کابینت چیست؟

کابینت |فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام

کابینت ، به قفسه و یا کمدهایی اطلاق می شود که عموماً در آشپزخانه و گاهی در حمام و سرویس بهداشتی استفاده می شود . کابینتها ، محلی برای جاسازی و نگهداری لوازم می باشند . کابینت ها علاوه بر اینکه بسیار کاربردی هستند ، امروزه به دلیل اپن بودن آشپزخانه ها ، نقش بسیار زیادی در زیبایی فضا دارند . و به همین دلیل هم در حال حاضر رنگ ها و طرح های مختلفی توسط طراحان و تولیدکنندگان به بازار عرضه می گردد و تنوع این محصول بسیار  زیاد می باشد .

 • کاربرد کابینت در آشپزخانه :

کابینت ها در آشپزخانه برای نگهداری مواد غذایی ، لوازم پخت و پز و ظروف به کار می روند . امروزه ، مثلث کار که شامل : یخچال ، گاز و سینک ظرفشویی می باشد در کابینت ها جاسازی شده و فضای بین آنها توسط کابینت ها پر می شود . با طراحی و اجرای صحیح کابینت ها ، می توان از میزان فضای موجود در آشپزخانه بهترین و مفیدترین استفاده را انجام داد و آسایش و رفاه کاربران را تامین کرد .

کابینت ها با انواع مواد اولیه و خام تولید می شوند . کابینت ها می توانند از فلز ، چوب ، ام دی اف ( معمولی ، های گلاس ، پی وی سی ) و یا ترکیبی در بدنه و یا در ساخته شوند .

البته کابینت ها را می توان با توجه به نوع کاربرد آنها به دو نوع کابینتهای آشپزخانه و سرویس بهداشتی تقسیم کرد . در صورتی که کاربرد آنها در سرویس بهداشتی باشد ، باید جنس آن ضد آب بوده و در برابر نفوذ رطوبت مقاوم باشد .

 

 • انواع طراحی کابینت در آشپزخانه :

در مورد کابینت‌های آشپزخانه ، با توجه  به فضا می توان طرح های مختلف زیر را به کار برد :

 1. U شکل : مثلث کار در آن دارای سه ضلع عمود بر هم است . و از یک ضلع آن می توان برای اپن کردن آشپزخانه استفاده کرد .

  کابینت در آشپزخانه uشکل |فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام
  کابینت در آشپزخانه uشکل |فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام
 2. L شکل : چیدمان در حاشیه دو دیوار مجاور صورت می گیرد . مزیت این روش در این است که وسایل کار در یک سمت جمع می شوند و سمت دیگر برای مصارف دیگر ( مانند صرف غذا ) آزاد می ماند
 3. خطی : همه وسایل در یک خط قرار می گیرند و در ارتباط با هم هستند . در این شکل مثلث کار وجود ندارد . و معمولاً برای آشپزخانه های باریک استفاده می شود .
 4. جزیره ای : در این روش طراحی ، یکی از قسمت های سه گانه مثلث کار که معمولاً قسمت پخت است ، به صورت جزیره ای مستقل در وسط آشپزخانه قرار می گیرد . مزیت این نوع چیدمان این است که فاصله بین مثلث کار نزدیک بوده و کارهای پخت و پز را تسریع می کند . دید بصری آشپزخانه نیز زیبا می شود .
 5. شبه جزیره ای : از یک طرف کاملاً باز و از طرفی دیگر به نحوی بسته است ؛ اطراف آن نیز بسته است .
 6. موازی : این روش پس از چیدمان خطی ، ساده ترین و اقتصادی ترین طرح است . آشپزخانه به صورت راهرو می باشد در نتیجه کابینت ها در دو طرف اجرا می شوند .

 

کابینت خطی |فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام
کابینت خطی |فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام

قسمت های مختلف کابینت :

 1. صفحه‌کابینت : صفحه ای که بر روی کابینت‌های زمینی قرار می گیرد می تواند از متریال های مختلف بر حسب بودجه ، سلیقه ، شرایط آب و هوایی ، اصول بهداشتی و ایمنی طراحی شود . اما توجه به بعضی از این موارد ضروری می باشد . بهتر است سطح صفحه از مواد نسوز و ضد آب استفاده شود و همین طور در برابر ضربه و خراش مقاومت لازم را داشته باشد .

نکته : سطوح دارای بافت و نقش ، لکه ها و آلودگی ها را در خود پنهان می کنند .

انواع متریال صفحه :

 1. ام دی اف
 2. ام دی اف با روکش ملامینه
 3. سنگ
 4. نئوپان با روکش HPL
 5. پلی وود با روکش HPL

 

 1. بدنه‌کابینت :

ساخت بدنه با فلز ، کاربرد آن به علت معایبی که دارد کم شده و فقط از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشد .

در مورد ساخت بدنه با محصولات چوبی با به دو نکته توجه داشت :

 1. جنس بدنه باید با روکش ملامینه باشد .
 2. لبه بدنه با نوار پوشیده شود .

بهتر است جنس بدنه از ام دی اف انتخاب شود .

 1. درب‌کابینت :

ضخامت درب های‌کابینت معمولاً 16 میل می باشد . و همانطور که در قسمت بالا بیان شد می تواند از مواد و مصالح مختلف ساخته شود .

امروزه کابینت‌های فلزی تقریباً دیگر هیچ کاربردی برای آشپزخانه ندارند . اما هنوز از فلز برای ساخت بدنه کابینت‌استفاده می شود . این مسئله می تواند هزینه مورد نیاز را کاهش دهد . البته معمولاً بعد از مدتی نیاز به رنگ آمیزی مجدد دارند .

درب های کابینت‌می توانند با روکش پی وی سی که دارای 6 تیپ و تنوع رنگی بسیاری است ساخته شود . می توان از هایگلاس نیز استفاده کرد که به علت براق بودن از جذابیت خاصی برخوردار هستند.

 1. یراق آلات‌کابینت :

به لوازمی که از جنس فلز و یا پلاستیک بوده و برای ساخت‌کابینت به کار می روند یراق آلات‌کابینت می گویند . مانند : دستگیره ، لولا ، ریل کشو ، پایه و…

 • کابینت‌‌های تمام چوب :

این کابینت‌ها به خانه های مدرن گرمای ویژه ای می بخشند و در عین حال بسیار زیبا هستند .ولی از نظر قیمت و مدت زمان مورد نیاز برای ساخت و نصب بالا هستند .

 

کابینت تمام چوب |فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام
کابینت تمام چوب |فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام
 • کابینت‌های ام دی اف :

دارای تنوع رنگ و طرح بسیاری می باشند و به همین دلیل طرفداران بیشتری دارد .

در برابر رطوبت و حرارت مقاوم هستند و به همین دلیل گزینه مناسبی برای آشپزخانه می باشند .

به آسانی تمیز می شوند .

 • کابینت‌های پی وی سی :

از ورق های پلی وینیل کلراید ( PVC ) تشکیل شده است .

از مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخوردار است و در مقابل صدا ، گرما و الکتریسیته عایق می باشد .

نسبت به کابینت‌های چوبی و ام دی اف دارای وزن کمتری است .

بیشتر برای کابینت‌های سرویس بهداشتی و سینک ظرفشویی استفاده می شود و برای دیگر قسمت ها بیشتر از ام دی اف با روکش پی وی سی استفاده می شود .

پی وی سی قابل تجزیه نمی باشد ، از این لحاظ می تواند برای محیط زیست مضر باشد .

[porto_product_category title=”محصولات مرتبط” view=”products-slider” category=”کابینت آشپزخانه”]

تحریریه به تام