لوستر (چراغ آویز مدرن دکوراتیو) و انواع مختلف آنها

لوستر (چراغ آویز مدرن دکوراتیو) و انواع مختلف آنها 1-min

[vc_row][vc_column][vc_column_text]لوستر یا چراغ آویز مدرن دکوراتیو برای بسیاری از ما یادآور خاطرات عجیب و منحصر به فردی است که در هر کدام از ما می‌تواند متفاوت باشد. در بسیاری از کاخ‌های سلطنتی قدیمی و حتی ساختمان‌های مدرن امروزی شاهد استفاده از این چراغ‌های زیبا هستیم که با عناوین مختلفی از آنها یاد می‌شود و هر کدام از آنها دارای ویژگی خاصی هستند. این چهل چراغ‌های دوست داشتنی، امروزه به عنوان یکی از بخش‌های اصلی دکوراسیون داخلی منزل به کار گرفته می‌شوند و استفاده از آن‌ها تنها به یک اتاق یا یک بخش محدود نمی‌شود.

امروزه انواع مختلفی از لوستر و چراغ آویز مدرن دکوراتیو ساخته شده است که در این مطلب ما قصد داریم به معرفی برخی از آنها و تاثیری که بر فضای اطراف خود دارند بپردازیم. پس با ما در کلینیک ساختمانی به تام همراه باشید.

نقش لوستر (چراغ آویز مدرن دکوراتیو) در زیبایی ساختمان و نورپردازی

اگر از نگاه یک بیننده به لوستر نگاه کنیم، به احتمال زیاد، جنبه زیبایی و تأثیر آن بر نورپردازی بیشتر برای ما جذاب خواهد بود و چندان توجهی به فلسفه اصلی استفاده از آنها نداریم. این در حالی است که متخصصین طراحی دکوراسیون معتقدند که هر قسمتی از وسایل منزل می‌تواند وظیفه مشخصی است دکوراسیون را برعهده داشته باشد و به نوعی زیبایی آن را تکمیل کنند. به همین دلیل در بررسی لوسترها باید به دو جنبه زیبایی شناسی و نورپردازی آن توجه داشته باشیم و انتخاب اصلی خود را با توجه به این فاکتور مهم و تاثیرگذار انجام دهیم.

نقش لوستر (چراغ آویز مدرن دکوراتیو) در زیبایی ساختمان و نورپردازی

محصول پیشنهادی

لوستر مدرن | لوستر سقفی لوستر مدرن مدل 6-H008

 

باید پذیرفت که، هدف اصلی از انتخاب لوستر و چراغ آویز مدرن دکوراتیو جنبه زیبایی شناسی آن است و به نوعی بازگشت به سبک‌های قدیمی در طراحی منزل. دسترسی به تکنولوژی‌های پیشرفته در تولید لامپ و چراغ، به مرور زمان کاربرد و استفاده از این چراغ‌ها به بخشی از طراحی دکوراسیون تبدیل شده و نقش آن نسبت به قبل پررنگ‌تر شده است. اما، طراحان دکوراسیون تنها به این موضوع بسنده نکرده و با استفاده از لامپ‌های مختلف با رنگ و نورهای متفاوت، زمینه ایجاد نورپردازی‌های متنوع و جذاب در اتاق‌های مختلف منزل را فراهم آورده‌اند.

انواع لوستر از لحاظ طراحی

یکی از مهمترین فاکتورهایی که باعث تفاوت بین لوسترهای مختلف می‌شود این است که از لحاظ طراحی در آنها خلاقیت‌هایی به وجود آمده است که برخی از آنها مختص به شرکت‌ها و برخی از آنها کلی هستند. به طور کلی، انواع لوستر را از لحاظ طراحی می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

لوستر کلاسیک

این چراغ‌ها طراحی و الگوی اولیه خود را از دیرباز تاکنون حفظ کرده و یکی از زیباترین محصولات عرضه شده در بازار به شمار می‌رود. در این محصولات معمولاً سعی می‌شود که از تعداد لامپ‌های زیاد با تراکم بالا استفاده شود و اندازه آنها نسبت به سایر طرح‌های مدرن و فانتزی بزرگتر است. اتاق نشیمن و اتاق جلسات در ادارات بهترین محل برای استفاده از چراغ آویز مدرن دکوراتیو کلاسیک هستند.

لوستر کلاسیک و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

محصول پیشنهادی

چراغ آویز سقفی دکوراتیو مدل BT9803  لوستر مدرن مدل BT9803

 

لوستر مدرن

از لحاظ طراحی دکوراسیون مدرن، ساختمان‌ها و فضاهای مسکونی و اقامتی نیازی به ایجاد محیط شلوغ و رنگارنگ ندارند و ترجیحاً در آنها از الگوهای ساده و در عین حال زیبا استفاده می‌شود. این ویژگیبه لوستر یا چراغ آویز مدرن دکوراتیو نیز انتقال داده شده است و در حال حاضر طرح‌های مدرن آنها با اندازه‌های کوچک‌تر و با تعداد لامپ کمتر عرضه می‌شوند.

لوستر مدرن و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر فانتزی

اگر به دنبال یک چراغ زیبا و منحصر به فرد برای اتاق کودک آشپزخانه خود می‌گردید، لوسترهای فانتزی انتخاب‌های ایده‌آلی به شمار می‌روند. در این چراغ‌ها توجه زیادی به جزئیات شده است و اندازه آنها نسبت به سایر لوسترها و چراغ‌ها کوچکتر است. البته در طراحی لوستر فانتزی معمولاً سعی می‌شود که از متعلقات اضافی استفاده شود که بیشتر آنها سلیقه‌ای و ظاهری هستند.

لوستر فانتزی و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر پروانه‌ای

چراغ آویز مدرن دکوراتیو پروانه‌ای یک سبک جدید و تقریباً مدرن در طراحی نورپردازی داخلی ساختمان است که قسمت‌های تزیینی آنها همانند پروانه طراحی شده‌اند و در ساخت آنها از موادی استفاده شده است که امکان بازتاب دادن و منعکس کردن نور به بخش‌های مختلف ساختمان را فراهم می‌کند. نکته جالب در مورد این محصولات این است که متعلقات پروانه‌ای متحرک بوده و انعکاس نور در آنها تغییر می‌کند.

لوستر پروانه ای و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

محصول پیشنهادی

لوستر پذیرایی | لوستر سقفی لوستر مدرن مدل 12-H025

 

انواع لوستر از لحاظ محل نصب

یکی دیگر از معیارهایی که می‌توان از آن برای دسته بندی لوستر و چراغ آویز مدرن دکوراتیو به کار برد، معیار محل نصب آنها که به نور پردازی ساختمان کمک می‌کنند و نقش آنها را در حوزه‌های مختلف تعریف می‌کنند. با توجه به مدل‌ها و انواع مختلفی که از آنها ساخته شده است، می‌توان از محل‌های متفاوتی به عنوان محل نصب آنها یاد کرد:

لوستر سقفی

این لوسترها دارای یک قلاب در قسمت بالایی خود هستند که به کمک آن می‌توانند به سقف آویزان شوند. طراحی این چراغ‌ها به صورتی است که حالت حبابی آنها حفظ شود و طرح کلی آنها همانند یک قطره آب است. قسمت بالایی چراغ آویز مدرن دکوراتیو سقفی نقش نگهدارنده و قسمت پایین آن محل قرار گیری لامپ‌ها است. بیشترین لوسترهای کلاسیک به این سبک طراحی می‌شوند.

لوستر سقفی و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر دیواری

لوستر دیواری دارای یک پایه ثابت است که امکان نصب آن را در روی دیوار و نزدیک به سقف فراهم می‌کند. طراحی این لوسترها از چراغ‌های قدیمی گاز سوز و نفت سوز صورت گرفته است و معمولاً جنبه تزیینی آنها بسیار کمتر است. طراحان دکوراسیون داخلی از این چراغ‌ها بیشتر برای پخش نور در قسمت‌های بسته منزل استفاده می‌کنند.

لوستر دیواری و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

محصول پیشنهادی

لوستر مدرن | لوستر سقفی لوستر مدرن مدل 6-H008

 

آباژور

شاید افراد زیادی موافق قرار دادن آباژور در لیست لوسترهای خانگی و یا دکوری نباشند و بیشتر را به عنوان یک ابزار کاربردی می‌شناسند؛ اما آباژور یکی از ابزارهایی است که طراحان دکوراسیون از آن به عنوان قسمت اصلی اتاق کار و اتاق خواب استفاده می‌کند. این چراغ‌ها با توجه به الگوها و طراحی‌های متنوع خود، قابلیت منحصر به فردی در هماهنگی با دکوراسیون منزل و اتاق دارند.

 

لوستر آباژور و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

انواع لوستر مختص به بخش‌های مختلف ساختمان

تعریف کردن لوستر یا چراغ آویز مدرن دکوراتیو بر اساس معیارهای طراحی و یا نحوه نصب آنها در منزل، چندان پاسخگویی نیازهای طراحان دکوراسیون نیست و لازم است که معیارهای مختلفی برای استفاده از آنها در بخش‌های مختلف منزل وجود داشته باشد. طراحی این چراغ‌ها به هر شکلی که باشد، در نهایت باید در قسمت منزل استفاده شود و به همین دلیل انواع مختلفی از آنها ساخته شده است:

لوستر پذیرایی

لوستر پذیرایی و نشیمن به عنوان اصلی‌ترین و رایج‌ترین گزینه استفاده از این چراغ‌ها هستند که از دیرباز از آنها در زیبایی و نورپردازی استفاده می‌شده است. بزرگ‌ترین، زیباترین، پیچیده‌ترین و معمولاً گران‌ترین لوسترها برای اتاق پذیرایی انتخاب می‌شود و محل نصب آن در مرکز سقف قرار دارد. لوسترهای کلاسیک برای این بخش از منزل ایده آل هستند، اما ساختمان‌هایی که دکوراسیون آنها به صورت مدرن طراحی شده باشد، بهتر است به سراغ لوسترهای مدرن بروند.

با توجه به تردد بالا در اتاق نشیمن و همچنین کثیف شدن آنها در شرایط مختلف، باید توجه ویژه‌ای به نظافت و نصب لوسترهای پذیرایی معطوف شود و برنامه مشخصی برای آنها در نظر گرفته شود.

لوستر پذیرایی و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر آشپزخانه

نصب در آشپزخانه یکی دیگر از کاربردهای چراغ آویز مدرن دکوراتیو است که می‌تواند به زیبایی و نورپردازی آن کمک کند. محل نصب این لوسترها معمولاً با توجه به میز آشپزخانه و در مرکز آن قرار دارد و بیشتر از لوسترهای مدرن استفاده می‌شود. با توجه به حجم رطوبت و گرد و غبار احتمالی در آشپزخانه، بهتر است لوستر آشپزخانه اندازه کوچکتر و قابل شستشو باشد. برخی از طراحان ترجیح می‌دهند که برای آشپزخانه از لوسترهای دیواری نیز استفاده کنند.

لوستر آشپزخانه و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر اتاق خوب

یکی دیگر از موارد استفاده از چراغ آویز مدرن دکوراتیو در اتاق خواب است که به نور پردازی و انتخاب نور مناسب برای خواب کمک می‌کند. یکی از ویژگی‌های مهم لوستر اتاق خواب این است که می‌توان لامپ‌های آن را به چند قسمت مجزا تقسیم کرد و سیستم کنترل متفاوت برای آنها در نظر گرفت. به همین دلیل امکان استفاده به صورت مجزا و همزمان از چند نور با رنگ‌های متفاوت وجود دارد. نکته مهم در انتخاب چراغ‌های اتاق خواب این است که وزن چندان بالایی نداشته باشد و نکات ایمنی در مورد آن رعایت شده باشد.

لوستر اتاق خواب و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر حمام و سرویس بهداشتی

برای بسیاری از افراد، موضوع لوستر حمام و سرویس بهداشتی چندان توجیه‌پذیر نیست، اما شرکت‌های تولیدکننده این چراغ‌ها با تغییر در طراحی آنها و همچنین جلوگیری از رسیدن رطوبت به لامپ‌ها، شرایطی فراهم کردند که در حمام و سرویس بهداشتی نیز بتوان از آنها استفاده کرد. نکته مهم در طراحی این چراغ‌ها و نصب آنها این است که نباید بر روی وسایلی مانند دوش و یا وان حمام قرار گرفته شوند.

لوستر حمام و سرویس بهداشتی و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر حیاط

سبک‌های مختلفی از قرار گرفتن چراغ در حیاط منزل وجود دارد که می‌توان از آنها به عنوان لوستر حیاط یاد کرد. این چراغ‌ها انواع مختلفی دارند که برخی از آنها به صورت آویزان و برخی نیز به صورت نصب بر روی تیرهای فولادی هستند. در هر صورت این چراغ‌ها باید نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم باشند.

لوستر حیاط و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر اتاق کودک

اگر بخواهیم یک فضای مناسب برای استفاده از لوستر فانتزی انتخاب کنیم، مسلماً بهترین گزینه اتاق کودک است که معمولاً در آنها از وسایلی مانند پرده، سرویس خواب و کمدهای فانتزی استفاده می‌شود. استفاده از چراغ آویز مدرن دکوراتیو به صورت فانتزی کمک می‌کند که این طراحی کامل شود. نصب مناسب و ایمن و همچنین وزن پایین از مهمترین ویژگی‌های این چراغ‌ها هستند.

لوستر اتاق کودک و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

انواع لوستر از لحاظ جنس

آخرین معیاری که بتوانند تفاوت انواع لوسترهای موجود در بازار را به خوبی نشان دهد، جنس مواد به کار رفته در آنها است که با توجه به دسترسی شرکت‌ها ممکن است با هم متفاوت باشد. در حقیقت طراحی و ساخت یک چراغ آویز مدرن دکوراتیو به مواردی مانند مدل و جنس آنها بستگی دارد.

لوستر شیشه‌ای

شاید واژه لوستر شیشه‌ای برای بسیاری از افراد گیج کننده باشد، اما منظور از لفظ شیشه‌ای در مورد این چراغ‌ها این است که بیشتر بخش‌های آن از جنس شیشه ساخته شده و بر روی یک سیستم فلزی پیاده سازی شده است. با توجه به شکننده بودن شیشه، لازم است که از یک سیستم حفاظتی محکم و یک حلقه فلزی مقاوم در برابر وزن بالا، استفاده شود. لوسترهای شیشه‌ای در پذیرایی و سالن اجلاس بیشتر کاربرد دارند.

لوستر شیشه ای و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر چوبی

بدنه اصلی لوستر چوبی را، چوب تشکیل می‌دهد و در ساختار آن از محفظه‌های چوبی استفاده شده است که محل قرارگیری لامپ‌ها بر روی آنها نصب می‌شود. این چراغ‌ها بیشتر به عنوان سبک کلاسیک شناخته می‌شود و در ساختمان‌هایی که دکوراسیون آنها بر اساس طراحی چوبی صورت گرفته باشد، انتخاب می‌شود. در برخی از مدل‌های فانتزی این چراغ‌ها، سعی می‌شود که محفظه‌هایی برای قرار گیری شمع در نظر گرفته شود و به نوعی فضایی شاعرانه ایجاد شود. این سبک طراحی بیشتر در کافه‌ها و محیط‌های عاشقانه کاربرد دارد.

لوستر چوبی و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر برنزی

ماده اصلی استفاده شده در ساخت این چراغ‌ها، برنز است که نمایی براق و جالب به ساختار لوستر برنزی می‌دهد. برای زیبا سازی و دادن جلوه بیشتر به این چراغ‌ها، سعی می‌کنند که زیورآلات شیشه‌ای در آنها استفاده شود. وزن پایین این محصولات باعث می‌شود که برای آشپزخانه و حمام و سرویس بهداشتی گزینه مناسبی به شمار رود.

لوستر برنزی و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر ال ای دی

در این سبک از طراحی چراغ آویز مدرن دکوراتیو تغییری در ساختمان ایجاد نمی‌شود و تنها به جای استفاده از لامپ‌های معمولی از لامپ‌های آل ای دی استفاده می‌شود که طول عمر بالاتری دارند و نورپردازی آنها نیز مناسب‌تر است. لوستر ال ای دی میزان مصرف انرژی را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که خانواده‌ها تمایل بیشتری به آنها داشته باشند.

لوستر ال ای دی و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

لوستر ریسه‌ای

یکی دیگر از طراحی صورت گرفته بر روی چراغ آویز مدرن دکوراتیو استفاده از لوازم تزیینی در آنها به صورت ریسه‌ای است که به موازات چراغ به سمت پایین آویزان می‌شود. این لوسترها در دسته محصولات فانتزی قرار می‌گیرند و معمولاً در اتاق پذیرایی اتاق خواب استفاده می‌شود. وزن پایین از مهمترین ویژگی این لوسترها محسوب می‌شود.

لوستر ریسه ای و چراغ آویز مدرن دکوراتیو

با مطالعه بازار می‌توان فهمید که تقریباً لوسترهای موجود در بازار از یکی از مدل‌های ذکر شده در بالا هستند و تنها ممکن است با توجه به سلیقه سازندگان، تغییرات مختصری داشته باشند. اگر به اطلاعات بیشتر در این زمینه نیاز دارید با ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

خدمات مرتبط با این مقاله

دکوراسیون داخلی   طراحی و دکوراسیون داخلی

کاغذ دیواری اتاق نشیمن در بازسازی منزل و بخش‌های مختلف آن   بازسازی خانه و تغییر دکوراسیون داخلی

طراحی و دوخت پرده   طراحی و دوخت پرده

چگونگی نصب کاغذ دیواری و پوستر سه بعدی   نصب کاغذ دیواری و پوستر سه بعدی

   تاسیسات مکانیکی و برق ساختمان

استفاده از سنگ نما در اجرای ویلا   ساخت و طراحی داخلی ویلا[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

tamep2