بررسی مزایا و معایب كفپوش سنگ، یکی از محبوب ترین کفپوش ها

كفپوش سنگ

كفپوش سنگ يكي از انواع كفپوش هاست. اين كفپوش يكي از محبوب ترين كفپوش ها به شمار مي آيد. كفپوش سنگ لوكس ترين نوع كفپوش است. اگر از نظر قيمتي به انواع كفپوش نگاه كنيم، مسلما گران قيمت ترين كفپوش، كفپوش سنگ خواهد بود. معمولا از آن در خانه هاي لوكس استفاده مي شود و نفرات كمي وجود دارند كه مي توانند كف خانه خود را كفپوش سنگ كنند.

 

با توجه قيمت خانه هاي مجلل و پنت هاوس ها استفاده از اين نوع كفپوش طبيعي است. هر چقدر يكپارچگي سنگ بيشتر باشد قيمت آن افزايش مي يابد. همچنين سختي خود سنگ و رگه ها و نقوش آن عامل ديگري در تعيين قيمت آن مي باشد.

 كفپوش سنگ
كفپوش سنگ

انواع سنگ ساختماني برای کفپوش سنگ

سنگ هاي ساختماني انواع مختلفي دارند كه برخي از آنها در نما و برخي ديگر در كف زمين و برخي نيز در هر دو كاربرد دارند. براي آشنايي بيشتر شما به معرفي انواع سنگ هاي ساختماني مي پردازيم.

سنگ گرانيت.

از آن براي فضاي داخلي و خارجي ساختمان استفاده مي شود. يكي از محبوب ترين سنگ ها مي باشد. اغلب استفاده از در پياده رو ها، نمای ساختمان، پیشخوان آشپزخانه و كف ساختمان مي باشد. سنگ گرانيت داراي دانه هاي متوسط تا درشت مي باشد. سخت ترين سنگي است كه در كفپوش ها از استفاده مي شود. درخشش سنگ گرانيت فوق العاده است. از اين سنگ به طور وسيعي براي كف ساختمان استفاده مي شود. در هنگام نصب به دليل امكان لقي بايد دقت بيشتري در زيرسازي و ريختن ملات صورت گيرد.

سنگ تراورتن.

نوعي سنگ آهك متخلخل مي باشد. از نوع سنگ هاي تزئيني است. از اين سنگ براي استفاده در كفپوش سنگ استفاده مي شود. سنگ تراورتن درخشش ندارد، اما در صورتي كه به صورت طبيعي در كفپوش به كار رود يك فضاي گرما در خانه ايجاد مي كند. رنگ ها و نقوش آن متنوع تر از سنگ هاي ديگر است. يكي از بزرگترين معايب آن امكان خش افتادن روي آن است.

سنگ آهك.

از اين سنگ براي كف ساختمان استفاده مي شود. با گذشت زمان سخت تر مي شود. انعطاف پذيري بالايي دارد. رنگ هاي متنوعي از آن موجود است. يكي از معايبي كه دارد جذب آب است، بنابراين بايد در نگهداري از آن به اين نكته توجه شود.

 

 

 كفپوش سنگ
كفپوش سنگ

سنگ مرمر.

يكي از سنگ هايي است كه در كفپوش سنگ از آن استفاده مي شود. اين سنگ از سنگ تراورتن سخت تر و انعطاف پذيري بيشتري دارد، اما تعمير و نگهداري آن از تراورتن مشكل تر است. مانند سنگ تراورتن احتمال خش افتادن روي آن وجود دارد. زيبايي آن منحصر به فرد است و توجه هر فردي را به خود جلب مي كند.

سنگ لوح.

از آن براي كفپوش سنگ برای ساختمان ها استفاده مي شود. هر چه متراكم تر باشد كيفيت آن بهتر است. يكي از سنگ هاي تيره است و تيرگي آن سبب جذاب تر شدن آن شده است. توجه داشته باشيد در هنگام نصب كفپوش با سنگ لوح حتما افراد متخصص و ماهر را به كار بگيريد.

سنگ چيني كريستال.

از جمله سنگ هاي دگرگون شده است. معمولا براي كارهاي دكوري از آن استفاده ميشود. براي كفپوش سنگ ساختمان اصلا استفاده نمي شود.

سنگ لايم استون.

اين سنگ براي ديواره هاي داخلي ساختمان است. به دليل ماهيت آن اصلا براي كف ساختمان اصلا مناسب نيست.

سنگ عقيق.

به دليل گراني آن در فضاي داخلي و كوچك ساختمان استفاده مي شود. از اين سنوع سنگ نيز براي كف ساختمان استفاده نمي شود.

 كفپوش سنگ
كفپوش سنگ

مزاياي استفاده از كفپوش سنگي

استفاده از كفپوش سنگ مزاياي زيادي دارد كه آنها را بيان مي كنيم.

 1. سنگ ها داراي ماندگاري بالايي هستند. اگر توجه داشته باشيد در اغلب امكان باقي مانده از گذشته، در آنها سنگ به كار برده شده است. اين نشان مي دهد اين كفپوش ماندگاري دائمي در خانه شما خواهد داشت. اگر قصد شما استفاده از كفپوش سنگ ای  است كه ساليان سال و حتي تا پايان عمر براي شما ماندگار باشد، سنگ تنها گزينه است.
 2. نياز به تعمير و نگهداري كمي دارد. ماهيت كفپوش سنگ به گونه اي است كه نياز به بازسازي و نگهداري ويژه از آن ندارد. كفپوش چوبي نياز به پرداخت در دوره هاي زماني دارد اما كفپوش سنگ نياز كمتري به پرداخت در طول زمان دارد.
 3. ماهيت كفپوش سنگ سرد است. اين ويژگي در ميان تمام كفپوش ها منحصر به فرد است. اگر شما نياز داريد تا فضاي خانه تان را خنك كنيد استفاده از اين كفپوش بهترين گزينه است. اين كفپوش به ويژه براي مناطق گرمسيري بسيار مناسب است.
 4. به خوبي گرما را انتقال مي دهد. در صورتي كه در مناطق سردسيري زندگي مي كنيد و تمايل به استفاده از كفپوش سنگ داريد، بايد حتما و قبل از نصب آنها براي گرمايش كف تمهيدات لازم را بيانديشيد. در اين صورت كفپوش سنگ به خوبي گرما را از كف انتقال داده و فضاي داخلي ساختمان كمك مي كند. اين كفپوش عايق گرما نيست و براي گرمايش از كف مناسب است.
 5. سنگ خاصيت دفاعي در برابر گرد و غبار دارد. اگر شما به گرد و غبار در خانه حساسيت آلرژيك داريد حتما از كفپوش سنگ استفاده كنيد. كفپوش سنگ منفذي براي ماندن گرد و غبار در آن ندارد.
 6. به راحتي تميز مي شود. يكي از مهمترين ويژگي هاي كفپوش سنگ آساني تميز نگهداشتن آن است، كافي است شما با ساده ترين وسايل نظافت خانه آنها را تميز كنيد. سرعت اجراي نظافت هم بسيار بالاست.
 7. اين كفپوش بسيار زيباست. اين كفپوش زيبايي زيادي دارد و به تنهايي مي تواند هر خانه اي را لوكس جلوه دهد.

معايب استفاده از كفپوش سنگ

 1. كفپوش سنگ بسيار سخت و در صورت برخورد اشيا و يا كودكان با آن امكان آسيب ديدگي وجود دارد.
 2. كفپوش سنگ ليز است و امكان سر خوردن روي وجود دارد.
 3. هنگام كشيدن وسايل روي آن سر و صداي زيادي براي طبقه پايين توليد مي كند.
 4. قيمت آن بسيار گران است.
 5. اين كفپوش بسيار سنگين است و نياز به مهارت در نصب دارد.
تحریریه به تام