن آنها سنگین‌تر است؛
 • اندازه سرویس مبلمان سلطنتی بزرگتر بوده و معمولاً در سرویس‌های 9 نفره عرضه می‌شوند؛
 • تنوع رنگی و طرح در مبلمان کلاسیک بیشتر از مبلمان سلطنتی است؛
 • به دلیل استفاده از چوب بیشتر و تنوع در طرح‌های مختلف، قیمت مبل سلطنتی بیشتر از مبلمان کلاسیک است.

با وجود مشخصات و ویژگی‌های مختلف مبل کلاسیک و همچنین مبل‌های سنتی، سلطنتی و مدرن، نمی‌توان ادعا کرد که یک سبک خاص از آنها برتری دارد. با این وجود با در نظر گرفتن فاکتورهای مانند طراحی، زیبایی، قیمت، جنس،؛ اندازه سرویس مبلمان و اندازه منزل می‌توان یک نوع خاص از آنها را انتخاب کرد. اگر به اطلاعات بیشتر و مشاوره نیاز داریم، با ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

[irp posts=”10697″ name=”چه نوع مبلمانی مناسب طراحی داخلی خانه شماست؟”]

tamep2