کاربرد سرامیک اسلب در لابی و وردی ساختمان

کاربرد سرامیک اسلب در لابی

سرامیک اسلب یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین مصالح ساختمانی تزئینی و پوششی است که در بخش‌های مختلف ساختمان و بر روی کف و دیوار استفاده می‌شود. روش ساخت منحصربه‌فرد، اندازه بزرگ و یکپارچه و همچنین استحکام بالای سرامیک اسلب باعث شده است که برای انتخاب در دکوراسیون در اولویت اول قرار داشته باشد. این سرامیک را می‌توان از جهات مختلف مورد بررسی قرار دارد و جوانب مثبت و منفی آن را در نظر گرفت، اما آنچه سرامیک اسلب را از سایر محصولات مشابه متمایز کرده است، تنوع طرح و رنگ بالا و طرح‌های متفاوت آن است.

سرامیک اسلب به دلیل ساختار خاص خود، قابلیت استفاده در منزل و هتل را دارد، به همین منظور سعی می‌کنیم که با ترکیب کردن این دو فضا روند استفاده از این سرامیک را نشان دهیم. در مطالب قبلی به استفاده از سرامیک اسلب در اتاق نشیمن (طراحی فضای نشیمن با سرامیک اسلب) و در حمام و سرویس بهداشتی (کاربرد سرامیک اسلب در حمام و سرویس بهداشتی) پرداختیم و دلایل انتخاب آن و همچنین تأثیر این کالا بر زیبایی و نظافت این قسمت‌ها ذکر کردیم. اما با توجه به مناسب بودن استفاده از این سرامیک در لابی و ورودی ساختمان در این مطلب به استفاده از آن در لابی و سالن ساختمان خواهیم پرداخت و جزئیات آن را شرح خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

انتخاب فضا برای نصب سرامیک اسلب

سرامیک اسلب و کلاً سرامیک‌هایی که بر پایه بتن ساخته می‌شوند، از استحکام بالایی برخوردارند و در برابر شرایط مختلف مقاوم هستند. از طرفی این مصالح نسبت به تغییرات دمایی و تغییر هوای محیط نیز مقاوم هستند و پوسته پوسته نمی‌شوند و ترک برنمی‌دارند. اما ویژگی دیگری که این سرامیک‌ها را برای استفاده از سایر قسمت‌های ساختمان مناسب می‌کند، جلای خوب آنهاست که مانع از عبور رطوبت یا نفوذ رطوبت به داخل سرامیک یا دیوار می‌شود. این مشخصات را می‌توان دلیل اصلی انتخاب سرامیک اسلب در حمام و سرویس بهداشتی دانست.

یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که باعث می‌شود سرامیک اسلب در اتاق نشیمن استفاده شود و سهم مهمی از دکوراسیون آن را به خود اختصاص دهد، جنبه زیبایی شناختی آن است. سرامیک اسلب در طرح‌های متنوعی ساخته می‌شوند و قابلیت چاپ شکل‌ها و نوشته‌های مختلف به کمک دستگاه چاپ دیجیتالی را دارند. این قابلیت در کنار مشخصات فوق امکان استفاده از این سرامیک را در اتاق نشیمن فراهم آورده است.

انتخاب فضا برای سرامیک اسلب

اما دلیل استفاده از سرامیک اسلب در لابی یا ورودی یا حتی هال ساختمان چیست؟ آیا فقط زیبایی فضا مطرح است؟ آیا می‌توان از آن در منزل و هتل‌های رسمی استفاده کرد؟ آیا در برابر تغییرات آب و هوای محیطی مقاوم است؟

نقش سرامیک اسلب در زیبایی و دکوراسیون لابی

سرامیک اسلب به عنوان یک محصول مقاوم و با استحکام بالا شناخته می‌شود، اما برای برخی از پیمانکاران و یا هتلداران زیبایی و خیره کردن چشم مشتری از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ به همین دلیل این سرامیک به انتخاب اول آنها تبدیل شده است. زیبایی سرامیک اسلب را می‌توان به چند مورد ربط داد. مورد اول، لایه لعاب و براق این سرامیک است. لعاب به کاررفته در این سرامیک از جلایی درخشان برخوردار بوده و در دکوراسیون و نورپردازی انتخابی ایده آل به شمار می‌رود. این لعاب یکپارچه بوده و جزئیات طراحی و تصویر را به خوبی نشان می‌دهد

مورد دوم در زیبایی سرامیک اسلب، اندازه بزرگ و کم شدن تعداد شیار یا مرز بین سرامیک‌هاست. سرامیک‌های اسلب یا سایز بزرگ به دلیل اندازه بزرگ خود، با تعداد کمتری استفاده می‌شوند و این تعداد کم به یکپارچگی بهتر تصویر آنها کمک می‌کند. اگرچه با سرامیک‌های سایز کوچک نیز می‌توان طرح‌های خوبی اجرا کرد، اما کیفیت تصویر در سرامیک سایز بزرگ بسیار بهتر است. اما، مورد سوم، امکان چاپ نوشته و سفارشی سازی سطح سرامیک است. امروزه به کمک دستگاه‌های چاپ دیجیتالی، امکان چاپ انواع طرح‌های مختلف از سرامیک اسلب فراهم شده است و این بهترین فرصت را نصیب پیمانکاران هتلداران برای ایجاد زیبایی بیشتر کرده است.

[irp posts=”7893″ name=”سرامیک یا پارکت کدام گزینه بهتری برای کفپوش خانه یا محیط اداری است ؟”]

نقش سرامیک اسلب در نظافت و بهداشت محیطی

یکی از بهترین امتیازاتی که برای سرامیک اسلب قائل می‌شوند، نقش آن در نظافت آسان در محیط‌های مختلف است. نقطه قوت این سرامیک در زمینه نظافت و بهداشت محیطی در لابی به دو مورد از قابلیت‌های آن برمی‌گردد: اندازه بزرگ و لعاب یکپارچه و نفوذ ناپذیر.

اندازه بزرگ سرامیک اسلب باعث شده است که حتی استفاده از آن در امکان بهداشتی فراهم شود که سرامیک بیمارستانی نمونه‌ای از این کاربرد است. اما لابی هتل یا منزل به عنوان پرترافیک‌ترین بخش یک ساختمان شناخته می‌شود و علاوه بر اعضای خانواده، مهمان‌ها نیز به این قسمت دسترسی دارند. بنابراین احتمال آلودگی این بخش بیشتر از هر قسمتی است و به نظافت مداوم نیاز دارد. سرامیک اسلب این امکان را به صاحب‌خانه یا نیروهای خدماتی می‌دهد که بدون هیچ دردسری به نظافت این محیط بپردازند. این سرامیک سطح صافی دارد و مواد آلاینده به آن نمی‌چسبند و به راحتی و به کمک شوینده‌های معمولی می‌توان آن را نظافت کرد.

نقش سرامیک اسلب در نظافت لابی

لعاب سرامیک اسلب یکپارچه و نفوذناپذیر بوده و در برابر شوینده‌های مختلف مقاوم است. از طرفی این لایه نسبت به ساییدگی نیز مقاوم است و در اثر شستشو دچار سایش نمی‌شود. با توجه دسترسی افراد مختلف به این قسمت از ساختمان، احتمال ریختن آب یا سایر مایعات خوراکی و غیرخوراکی در لابی وجود دارد. بنابراین نظافت مداوم یکی از الزامات این بخش از ساختمان است. با توجه به اینکه این سرامیک نفوذناپذیر است، می‌توان به راحتی آن را نظافت کرد.

لعاب سرامیک اسلب

لایه لعاب استفاده شده در سرامیک‌های اسلب، از سیلیکات سرب و رنگدانه‌های شیمیایی ساخته شده است که به صورت آغشته یا اسپری بر روی سطح سرامیک قرار داده می‌شود و نه‌تنها نقش رنگ سرامیک را بازی می‌کند، نقش حفاظتی نیز دارد. برخی از این لعاب‌ها در طی فرایند ساخت بر روی سرامیک کار می‌شوند و برخی از آنها نیز پس از خروج از فرایند ساخت اعمال می‌شوند. سرامیک‌هایی که از لایه لعاب بهره می‌گیرند از استحکام بیشتری برخوردارند و در برابر مواد شیمیایی و شوینده مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

لازم به ذکر است، باوجوداینکه سرامیک اسلب در برابر رطوبت و سایر مواد شیمیایی مقاوم است، اما ممکن است از شیارهای آنها به سمت داخل رطوبت نفوذ کند و لایه‌های زیرین را خراب کند. در واقع این بزرگترین خطر بالقوه برای سرامیک‌ها به شمار می‌رود و اگر این شیارها به خوبی پوشش داده نشوند، احتمال پوسیدگی قسمت‌های زیرین آن وجود دارد. برای آب بندی این قسمت از دیوار یا کف می‌توانید از دوغاب سیمان و پودرسنگ یا چسب آکواریوم استفاده کرد.

خرید سرامیک اسلب برای لابی و وردی ساختمان

برای انتخاب و خرید سرامیک اسلب باید دو فاکتور مهم را مد نظر قرار داد. فاکتور اول و مهمترین آنها، زیبایی سرامیک مطابقت آن با دکوراسیون منزل یا هتل است. همان‌طور که عنوان شد، این سرامیک‌ها در مدل‌ها و رنگ‌های مختلف ساخته می‌شوند و حتی می‌توان آنها را به شرکت سازنده سفارش داد. بنابراین هنگام خرید سرامیک در وهله اول خودتان یک بررسی کلی انجام دهید و در وهله دوم می‌توانید از یک طراح حرفه‌ای کمک بگیرید. در این مورد می‌توانید از مشاوران فروشگاه نیز کمک بگیرید و نیاز خود را با آنها در میان بگذارید.

خرید و انتخاب سرامیک اسلب

مورد دوم اندازه سرامیک است. انتخاب اندازه سرامیک با توجه به فضای لابی یا ورودی ساختمان صورت می‌گیرد و باید اندازه‌ای انتخاب شود که حداکثر تعداد سرامیک سالم در آن استفاده شود. هر چه تعداد سرامیک‌های سالم در یک پروژه بیشتر باشد از لحاظ هزینه به سود صاحب کار خواهد بود زیبایی سرامیک به شکل بهتری نشان داده می‌شود.

نصب سرامیک اسلب برای لابی و ورودی ساختمان

نصب سرامیک معمولاً به کمک چسب انجام می‌گیرد و برخی نیز که به بتن و دوغاب سیمان دسترسی دارند از این گزینه استفاده می‌کنند. در هر صورت نصب مناسب این سرامیک به جلوه زیباتر فضا کمک می‌کند و یکپارچگی بهتری در آن احساس می‌شود. این یکپارچگی باعث جلوگیری از نفوذ آب به دیوار و کف می‌شود و مانع از پوشیدگی دیوار می‌شود.

توجه داشته باشید که هنگام نصب سرامیک، باید طرح و شکل سرامیک را در نظر داشته باشید و چیدن سرامیک را با توجه به الگوی روی آن انجام دهید. در ضمن پیروی از الگوی طراحی شده بر روی سرامیک می‌تواند راهنمای خوبی برای نصب سرامیک باشد.

سرامیک سایز بزرگ یا سرامیک اسلب از قابلیت‌های جذاب و متنوعی برخوردار است و این قابلیت‌ها می‌توانند در بخش‌های مختلف به کمک طراحان و پیمانکاران بیایند. برای کسب اطلاع بیشتر و اطلاع از نحوه خرید سرامیک اسلب و آخرین تغییرات قیمت آنها می‌توانید با ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

[irp posts=”7775″ name=”نکات اجرایی کاربردی در خصوص چسب کاشی و سرامیک”]

tamep2