سرامیک ؛ پوششی مناسب برای قسمت های مختلف ساختمان

سرامیک

سرامیک از خاک رس ساخته شده و ممکن است بدون لعاب یا لعاب دار باشد. سرامیکهای بدون لعاب را از راه پرس کردن یا اکستروژن شکل داده و می پزند، رنگ آنها پس از پخت، از نخودی تا قرمز و قهوه ای است. شکل سرامیکها به صورت مربع، مستطیل و چند ضلعی است و ضخامت آنها متنوع بوده و از 12 تا 20 میلی متر تغییر می کند.

 شکل و ابعاد سرامیک

ابعاد سرامیکهای مربع شکل معمولا 75، 100، 150، 200 و 250 میلی متر می باشد. ابعاد سرامیکهای مستطیل شکل معمولا 75 در 150، 100 در 200، 125 در 250 و 150 در 300 میلی متر می باشد. البته به همراه این نوع سرامیکها، سرامیکهایی با اشکال و ابعاد ویژه، برای مصرف در گوشه ها و قرنیز ها نیز ساخته می شود. همچنین برای کف ساختمان های صنعتی، نوعی سرامیک به ابعاد 100 در 200 میلی متر و با ضخامت 30 الی 40 میلی متر تولید می شود.

انواع سرامیک

به طور کلی بر اساس پوشش رویه سرامیکها، می توان آنها را به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 1. موزائیکی
 2. کاشی لعابی
 3. پرسلانی
 4. گرانیتی
سرامیک
سرامیک

سرامیک موزائیکی

سرامیکهای موزائیکی نوعی سرامیک ریز می باشند که می توانند لعاب دار یا بدون لعاب باشند. این نوع سرامیکها در نقش ها و رنگ های متنوع به ضخامت 6 میلی متر ساخته می شوند و با ورقه ای از کاغذ کرافت چسب دار به اندازه 600 در 300 میلی متر نصب می شوند. این نوع از سرامیکها را روی بستری از ملات قرار می دهند و منتظر می شوند تا ملات به اصطلاح بگیرد. سپس، روی این سرامیکها را با آب خیس می کنند تا کاغذ آن جدا شود. سپس با دوغاب درز بین آنها را پر می کنند. این سرامیکها در اشکال مختلف هندسی مانند مربع، مستطیل، شش گوش، هشت گوش تولید می شوند.

کاشی لعابی

کاشی لعابی نوعی سرامیک نازک می باشد. رویه آنها لعاب شیشه ای است و این رویه در رنگ های زیبا و متنوعی با طرح های ساده یا گلدار تولید می شود. از این کاشی های لعابی معمولا در آشپزخانه یا حمام یا دستشویی استفاده می شود. ضخامت آنها متنوع بوده و بستگی به کاربرد آنها دارد، اما به طور کلی این ضخامت از 4 الی 12 میلی متر متغیر است. همچنین ابعاد آنها نیز دارای این تنوع بوده و از 75 الی 300 میلی متر متفاوت است. شکل آنها اغلب مربع یا مستطیل شکل است.

سرامیک پرسلانی

مشخصه اصلی سرامیکهای پرسلانی این است که از بقیه سرامیکها دارای ضخامت بیشتری هستند. میزان جذب آب آنها بسیار کم است. این نوع سرامیکها نیز به صورت لعاب دار یا بدون لعاب در بازار وجود دارند.

سرامیک گرانیتی

یکی از جدیدترین سرامیکهای تولیدی در دنیا می باشند. این نوع سرامیکها بدون لعاب تولید می شوند. با اینکه تنها چندین سال است که به بازار آمده اند اما توانسته اند توجهات زیادی را به خود جلب کنند.

زیر سازی کف برای سرامیک کاری

زیر سازی عبارتست از این که یک لایه از ملات ماسه سیمان، قبل از نصب سرامیک روی کف کشیده شود. نسبت ملات ماسه سیمان می تواند 1 به 6 یا 1 به 5 باشد. معمولا ضخامت این لایه 2 سانتی متر است. همچنین در زیر سازی، یک لایه تخته ماله با سیمان و خاک سنگ به ضخامت 5 میلی متر انجام می شود. مقدار ملات مصرف شده برای زیر سازی، در حدود 7 لیتر در هر متر مربع است.

سرامیک
سرامیک

تهیه ملات و دوغاب برای نصب سرامیک

برای تهیه ملات و دوغاب به موارد زیر توجه کنید:

 1. دوغابی که برای بند کشی درست می شود، همواره باید بیشتر از حجم فضای خالی باشد، زیرا مقداری از دوغاب روی سطح سرامیکها باقی می ماند و مصرف مجدد ندارد.
 2. حجم دوغاب کل برای سرامیک کاری (با احتساب دور ریز) به میزان حدودا یک لیتر برای هر متر مربع است.
 3. اگر برای پوشش بندها، از سیمان سفید یا رنگی استفاده می کنید، برای ساختن ملات، بهتر است از پودر کوارتز (پودر سنگ شیشه) به جای ماسه استفاده کنید.
 4. بهترین نسبت برای مخلوط کردن سیمان سفید و کوارتز نسبت 1 : 6 الی 1 : 10 می باشد.
 5. در ساختن ملات برای مصرف در سرامیک کاری، باید از مصرف آهک، گچ، خاک و پودر سنگ خودداری شود.

فرش کردن سرامیک

در نصب و فرش کردن سرامیک موارد زیر را با دقت انجام دهید:

 1. فاصله میان هر قطعه سرامیک با قطعه دیگر، در هنگام نصب، 2 تا 5 میلی متر است. به طور متوسط این اندازه برابر با 3 میلی متر است.
 2. فاصله های میان سرامیکها به وسیله دوغاب پر می شود.
 3. اندازه فرورفتگی سرامیکها در داخل لایه تخته ماله ای برابر است با یک میلی متر.
 4. برای پر کردن بند ها از دوغاب سیمان و پودر سنگ استفاده کنید.
 5. برای پر کردن فواصل سرامیکها با استفاده از دوغاب، باید حداقل 24 ساعت پس از نصب سرامیکها عمل کنید.
 6. پس سفت شدن دوغاب، باید آن را با پارچه مرطوب از سطوح سرامیکها پاک کنید.
 7. برای نصب سرامیکها روی سطوح گچی، چوبی و مواد قیری، از چسب های آلی یا معدنی استفاده کنید.
تحریریه به تام