بررسی مراحل و تجهیزات لازم برای نصب کفپوش لمینت

راهنمای انتخاب و نصب کفپوش لمینت

قسمت سوم : بررسی مراحل و تجهیزات لازم برای نصب کفپوش لمینت

همانطور که در راهنماهای قبلی در مورد ویژگی های کفپوش پارکت و لمینت و مزایای لمینت گفتیم، کف پوش های لمینت در کنار زیبایی و تنوع از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند وهمینطور از دوام و استحکام خوبی نیز برخوردارند . این کف پوش ها انتخاب بسیار مناسبی برای منازل مسکونی و تجاری هستند .

تجهیزات لازم :

 

مدت زمان لازم : تقریبا 8 ساعت

نحوه اندازه گیری: عرض و طول اتاق را اندازه گیری کنید . سپس عرض و طول اندازه گیری شده را در هم ضرب کنید . به این عدد بدست آمده 10 % هم اضافه کنید . در روی هر بسته متراژکل لمینت نوشته می شود . این متراژ را باید تقسیم بر اندازه اتاق یا فضایی که قصد کفپوش کردن آن را دارید کنید . به این طریق مشخص می شود که شما به چند بسته از لمینت نیاز دارید .

مثال برای یک اتاق 4×5 متر

فرض می کنیم بسته های لمینت شامل 243/1 متر مربع هستند

پس شما برای این اتاق به 18 بسته از این نوع لمینت نیاز دارید.

سطح مهارت مورد نیاز : متوسط

مراحل نصب کفپوش لمینت شامل این مراحل است که باید به دقت اجرا شوند تا کیفیت نهایی کفپوش نهایی عالی باشد :

مرحله 1

 

در ابتدا بسته به اینکه سطح کف مورد نظر که قصد دارید کفپوش کنید از چه جنسی است ممکن است یک مرحله آماده سازی نیاز باشد . اگر در حال حاضر کفپوش ،فرش یا موکت است بهتر است آنها را جدا کنید . به آرامی فرش را جمع کنید که به دیوارها آسیبی نرسد ، اگر هم از موکت در گذشته استفاده شده و به کف چسبیده شده است بهتر است از یک چاقو یا کاتر تیز استفاده کنید و اطراف آن را ببرید و شروع به جدا کردن آن از سطح کف کنید . ( البته در لمینت ها یک لایه فوم زیرسازی استفاده میشود که در صورتی که جنس موکت ها از نوع پرز دار و ناهموار نباشند حتی بدون کندن و جابجایی موکت ها میشود روی خود موکت کف پوش های جدید را نصب کرد ).

مرحله 2

 

حذف قرنیزها مرحله دوم از شروع کار کف پوش کردن با لمینت است . شما می توانید قرنیزها را کلا جدا کرده و با قرنیزهای جدید همخوان با طرح لمینت جایگزین کنید و یا اینکه آنها را با کاردک به آرامی جدا کرده به نحوی که آسیبی به آنها و دیوار زده نشود و سپس بعد از کف سازی دوباره آنها را مورد استفاده قرار دهید .

مرحله 3

در این مرحله بهتر است سطح زیرین را کاملا تمیز و صاف کنید . چون مرحله زیرسازی در کفپوش کردن یکی از مراحل مهم کار است . بهتر است با استفاده از مواد شوینده مناسب باقی مانده چسب یا تکه های بتن را کاملا پاک کنید. البه بهتر است اینکار را کمی زودتر از شروع مراحل نصب انجام دهید تا کف اتاق کاملا خشک شود .

مرحله 4

 

در این مرحله باید سطح کف را  در همه قسمت ها تراز و یکنواخت باشد. حتما به مشخصات لمینتی که خریداری کرده اید مراجعه کنید تا بتوانید سطح مجاز را دقیق تر تعیین کنید . اگر این مرحله را به خوبی نتوانید انجام دهید و ناهمواری هایی در سطح زیرین لمینت وجود داشته باشد منجر به عمر کم و آسیب پذیری و شکستن زودتر لمینت ها میشود . اگر میزان پستی و بلندی های کف زیاد است بهتر است از شن و ماسه یا مصالحی که برای کف سازی و زیرسازی که مناسب کفپوش هستند استفاده کنید.

مرحله 5

 

به طور کلی بهتر است از شب قبل لمینت های خریداری شده را در دمای اتاق قرار دهید تا با دمای محیط منطبق شوند . در اینجا هم باز بهتر است به دستوالعمل تولید کننده مورد نظر مراجعه کنید ./ کفپوش پارکت

مرحله 6

 

در این مرحله یک مقداری نیاز به محاسبات ریاضی و طراحی دارید .ابتدا عرض اتاق را بررسی کنید . اگر اشکال مستطیل شکل لمینت را به صورت عمودی و موازی هم نصب کنید فضای اتاق ممکن است بزرگتر به نظر برسد . یک تخته هم سایز طرح مورد نظر یا لمینت مورد نظر بردارید و عرض اتاق را به عرض این تخته تقسیم کنید . به این شکل تعدادی که در هر ردیف نیاز دارید بدست می آید .

مرحله 7

در این مرحله فوم زیر سازی را مطابق دستورالعمل تولید کننده روی کف پهن کنید و مطمئن شوید هیچ درزی ندارد .

مرحله 8

 

در این مرحله قطعه اول را در امتداد طول بلندتر اتاق قرار دهید، قرار دادن این قطعه در جای مناسب در این مرحله بسیار اهمیت دارد زیرا قطعات و برش های بعدی بر پایه این قطعه اولیه چیده می شود . حتما برای شروع از گوشه سمت چپ اتاق  شروع کنید. اولین ردیف لمینیت را نصب نمایید .

  • نکته بسیار مهم : در تمام گوشه ها ، بین دیوار و کفپوش نیم سانتیمتر فاصله بگذارید . گذاشتن این فاصله باعث می شود که کفپوش در اثر انبساط و انقباض ناشی از تغییرات درجه حرارت و رطوبت صدمه نبیند برای ایجاد دقیق تر این فاصله می توانید از چوبهایی به ضخامت نیم سانتیمتر استفاده کنید .
مرحله 9

باید در ابتدا ردیف اول را کامل کنید . وقتی به آخرین قطعه در ردیف اول رسیدید  ٬ فاصله قطعه قبلی از دیوار را اندازه گیری کنید به اندازه طول زبانه از آن کم کنید و لمینت بعدی را برش دهید و سپس مانند قطعات قبلی آنرا در محل مناسب خود قرار دهید . تا اینجا ردیف اول نصب شده است .

در صورتی که با قرار دادن قطعه آخر از برش بیش از ۴۰cm نسبت به لبه انتهایی قطعه بالایی فاصله دارید . می توانید برای شروع ردیف بعدی از آن استفاده نمایید در غیر این صورت بهتر است قطعه کامل دیگری را مورد استفاده قرار دهید .

مرحله 10

 

برای نصب قطعات بعدی لمینت آنرا با زاویه ۴۵ درجه نسبت به قطعه قبلی نگه دارید و پس از میزان نمودن زبانه و شیار و همچنین  محل قرار دادن لمینت  ٬ با کمی فشار قطعات را داخل یکدیگر قرار داده و با پایین کشیدن قطعه مورد نظر، آنرا در قطعه قبلی کاملا قفل کنید . حتما مطمئن شوید که قطعات نصب شده بطور کامل به هم چسبیده و هیچ شکافی در امتداد طول تخته ها وجود نداشته باشد .

مرحله 11

برای ضربه زدن و چسباندن قطعات لمینیتها به یکدیگر  حتما از چکش پلاستیکی استفاده کنید که لمینت ها دچار شکنندگی یا خش نشوند .

مرحله 12


در هنگام نصب لمینت با نقاطی مانند قسمت لبه ها و درهای ورودی مواجه می شوید که در این قسمت ها  نمیتوانید قرنیز یا قطعه ای قرار دهید تا لبه ها را بپوشاند و برای رسیدن به کیفیت بالاتر کف سازی این نواحی نیازمند توجه و دقت کافی است، برای این هدف خصوصا در چهارچوب های فلزی که قابل برش نیستند از یک قطعه پرت استفاده کنید و طرح لبه چهار چوب را در یک قطعه نمونه به کمک اره مویی و یا ابزار مناسب دیگری برش بدهید در صورتی که طرح با لبه انطباق کامل داشت آنرا بر روی قطعه اصلی انجام دهید و آنرا نصب نمایید.

 

مرحله 13

حالا پس از نصب تمامی لمینیتها ، باید قرنیزهای دور دیوار را نصب کنید . فاصله قرار داده شده بین قطعات لمینت و دیوار باید توسط قرنیز و ابزارهای مناسب پنهان شوند.

کوتاه و مختصر در مورد نحوه نصب پارکت های LVT

مراحل و نحوه نصب پارکت  LVT بسیار راحت می باشد با استفاده از کلیک های دوبل و انعطاف بالای این پارکت می توان در کوتاه ترین زمان وبدون نیاز به زیر سازی خاصی اقدام به نصب پارکت  LVT نمود. نصب پارکت LVT در بسیاری از مواقع بدون پهن کردن فوم زیر آن انجام می گیرد. با استفاده از چسب های مخصوص پارکت LVT که پشت پارکت زده می شود این پارکت قابلیت نصب بر روی دیوار را نیز دارد.

حالا می توانید از کف پوشهای لمینت زیبایی که سطح اتاق شما را پوشانده لذت ببرید.