بررسی پنجره UPVC دو حالته و تک حالته

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع پنجره UPVC تک حالته و دو حالته صحبت کنیم . همین طور روش های نگه داری و براق آلات آنها را نیز بررسی می کنیم :

 

پنجره UPVC دو حالته

بازشو این نوع پنجره UPVC روی دو محور افقی و عمودی با یک دستگیره می باشد. این پنجره درون ساختمان، اغلب در جایی مانند آشپز خانه نصب می شود که نیاز به جابجایی هوا است. یراق آلات آلمانی برای این نوع از  UPVC بهتر است. با توجه به مکان قرار گیری این پنجره و بازشوی آن در هنگام باز و بسته شدن، این نوع پنجره به فضای کمتری نیاز است.  UPVC دو حالته دارای مزایای مناسبی است که برخی از آنها به صورت زیر می باشد:

  1. با توجه به یراق آلات به کار رفته در این نوع پنچره دارای امنیت بالایی است.
  2. یراق آلات زیر محور بازشو مخفی و پنهان است.
  3. قابلیت رگلاژ راحتی دارد.
  4. در باز و بسته شدن پنجره توسط کودکان امنیت و راحتی مناسبی دارد.
پنجره UPVC
پنجره UPVC

روش های نگهداری از پنجره UPVC دو حالته

بدون در نظر گرفتن جنس و کارخانه سازنده پنجره، رعایت برخی از نکات سبب می شود که طول عمر و کارایی آن بیشتر شود. در دوره های مختلف پنجره را روغن کاری کنید تا قطعات مکانیکی آن بهتر کار کنند. البته سعی شود از روغن های رقیق مثل روغن چرخ خیاطی استفاده شود.

از استفاده از شعله آتش مثل آتش جوشکاری در نزدیکی آن اجتناب کنید. سالی ۴ تا ۵ مرتبه با پارچه ای حاوی صابون مایع پنجره را تمیز کنید، دلیل این کار به خاطر لاستیک های درزگیر آن است که این کار باعث نرمی آنها می شود.

اختلاف دمای زیاد در یک فاصله زمانی کم و انبساط و انقباض مصالح ساختمانی موجب می شود که یراق آلات پنجره از رگلاژ خارج شده که با تنظیم به حالت اولیه بر می گردد.

در هنگام جدا سازی لیبل ها اگر مقداری از آن باقی ماند به راحتی می توان با اعمال هوا توسط یک سشوار لیبل ها را جدا کنید. اگر در مرور زمان دستگیره کمی شل شد می توان به راحتی پیچ ها را محکم کرد. پنجره را باید به دقت تمیز کرد تا گرد و خاک موجب کدر شدن سطح آن نشود. در هنگام نقاشی ساختمان بهتر است پوششی روی پنجره انداخت تا آسیبی به آن نرسد.
جای پیچ ها در روی اسپانیولیت بسیار مهم است و بهتر است هر 30 سانتی متر یک پیج قرار گیرد. در سمت چرخ دنده بهتر است که پیچ ها به هم نزدیکتر بوده تا در اثر فشار دستگیره، اسپانیولیت از پروفیل جدا نشود.

بهتر است مقدار روکش اسپانیولیت استاندارد باشد و تست مقاومت در آب و نمک را به مقدار 300 ساعت گذرانده باشد تا  پنجره UPVC در منطقه نمناک دچار خوردگی نشود.

پنجره UPVC
پنجره UPVC

حالت بازشوی پنجره UPVC دو حالته

در این نوع پنجره می توان با چرخاندن دستگیره به میزان 45 درجه پنجره از بالا باز آن را باز کرد، و به همین ترتیب اگر دستگیره را 45 درجه در جهت دیگر به سمت بالا به چرخانید می توانید پنجره را کامل باز کنید.

پنجره UPVC دو حالته با پروفیل رنگی

در این نوع پنجره می توان از پروفیل های رنگی استفاده کرد، مثلا در یک قاب از UPVC سیلور استفاده کرد. کارخانه ها پروفیل های رنگی پنجره UPVC را با دو روش تولید می کنند. می توان از پروفیل با پیش فرض سفید استفاده کرد و پس از تولید پنجره UPVC، آنها را به خط رنگ فرستاده و با رنگ پودری، رنگ مورد نظر ایجاد شود و یا در روش دوم، پروفیل قبل از تولید پنجره با روکش مخصوص با تکنولوژی وکیوم ایجاد شده و سپس به پروسه تولید پنجره فرستاده می شود.

پنجره UPVC
پنجره UPVC

پنجره UPVC تک حالته

این نوع پنجره دارای انواع مختلفی مانند  UPVC تک حالته در اشکال شکسته، پنجره UPVC تک حالته با اشکال کمانی، پنجره UPVC تک حالته ترکیبی، پنجره UPVC تک حالته و کشویی،  UPVC تک حالته با فرم درب و پنجره UPVC تک حالته کلاسیک می باشد.

بازشو این نوع از پنجره  UPVC بر روی یک محور به صورت افقی می باشد. این بازشو ها دارای ویژگی های زیر می باشند:

  1. پایین بودن قیمت نسبت به بقیه بازشو ها
  2. تغییر جهت بازشو از راست به چپ و یا از چپ به راست با کمترین زمان و قیمت
  3. تعویض راحت لولا ها ویراق آلات UPVC درصورت نیاز
  4. تعویض پنجره های قدیمی با حفظ فرم قبلی کلاسیک آن، بدلیل اینکه پنجره های قدیمی عموما با بازشوی تک حالته می باشد و در بعضی از ساختمان ها، پنجره به دلایلی اجازه تغییر حالت بازشو ها را نمی دهند، پنجره UPVC تک حالتهگزینه مناسبی است. چرا که این مدل، دارای همان مدل بازشوی کلاسیک پنجره ها می باشد.

یراق آلات پنجره UPVC تک حالته

منظور از یراق آلات در پنجره UPVC فقط یک عدد قفل داخلی و دستگیره نیست بلکه یراق پنجره UPVC دارای بیش از 60 قطعه می باشد که در تمام محیط پنجره کار می شود که یکی از دلایل امنیت بالای این نوع پنجره ها همین امر است. در این پنجره یراق آلات مختلفی به کار می رود و به خوبی به روی پروفیل UPVC سوار می شود.

تحریریه به تام