راهنمای تغییر دکوراسیون اتاق خواب برای ایجاد یک چشم انداز زیبا و یک خواب پر از آرامش

اتاق خواب

اتاق خواب اتاق خصوصي شماست كه پس از يك روز كاري پرمشغله در آنجا استراحت مي كنيد. با این وجود، معمولا آخرين اتاقي كه به آن توجه مي شود همين اتاق خواب است. مردم معمولا به اتاق هايي توجه مي كنند كه توسط مهمان ديده مي شود، و پول زيادي براي دكوراسيون و زيبايي آن خرج مي كنند، مانند اتاق نشيمن و پذيرايي.

هنگامی که به دكوراسيون خانه فكر مي كنيد، اميدوارم اشتباه نكرده و دكوراسيون اتاق خواب را به عنوان آخرين اولويت در نظر نگيريد. مي بايست كمي براي اتاق خواب خود هزينه كنيد. هنگامي كه به اتاق خواب به عنوان يك اولويت نگاه كنيد، در آينده متوجه خواهيد شد كه در آنجا راحتر خواهيد بود و به خوبي استراحت مي كنيد. تصور كنيد هر روز صبح با يك چشم انداز آفتابي و زيبا از خواب بيدار مي شويد.

اگر نميدانيد دكوراسيون و طراحي اتاق خوابتان را از كجا شروع كنيد، از راهكارهاي مفيد و موثر ما استفاده كنيد. اين راهكارها به شما در دكوراسيون و طراحي يك اتاق خواب شيك و شاداب كمك مي كند.

اتاق خواب
اتاق خواب

رنگ آميزي وسايل اتاق خوابتان را به سليقه خودتان انتخاب كنيد 

اتاق خواب به عنوان اتاقي آرامش بخش و مناسب براي استراحت شناخته مي شود. در حالی که در اتاق هاي دیگر خانه كمي دكوراسيون هيجاني و رنگ آميزي متفاوت نياز است، اما لازم نيست در اتاق خواب يك نوع طراحی هيجاني و استرس زا وجود اشته باشد. مثلا تصور كنيد در ديوار يا سقف اتاق خواب عكس يك يوزپلنگ وحشي نصب شده يا رنگ ديوار ها صورتي پررنگ باشد، این امر می تواند موجب بدخوابي شما شود.

براي انتخاب رنگ اصلي اتاق خوابتان از رنگ هاي روشن و خنثي و مورد علاقه خودتان استفاده كنيد (مانند، خاكستري، آبي آسماني). براي طراحي نحوه رنگ آميزي، يك رنگ اصلي و دو رنگ فرعي در نظر بگيريد. همچنين رنگهاي متاليك و رنگ چوب هاي خوش رنگ به اتاق خواب نماي بسیار عالی مي دهند.

يك اتاق خواب با رنگ آميزي مناسب می تواند از این ترکیب باشد: رنگ خاکستری روشن (دیوار) + رنگ سفید (ملافه) + رنگ آبي نيلي (بالش و فرش)، رنگ طلايي (لامپ).

اتاق خواب
اتاق خواب

طراحي و دكوراسيون كف اتاق خواب

هنگامی که طراحي اتاق خوابتان تمام شد، نوبت به سايزبندي طراحي تان مي رسد. این یعنی با استفاده از ریاضیات ابعاد اتاق خواب و سايز وسايلتان را بدست آوريد. در اين مرحله شما متوجه خواهيد شد كه ابعاد تخت خوابتان چند خواهد بود يا براي دوختن پرده اتاق خواب به چه مقدار پارچه نياز داريد.

اگر اتاق شما یک مستطیل یا مربع استاندارد باشد، اندازه گیری در یک لحظه انجام می‌شود. از یک متر اندازه گیری بزرگ برای اندازه گیری طول و عرض اتاق استفاده كنيد. برای محاسبه مساحت (فضای داخل اتاق)، طول را در عرض ضرب كنيد.

در مورد اتاق خوابهايي كه به شكل مربع يا مستطيل كامل نيستند، ابتدا يك منطقه مستطيل شكل در نظر بگيريد ( بدون در نظر گرفتن فضاي اضافي ديگر) و ابعاد آن را اندازه گیری كنيد. حالا اين فضاي اندازه گيري شده، تبديل به فضاي اصلی اتاق شما مي شود. سپس مساحت فضاهاي ديگر را جداگانه محاسبه كنيد. بعد از آن مساحت مناطق جداگانه را به هم اضافه كنيد تا مساحت كل بدست آيد.

در هنگام خرید اين ابعاد را همراه خود داشه باشيد تا وسايل با سايز اشتباه خريداري نكنيد.

اتاق خواب
اتاق خواب

شما به چه وسايلي نیاز دارید

زمانهايي كه وقت خود را در اتاق خواب مي گذرانيد در نظر بگيريد (به غیر از خواب): آيا در آنجا مطالعه نمي كنيد؟ آيا در آنجا وظايف شغلي عقب افتاده را انجام نمي دهيد؟

یک لیست از تمام كارهايي که در اتاق خوابتان انجام مي دهيد تهيه كنيد و هنگام طراحي دكوراسيون تمامي اين موارد را در نظر بگيريد. اگر در اتاق خوابتان مطالعه مي كنيد، يا در آنجا با دوستان و يا همسرتان صحبت مي كنيد، يا تمام تعطیلات آخر هفته را در آنجا استراحت مي كنيد، حتما يك تخت خواب بزرگ در نظر بگيريد تا بيشترين راحتي را در اتاق خوابتان داشته باشيد. اگر می خواهید فضای بیشتری در اتاق خواب داشته باشيد، يك تخت خوابي بخريد كه در روز به يك كاناپه تبديل شود تا از فضاي موجود در اتاقتان بيشتر استفاده كنيد.

عادات خواب خود را در نظر بگيرد. اگر در شیفت شب كار مي كنيد، حتما يك پرده‌اي تهيه كنيد كه جلوي نور روز را بگيرد. اگر در شب به كودكان خود سر ميزنيد، هنگام خريد تخت به ارتفاع آن از زمين توجه كنيد به طوري كه بالا و پايين آمدن از تختخواب مناسب شما باشد. اگر به سختي به خواب مي رويد، يك آروماتراپی یا موسيقي هاي آرامش بخش تهيه كنيد تا شما را به راحتي به خواب ببرد.

یک لیست از تمام وسايلي که برای فضای اتاق خواب ایده آل خود در نظر داريد تهيه كنيد. وسايل ضروری ماند تختخواب، تشک و بالش، کمد، لامپ، ملافه و غيره. هر وسيله‌اي كه فكر مي كنيد براي اتاق خواب خود نياز داريد به ليست اضافه كنيد (به عنوان مثال، قفسه، میز، فرش)، همچنين وسايل دکوري را نيز در نظر بگيرد كه احساس بهتري در اتاق داشته باشيد.

اتاق خواب
اتاق خواب

زمان خرید

حالا که رنگ هاي مورد نظر خود را براي نقاشي اتاق و وسايل انتخاب كرديد، ابعاد اتاق را اندازه گرفتيد، لیست وسايل را تهيه كرديد، زمان خريد فرا رسيده است. هنگام خريد رنگ هاي انتخاب كرده براي وسايل و هچنين سبك وسايل را در ذهن خود داشته باشيد، تا بدون دردسر و با كاهش زمان خريد بتوانيد بهترين و مناسبترين وسايل را براي اتاق خوابتان تهيه كنيد.

خريد را به عنوان يك بازي در نظر بگيريد كه در آن از قبل طرحي را آماده كرده ايد، فروشگاه های مورد علاقه خود يعني جايي كه قصد خريد داريد در ذهن داشته باشيد.

قبل از رفتن به فروشگاه ها حتما به بررسي اينترنتي بپردازيد. این بررسي، فرصت دیدن  و انتخاب گزینه ها و سبک های دیگر را به شما مي دهد.

اگر قصد خرید آنلاین داريد، حتما قبلا به طور فيزيكي به فروشگاه ها برويد چرا كه ممكن است برخی از وسايل از چشم شما دور مانده باشد. شما به صورت آنلاين نمي توانيد تصور كنيد كه وسيله اي كه قصد خريد آن داريد در واقعيت چقدر کیفیت بالایی دارد و يا رنگ مناسبي در نور واقعي ندارد.

اتاق خواب
اتاق خواب

براي چه وسايلي پول بيشتري هزينه كنيد

دكوراسيون اتاق خوابتان را به نحوي طراحي كنيد كه نياز به صرف هزينه زياد نباشد. عاقلانه نيست كه دكوراسيون اتاق خوابتان بسيار هزينه بر باشد و تمامي نيازها را برآورده كند،  اگر تمامي نيازها را برآورده كند خيلي خوب است اما بايد توجه تان به هزينه آن نيز باشد.

وسيله اي كه بيشترين هزينه را دارد، تخخواب است. یک تخت استاندارد و مناسب همراه با تشک و بالش با کیفیت براي یک خواب خوب در شب لازم است. شما هر شب، توجه كنيد هر شب، روي تخت خوابتان مي خوابيد، بنابراین بايد در آنجا احساس راحتي كنيد.

استحکام تشک را قبل از خرید تست كنيد، با اين كار متوجه خواهيد شد چه نوع تشكي براي شما مناسب است. به چارچوب تخت توجه ويژه داشته باشيد تا به خوبي ساخته شده و محكم باشد. از آنجا که تختخواب محور و نقطه كانوني هر اتاق خوابي است، بايد به نحوي انتخاب گردد كه به سليقه شما و چشم نواز باشد.

تختخوابي محكم و با چارچوب مناسب، تشك، بالش و ملافه راحت و با كيفيت وسايلي هستند كه بايد براي آنها هزينه كرد. براي تهيه ملافه به سراغ جنس بامبو، ساتن و كتان لوكس مصري برويد كه براي جابجايي هوا و تنفس مناسب است.

براي لحاف از جنس پر خوب سبك استفاده كنيد تا هم گرم باشد و هم لطافت خوبي داشته باشد. برای یک یا دو بالش مناسب که هم راحت باشد و هم حالت سر و گردن شما را به طور مناسب حفظ كند کمی پول اضافی خرج كنيد. براي تشك از یک ابر کرکی استفاده كنيد تا شما را راضي كند.

اتاق خواب
اتاق خواب

در خريد چه وسايلي صرفه جويي كنيد

با خريد تختخواب و ملافه و بالش مناسب، می توانید براي وسايل دیگر و وسايل دکوري پول كمتري هزينه كنيد.

براي خريد دكور، لامپ، نقاشي هاي هنري و … اجناسي متناسب با بودجه خود انتخاب كنيد. شما حتي می توانید با سر زدن به حراجي ها و وسايل دست دوم پول بيشتري صرفه جويي كنيد. انتخاب و تهيه تمامي وسايل براي اتاق خواب مناسب شما مدتي طول مي كشد، بنابراين زماني كه نتوانستيد تمامي وسايل موردنظرتان را خريداري كنيد اصلا دلسرد نشويد.

با تمرکز بر اولويت ها و دقت در طراحي دكوراسيون، به راحتی می توانید يك اتاق خواب مناسب و استاندارد آماده كنيد كه آرامش بخش بوده و شما را شاداب نگهدارد.

براي طراحي يك دكوراسيون وقت و دقت مناسبي صرف كنيد تا در زمان استراحت لذت كافي ببريد.

تحریریه به تام