سرامیک، یکی از مصالح رایج برای نمای ساختمان – قسمت دوم

سرامیک

سرامیک یکی از مصالحی است که برای نمای ساختمان نیز به کار می رود. با توجه به این که قیمت سنگ در کشور ما زیاد است و همچنین با توجه به باری که سنگ نما به ساختمان تحمیل می کند، در کشور ما (همچنین در برخی کشور های دیگر) استفاده از سرامیک به عنوان نمای ساختمان رواج پیدا کرده است.

 

در قسمت اول مقاله به برخی از جزئیات نمای سرامیکی پرداختیم. در قسمت دوم به ادامه این بحث می پردازیم.

نما سرامیک به صورت چسبانده شده

 1. به طور کلی نماهای سرامیک ساده یا مدولار که با زیر سازی اندود سیمانی یا مواد چسباننده به دیوار نگهدارنده چسبیده می شوند، از لحاظ رفتاری به تغییر شکل حساس هستند. این نماها به صورت طبیعی ترد اند. تغییر شکل های لایه زیرین در این نماها، موجب ایجاد ترک می شود که این ترک عاملی برای جداشدگی نما از دیوار نگهدارنده است. بنابراین اجرای این نماها بدون وجود مهار لرزه ای ممنوع است.
 2. برای اینکه نمای چسبانده شده دارای مهار لرزه ای، عملکرد لرزه ای مناسبی داشته باشد می بایست دیوار نگهدارنده نما با جزئیات مناسب از اثرات جابجایی نسبی طبقات، جداسازی شده و محافظت شود، یا تغییر مکان های سازه با استفاده از سیستم های باربر جانبی مناسب محدود شود.
 3. آسیب پذیر ترین نقاط نمای سرامیک چسبانده شده، محل قطع شدگی ها از قبیل بازشو ها و گوشه ها می باشد. بنابراین به این نقاط باید توجه ویژه شود.
 4. سرامیک های پرسلانی چسبانده شده نباید ضخامتی بیش از 16 میلی متر و ابعاد بیش از 600 میلی متر و مساحت کلی بیش از 0.28 متر مربع و وزنی بیش از KN/m2 43 داشته باشند. سرامیک های پرسلانی باید به دیوار پشتیبان مطمئن چسبیده شوند.
 5. به ازای هر 0.2 متر مربع نمای سرامیکی باید حداقل از مهار سیمی فولادی به قطر 3 میلی متر یا سطح معادل آن با روکش روی یا روکش غیر فلزی استفاده شود. این مهار سیمی باید حلقه ای و با پایه هایی به طول بیش از 400 میلی متر باشد که این پایه ها خم شده و در ملات درز نمای سرامیک قرار گیرند. 50 میلی متر انتهایی از هر پایه سیمی می بایست با زاویه 90 درجه خم شود. حداقل ضخامت ملات سیمانی که بین دیوار پشت بند و نمای سرامیک قرار می گیرد می بایست 25 میلی متر باشد.
 6. در دیوار پشت بند LSF، مش های سیمی 50 میلی متر در 50 میلی متر از سیم هایی با روکش روی یا روکش غیر فلزی به همراه 2 لایه آب بند، باید به طور مستقیم، به پشت بند فولادی با حداکثر فاصله مراکز 1400 میلی متر متصل شوند. مش ها می بایست به وسیله پیچ های مخروطی خودکار نمره 8 با قطر 4.17 میلی متر که مقاوم در برابر خوردگی هستند، با فاصله مراکز 100 میلی متر، و با فاصله مراکز 200 میلی متری در بالا و پایین ریل ها، مهار شوند. تمامی پیچ ها باید حداقل به اندازه 3 دندانه در اتصالات فولادی پیچ شوند. روکش روی یا روکش غیر فلزی، ‌می بایست با حداقل یک پیچ خودکار نمره 8 که حداقل 3 دندانه آن در قاب فولادی فرو رفته است، به پشت بند متصل شود. این مهار باید حلقه ای بوده و با پایه هایی به طول حداقل 400 میلی متر باشد. این پایه ها خم شده و در ملات درز نمای سرامیک قرار می گیرند. 50 میلی متر انتهای هر پایه سیمی باید با زاویه 90 درجه خم شود. حداقل ضخامت ملات سیمانی که بین پشت بند و نمای سرامیک قرار می گیرد باید 25 میلی متر باشد.
 7. بست های نمای سرامیکی باید بتوانند مقاومت کافی برای تحمل کل وزن نما در حالت کششی را داشته باشند. فاصله نما از دیوار پشت بند باید حداکثر 50 میلی متر بوده و این فاصله باید توسط ملات سیمان پرتلند و ماسه پر شود. قبل از گیرش، نما و دیوار پشت بند باید با آب تمیز خیس شوند و در هنگام ریختن ملات مرطوب باشند.
 8. نمای سرامیکی باید توسط مهار های فلزی مقاوم در برابر خوردگی مهار شود. این مهار توسط سیم هایی با حداقل نمره 8، که در بالای هر قطعه و در بستر افقی درز ها، در فاصله مرکز به مرکز 300 الی 450 میلی متر نصب شده اند، انجام می شود. این مهار ها می بایست به میله های مقاوم در برابر خوردگی، با ضخامت 6 میلی متر، که در جهت عمودی، از میان مهار های حلقوی دیوار پشت بند عبور کرده اند، متصل شوند.
سرامیک
سرامیک

نما سرامیک مهار شده

 1. نماهای سرامیکی مهار شده، نماهایی هستند که توسط قطعات مکانیکی، به سازه نگهدارنده خود متصل می شوند. این نمای سرامیک در مقابل شتاب و در مقابل تغییر مکان حساس است. در این نوع نمای ساختمان، ممکن است شتاب اعمالی، موجب شکست یا خرابی اتصالات شود و موجب خارج شدن قطعات نما از مکان شان شود. همچنین تغییر مکان های نسبی سازه نگهدارنده، می تواند موجب جابجا شدن یا در رفتن قطعات نمای مهار شده شود.
 2. میزان خطر آسیب دیدگی و خسارت در قطعات نمای سرامیکی مهار شده می تواند با روش های زیر کنترل شود:
 3. محدود کردن نسبت های دریفت سازه نگهدارنده
 4. جداسازی نما از دریفت طبقه از طریق اتصالات لغزشی یا درز ها
 • مهار نمودن نما با اتصالاتی که با در نظر گرفتن نیرو های وارده و اثر مولفه قائم زمین لرزه طراحی شده باشند
 1. در نمای سرامیک مهار شده می بایست به طراحی نقاطی که قابلیت تغییر شکل های زیاد دارند، مانند بازشو ها و گوشه ها، توجه خاصی کرد. قطعات سرامیکی مهار شده با ضخامت بیش از 40 میلی متر باید به طور مستقیم به دیوار پشتیبان بنایی یا بتن یا استاد های فلزی مهار شوند.

 

تحریریه به تام