3 نکته مهم در انتخاب فرش مناسب برای منزل

فرش|فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام

شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که در هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای منزل خودتان دچار سردرگمی شده اید و از خودتان پرسیده باشید که سرامیک بهتر است یا پارکت ، فرش بهتر است یا موکت ؟ و … سوالاتی مانند اینها که باید برای هر کدام پاسخ مناسبی داشته باشید تا بتوانید کفپوش مناسب با نیازهای خودتان و ساکنین خانه و همینطور متناسب با دکوراسیون داخلی خانه خودتان انتخاب کنید. انتخاب کفپوش مناسب نیاز به کمی صبر و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کفپوش و ویژگی های هر کدام از آنها دارد . در این مقاله می خواهیم در مورد فرش به عنوان یکی از کفپوش های اصیل ایرانی و نقش آن در دکوراسیون داخلی صحبت کنیم .

قبل از اقدام به انتخاب و خرید فرش برای کفپوش خانه تان بهتر است ابتدا به این سوالات و پاسخ آنها نگاهی بیاندازید :

۱. رنگ فرش مناسب دکوراسیون خانه را چگونه انتخاب کنیم ؟

این به سلیقه شما بستگی دارد . اگر یک فرش خاص با رنگ خاص انتخاب کرده اید می توانید یک رنگ اصلی را از فرش مورد نظر انتخاب کنید و بعد مبلمان و کاغذ دیواری یا پرده را با آن رنگ ست و هماهنگ کنید . اما روش عمومی تر برای انتخاب فرش در دکوراسیون داخلی این است که ابتدا مبلمان و قسمت های دیگر دکوراسیون را انتخاب کنید و سپس برای خرید یک فرش متناسب با رنگ دکورسیون خانه تان اقدام کنید.

در مورد انتخاب رنگ مناسب فرش هم مانند سایر قسمت های دکوراسیون رنگ غالب یک فرش ممکن است سرد ، گرم یا خنثی باشد . اگر در فرشی که می خواهید بخرید غالب رنگ ها رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی است از این فرش در فضای سالن و پذیرایی در کنار رنگ های ملایم یا سرد دیگر مبلمان یا سایر اجزای دکوراسیون خود می توانید استفاده کنید . اگر رنگ غالب فرش رنگ های سرد یا خنثی مثل آبی و سبز یا خاکستری و بژ است از این فرش در اتاق خواب بیشتر می توانید استفاده کنید . البته فرش هایی که رنگ غالب آنها رنگ خنثی است مانند سفید و بژ و خاکستری در همه فضا ها در کنار رنگ های دیگر می توانند استفاده شوند .

 

ست کردن رنگ فرش|فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام
ست کردن رنگ فرش|فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام

نکات مهم در انتخاب رنگ فرش:

  • اگر می خواهید برای یک فضای کوچک مانند یک اتاق کوچک یا راهروی باریک یا حتی سالن پذیرایی کوچک فرشی انتخاب کنید توجه کنید که بهتر است برای بزرگ تر دیده شدن فضا و دلباز تر شدن محیط از فرش هایی با رنگ های خنثی استفاده کنید .
  • بعد از دقت در رنگ اصلی دکوراسیون خانه تان حتما برای انتخاب فرش به رنگ کف خانه هم توجه کنید . اگر کف اتاق یا سالن شما از سرامیک ها یا کفپوش های تیره پوشیده شده است بهتر است فرش‌خود را به رنگ روشن انتخاب کنید .
  • این نکته را هم مدنظر داشته باشید که اگر در کنار شومینه یا گوشه ای از اتاق تان می خواهید یک فضای دنج و آرام برای مطالعه و استراحت خود داشته باشید بهتر است در این فضا از قالی یا قالیچه هایی با رنگ های تیره مثل خاکستری تیره یا قهوه ای سوخته استفاده کنید تا یک فضای دنج و صمیمی ایجاد شود .
  • شاید بعضی از رنگ ها مانند نارانجی تیره و تند در نگاه اول زیبا به نظر برسند اما دقت کنید که این‌فرش قرار است در طول روز بارها و بارها جلوی چشم شما باشد . پس بهتر است در انتخاب فرش‌هایی با رنگ های تند و غلیظ دقت کنید ، چون ممکن است در مدت زمان کمی چشم شما را آزار دهد و برای شما خسته کننده شود .

 

۲. چگونه فرشی با اندازه مناسب برای دکوراسیون خانه انتخاب کنیم ؟

باز هم بهتر است تمامی وسایل دکوراسیون خود را انتخاب کنید و سپس فرش‌متناسب از لحاظ اندازه با سایر وسایل دکوراسیون را انتخاب کنید . مثلا در بسیاری از انواع دکوراسیون مدرن یک قالیچه یا گلیم زیبا هم می تواند نقش خود را در دکوراسیون خانه به خوبی ایفا کند و نیاز نیست فرش های بزرگی که کل کف را می پوشانند استفاده کنیم .

 

سایز مناسب فرش|فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام
سایز مناسب فرش|فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام

۳. فرش با چه طرح و نقشی انتخاب کنیم که مناسب فضای دکوراسیون خانه باشد ؟

قبل از انتخاب فرش برای دکوراسیون داخلی خانه تان ابتدا باید به این سوال در ذهن خودتان پاسخگو باشید که در بین سبک های دکوراسیون از چه سبکی بیشتر خوشتان می آید . مثلا سبک مدرن را بیشتر می پسندید یا سبک کلاسیک را . پاسخ به این سوال می تواند به شما برای انتخاب فرش مناسب برای خانه تان کمک زیادی بکند . اگر سبک اصلی دکوراسیون خود را نشناسید نمی توانید انتخاب درستی داشته باشید . مثلا ممکن است از یک قالیچه کوچک و مدرن خوشتان بیاید و بدون دقت به فضای کلاسیک و سنتی خانه تان این قالیچه را بخرید و زمانی که آن را در کف خانه تان می اندازید متوجه شوید که چه قدر با دکوراسیون خانه تان ناهماهنگ است .

 

فرش در دکوراسیون|فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام
فرش در دکوراسیون|فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام

این روزها تنوع طرح و رنگ فرش‌ها و قالیچه ها و جاجیم های ایرانی انقدر زیاد شده است که اگر حتی دکوراسیون خانه شما مدرن است به راحتی می توانید از گلیم و گبه هایی با طرح های مدرن و رنگارنگ استفاده کنید و دکوراسیون خانه تان را با استفاده از این دستبافت های اصیل، زیبا و شیک کنید .

 

تحریریه به تام