سرامیک ؛ نکات کاربردی مربوط به سرامیک کاری و کاشی کاری

سرامیک و کاشی های لعابی برای پوشاندن دیوار های قابل شستشوی داخل ساختمان نظیر دستشویی، حمام، آشپزخانه و مراکز بهداشتی و حتی تهیه تابلو های تزئینی و همچنین دیوار های خارجی بنا به کار می روند.

 

کاشی لعابی دیواری فرآورده ای است سرامیکی، متشکل از دانه های ظریف بلورین و متخلخل که معمولا در حرارتی بالاتر از 1000 درجه سانتی گراد، پخته و یک رویه آن از لعاب پوشیده شده است. رویه لعابین کاشی به صورت براق، نیمه براق و مات تولید می شود. کاشی های تزئینی دارای برجستگی و فرورفتگی با اشکال تزئینی و منقوش به رنگ های مختلف هستند. کاشی ها از نظر اندازه به چند گروه عمده تقسیم می شوند. هر گروه دارای اشکال مختلف است. سرامیک نیز با ابعاد مختلف به صورت لعاب دار یا بی لعاب تولید می شود.

بررسی مشخصات سرامیک و کاشی

برای بررسی وضعیت فنی و فیزیکی سرامیک و کاشی باید برخی موارد را بررسی کرد. ای موارد به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 1. ابعاد و کیفیت سطح
 2. ویژگی های فیزیکی
 3. ویژگی های شیمیایی

هر کدام از این دسته شامل مواردی هستند که به آنها فقط اشاره می کنیم.

سرامیک
سرامیک

ابعاد و کیفیت سطح سرامیک و کاشی

 1. طول عرض
 2. ضخامت
 3. مستقیم بودن اضلاع
 4. گونیا بودن اضلاع
 5. مسطح بودن سطح
 6. کیفیت سطح

ویژگی های فیزیکی سرامیک و کاشی

 1. میزان جذب آب
 2. نیروی شکست
 3. مقاومت خمشی
 4. مقاومت در برابر سایش
 5. ضریب انبساط حرارتی خطی
 6. مقاومت در برابر شوک حرارتی
 7. مقاومت در برابر ترک سطحی
 8. مقاومت در برابر رطوبت
 9. مقاومت در برابر یخ زدگی
 10. انبساط رطوبتی
 11. مقاومت در برابر ضربه
 12. تفاوت رنگ جزئی

ویژگی های شیمیایی سرامیک و کاشی

 1. مقاومت در برابر لکه گذاری
 2. مقاومت در برابر مواد شیمیایی (اسید ها، باز ها، مواد شوینده خانگی)
 3. میزان سرب و کادمیم آزاد شده از سطح آن

مصالح چسباننده سرامیک

این مصالح بر دو نوع می باشد:

 1. دوغاب سیمان
 2. چسب های مخصوص

در ادامه مقاله هر کدام از آنها را مجزا خدمت شما معرفی می کنیم.

سرامیک
سرامیک

دوغاب سیمان برای سرامیک کاری

برای چسباندن کاشی لعاب دار یا بدون لعاب به ابعاد 10 در 10 سانتی متر روی سطوح قائم، از دوغاب ماسه سیمان با نسبت حجمی 5 : 1 و برای پر کردن بند ها از دوغاب سیمان و پودر سنگ استفاده می شود. مقدار دوغاب ماسه سیمان و پودر سنگ برای هر متر مربع به ترتیب برابر با 33 و 0.75 لیتر است.

برای کاشی لعاب دار یا بدون لعاب به ابعاد 15 در 15 سانتی متر روی سطوح قائم، از دوغاب ماسه سیمان به نسبت حجمی 5 : 1 و برای پر کردن بند ها از دوغاب سیمانی و پودر سنگ استفاده می شود.

مقدار دوغاب ماسه سیمان و پودر سنگ برای هر متر مربع به ترتیب برابر با 33 و 0.75 لیتر است. برای سرامیک کاری با سرامیک 30 در 30 سانتی متر برای سطوح قائم، از ملات ماسه سیمان با نسبت حجمی 6 : 1 به عنوان آستر، و ملات سیمان و خاک سنگ به عنوان آستر تخته ماله ای و برای پر کردن بند ها از دوغاب سیمان و پودر سنگ استفاده می شود. مقدار ملات ماسه سیمان، ملات سیمان خاک سنگ و دوغاب سیمان و پودر سنگ مورد نیاز برای هر متر مربع به ترتیب برابر با 33، 7 و 1 لیتر است.

نسبت های اختلاط در دوغاب سیمان و پودر سنگ که برای بند کشی مورد استفاده است، 400 کیلو گرم سیمان، 960 کیلو گرم پودر سنگ و 480 لیتر آب می باشد. دوغاب را می توان با ماده دافع آب، یا ماده مخصوصی که به آن یکنواختی رنگ بدهد و یا با هر دو، مخلوط کرد.

برای کاشی کاری با کاشی 5 در 2 سانتی متر روی سطوح قائم، از دوغاب ماسه سیمان با نسبت حجمی 5 : 1 و برای پر کردن بند ها از دوغاب سیمان و پودر سنگ استفاده می شود. میزان دوغاب ماسه سیمان و دوغاب سیمان و پودر سنگ در هر متر مربع به ترتیب برابر با 33 و 0.75 لیتر خواهد بود. بهترین دوغاب برای کاشی کاری، ملاتی است که از مخلوط سیمان پرتلند و ماسه کاملا شسته به دست ‌آمده باشد. در ساختن ملات برای کاشی کاری نباید آهک، گچ، خاک و پودر سنگ به کار رود.

چسب های مخصوص برای سرامیک کاری

در بعضی موارد برای چسباندن کاشی و سرامیک از چسب های مایع مخصوص یا از بطانه استفاده می کنند. چسب های مایع غالبا روی بتن یا گچ و مانند آن بدون تراشیدن دیوار به کار می روند. این نوع مواد معمولا در مقابل آب، اسید و مواد نفتی مقاوم هستند. بطانه ها معمولا از چندین نوع مواد شیمیایی مخصوص ترکیب شده اند.

کاشی کاری

قبل از اقدام به کاشی کاری دیوار ها، باید وضع دیوار ها به لحاظ تراز و شاقول بودن و همچنین قائمه بودن زوایا کنترل شود و چنانچه نواقص و اشکالاتی در زیر سازی وجود داشته باشد، باید آن را مطابق روش ها و استاندارد های موجود برای این کار مرتفع کرد.

در قسمت دوم مقاله ضمن ادامه بحث کاشی کاری به سرامیک کاری و برخی دیگر از مطالب می پردازیم.

 

تحریریه به تام