بررسی ویژگی های کفپوش پارکت و لمینت در یک نگاه

کفپوش

 به لايه هايي که بر روی کف ساختمان یا هر مکان دیگري قرار مي گيرد در صنعت ساختمان کفپوش مي گويند. كفپوش ها از عناصر جدا ناپذير هر ساختماني هستند. يكي از مواردي كه هنگام ساخت و خريد خانه بايد مورد توجه قرار بگيرد كفپوش آن است.

 

كفپوش ها چه از لحاظ نوع و چه از لحاظ طراحي و رنگ، تنوع زيادي دارند. بنابراين بايد در انتخاب آنها دقت زيادي شود. انتخاب يك كفپوش بسته به كاربري ساختمان و سليقه و طراحي مورد نظر شما بستگي دارد. كفپوش در صنعت ساختمان سازي در حوزه كف سازي ساختمان قرار مي گيرند.

کفپوش
کفپوش

به طور كلي كفپوش ها در چند دسته طبقه بندي مي شوند.

مسكوني.

در ساختمان هاي مسكوني معمولا كفپوش هاي از جنس سنگ (مرمر، گرانیت و غیره)، لاستیک، پی وی سی، لمينيت، کاشی، پاركت، و … استفاده مي شود.

صنعتي.

در ساختمان ها و مصارف صنعتي از كفپوش هايي از جنس پشم شیشه، نایلون، چوب پنبه، پشم، وینیفلکس و وینیل گرانیت، سیمان، بتن، رزین، اپوکسی و … استفاده مي شود.

کفپوش‌ ها بسته به كاربرد شان نيز متفاوت هستند. انواع كفپوش از نظر كاربرد عبارت است از:

كفپوش حفاظتي

كفپوش گرمايشي

كفپوش متحرك

كفپوش پرز دار

کفپوش
کفپوش

حالا كه به طور مختصر با كفپوش ها آشنا شديم به بررسي دو كفپوش ليمنيت و پاركت مي پردازيم. اين دو كفپوش به دليل شباهت هايي كه دارند برخي اوقات توسط افراد غير متخصص اشتباه گرفته مي شوند. بنابراين مطلب زير مي تواند به شما در آشنايي با اين دو كفپوش و تفاوت آنها كمك زيادي كند.

کفپوش پاركت

پارکتها کفپوش هایی هستند که جنس آنها از چوب طبیعی درختان می باشد. پارکت به کف اتاق می چسبد، بدین صورت که قطعات پارکت را به صورت موازی در کنار هم قرار می‌دهند تا کف ساختمان پوشیده شود. عمل چسباندن پاركت توسط چسب صورت مي گيرد. بنابراين براي پرداخت سطح آن بايد چسب خشك شود. پس از خشك شدن، سطح روي پاركت را با عمليات لاك و ساب پرداخت مي كنند.  اين عمليان موجب صاف و صيقلي شدن سطح آن مي شود. پارکت نسبت به آب حساس است و در صورت تماس با آن، سریعا سطح آن متورم شده و باد مي كند. پارکت نسبت به اشیاء نوک تیز آسیب پذير است و در صورت برخورد با آنها روي آن خش مي افتد. تعمير و نگهداري آن كمي مشكل است زيرا بايد در دوره هاي زماني چندين ساله سطح آنها را مجددا با عمليات پرداخت، صاف و صيقل داد. برخي مزاياي پاركت چوب طبيعي به شرح زير است.

  1. در برابر اشعه UV محيطي مقاوم است.
  2. در برابر خاكستر و آتش سيگار مقاوم است.
  3. به راحتي روي آن لكه ايجاد نمي شود.
  4. در برابر فشار مقاومت خوبي دارد.

این کفپوش مقاومت حرارتي پاييني دارد، بنابراين براي سيستم هاي گرمايش از كف بسيار مناسب است.

  1. اتصالات آن به گونه اي است كه به خوبي به هم جفت مي شوند.
  2. در برابر نفوذ رطوبت مقاوم است.
  3. حساسيت آلرژيك ايجاد نمي كند.
کفپوش
کفپوش

کفپوش لمینيت

کفپوش لمينيت از جنس الیاف چوب فشرده می باشد و برخلاف پاركت مستقیما از چوب طبيعي ساخته نمی شود. پارکت لمينيت ها تفاوت های زیادی با پارکت ها دارند، که به مهمترين آنها اشاره مي كنيم.
1. کفپوش لمينيت ها براي اتصال به زمين نيازي به استفاده از چسب ندارند، و با شیار هایی دور تا دور لمينيت ها وجود دارد، به صورت نر و مادگي در یکدیگر قفل می شوند. افزایش تعداد قطعات لمينيت باعث بیشتر شدن وزن آنها می شود و همین عامل، یکی از عوامل نگهدارنده لمينيت ها بدون چسباندن آنها مي باشد.

2. کفپوش لمينيت به کف اتاق صدمه نمی زنند.

3.کفپوش لمينيت را مي توان به راحتي از روي زمين جدا كرد و در جاي ديگر نصب كرد. اين مورد يكي از مهمترين ويژگي هاي لمينيت ها مي باشد.

4. کفپوش لمينيت به علت داشتن فوم در زیر خود تا حد حدودي موجب عدم انتقال صدا به طبقه پايين مي شوند.
5. فوم لمينيت عایق حرارت و برودت نیز می باشد.
6. کفپوش لمینیت نسبت به پاركت حساسيت كمتري نسبت به آب دارند، هرچند بايد از نفوذ آب به آنها محافظت كرد.
7.لمینیت نسبت به پاركت حساسيت كمتري نسبت به اشيا نوك تيز دارند.
8. سرعت نصب لمينيتبالا مي باشد و به راحتي نصب مي شود.
9. نيازي به پرداخت سطح آن مانند پاركت ندارد.
10. ارزان تر از كفپوش هايي مانند سنگ و سراميك است.

11. از كفپوش هايي پلاستيكي بهداشتي است.

12.تنوع طرح و رنگ آن بسيار وسيع مي باشد. اين عامل يكي از عوامل محبوبيت کفپوش لمينيت مي باشد. شما مي توانيد هر طرح و رنگي را با توجه به سليقه و طراحي داخلي خانه انتخاب كنيد. در برخي از انواع كفپوش شما قدرت انتخاب كمتري داريد و در نتيجه بايستي بقيه دكوراسيون خانه را با آنها هماهنگ كنيد. در حالي كه کفپوش ليمينت نيازي به راحتي با هر نوع سبك طراحي تركيب مي شود.

13.در برابر اشعه هاي خورشيد بسيار مقاوم است و دچار رنگ پريدگي نمي شود.

14.به راحتي لكه نمي گيرد.

15.در برابر خاكستر و آتش سيگار مقاوم است.

تحریریه به تام