اخبار مسکن ؛ گزارش وزیر راه و شهرسازی از وضعیت مسکن در کشور

مسکن ؛ به گزارش به تام و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عباس آخوندی در مراسم سی هشتمین سالگرد تاسیس بنیاد مسکن گزارشی در ارتباط با وضعیت مسکن در ایران ارائه کرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تعداد واحدهای مسکونی در ایران از سال 90 تا سال 95 رشد قابل ملاحظه ای داشته، گفت: ما در سال 90، 21.5 میلیون واحد مسکونی داشتیم که در سال 95 به 25.4 میلیون تعداد افزایش یافته که این نشانگر رشد جدی در این بخش بوده است و حاکی از آن است که تعداد واحدهای مسکونی در ایران از تعداد خانوارها بیشتر شده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر 25.4 میلیون واحد مسکونی در ایران داریم در حالی که 24.1 میلیون نفر خانوار در کشور وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در ظاهر وضع بسیار خوبی در کشور حاکم است و به ازای هر یک خانوار یک واحد مسکونی و حتی بیشتر وجود دارد ولی در واقع این افزایش تعداد واحد مسکونی نشانگر تعداد واحدهای خالی از سکنه در ایران است، گفت: در سال 85 ، 630 هزار خانه خالی در ایران وجود داشت که این تعداد در سال 90 به یک میلیون و 660 هزار واحد مسکونی رسید که نشان می دهد ظرف 5 سال یک میلیون خانه خالی به خانه های کشور افزوده شده است همچنین طی سال 90 تا 95 این تعداد به 3 میلیون و 587 هزار واحد رسید.

آخوندی یادآور شد: ظرف 10 سال گذشته تعداد واحدهای خالی از 660 هزار به 2میلیون و 600 هزار واحد رسید که این موضوع نشان می دهد یک مشکل بسیار بزرگ در کشور وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه زمانی که 2 میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد نشان می دهد یک سرمایه گذاری بسیار بزرگ در این حوزه انجام شده اما نرخ بهره وری آن صفر است که همین موضوع مشکلات بسیاری را در عرصه کشور ایجاد می کند.

آمار دادن به تنهایی دردی را دوا نمی کند 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آمار دادن به تنهایی دردی را دوا نمی کند، گفت: نباید در بیراهه با سرعت بیشتری حرکت کنیم تعداد واحد های خالی در مناطق بالای شهر تهران و لوکس و گران قیمت بیشتر است و این موضوع نشان می دهد که بیشترین تعداد واحد های مسکونی توسط سوداگران ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه ظرف 5 سال 160 هزار خانه خالی اضافه ساخته شده، تصریح کرد: در تهران تعداد خانه ها از 327 هزار واحد در سال 90 به 490 هزار واحد در سال 95 رسیده است.

آخوندی با اشاره به اینکه اگر قیمت یک واحد مسکونی 350 میلیون تومان در نظر بگیریم این به آن مفهوم است که برای 2 میلیون و 160 هزار خانه خالی 250 هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری بدون بهره وری انجام شده است.

وی تصریح کرد: ارزش کل شرکت ها در بورس ایران 110 میلیارد دلار است اما ارزش خانه های خالی به بیش از 250 هزار میلیارد دلار رسیده است که چیزی حدود دو برابر ارزش بورس ارزش کشور خانه خالی ساخته شده و بدون استفاده کنار گذاشته شده است.

مسکن
مسکن

حضور 19 میلیون بد مسکن در حاشیه شهرها 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در شهرها حدود 19 میلیون بد مسکن در بافت های حاشیه ای و فرسوده ایران زندگی می کنند، گفت: این نشان می دهد که در سیاست اشکال وجود دارد و باید اصلاح شود.

وی افزود: صدور پروانه های ساختمانی طی سال های 89 تا 91 به 760 هزار واحد مسکونی رسید که این آمار نشان می دهد نباید در تهران هیچ خانواری بدون مسکن باشد اما واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد.

صدور 1 میلیون و400 هزار پروانه ساختمانی در تهران

آخوندی توضیح داد: کل تعداد خانوارهای موجود در تهران 2.7 میلیون نفر است که برای بیش از 1.4 میلیون خانوار در تهران پروانه صادر شده و تعداد واحد های مسکونی در تهران 3.9 میلیون واحد است و تعداد جمعیت 2.7 میلیون نفر از این آمار ها حاکی از آن است که برای بیش از 50 درصد از واحد های مسکونی شمال شهر تهران پروانه صادر شده است.

وی یادآور شد: در مناطق 1، 2، 3، 4، 5 و 22 دور پروانه های ساختمانی چشمگیر است و نشان می دهد سوداگران در این بخش حضور دارند و این خانه ها تنها برای تجارت ساخته شده است نه برای سکونت.

همه چیز بدون نظارت در ایران خرید و فروش می شود 

وزیر راه و شهرسازی به مشکل اصلی مدیریت شهری در ایران اشاره کرد و گفت: متاسفانه همه چیز در ایران بدون نظارت خرید و فروش می شود و نظام سوداگرانه ای در کشور حاکم است و موضوع مدیریت شهری از اصل بودن خود خارج شده است و سوداگری با شدت بیشتری در حال رشد است.

آخوندی با بیان اینکه ساخت و ساز در ایران رشد عجیبی کرده ،افزود: این موضوع فقط مخصوص تهران نیست بلکه تمامی کلانشهر ها به این معضل دچار شده اند و بیماری فروش شهر ها تبدیل به یک رویه شده است.

مسکن مهر سودی برای کاهش حاشیه نشینی نداشته است

وی به ساخت مسکن مهر اشاره کرده است و گفت: هدف اصلی ساخت مسکن مهر نجات خانواده های فقیر و مستضعف از اجاره نشینی است اما این هدف تحقق چندانی پیدا نکرده است. در 90 هزار واحد مسکن مهر در پرند، 90 هزار واحد مسکن مهر در پردیس و 30 هزار واحد در هشتگرد ساخته شد اما در کنار واحد ها از تعداد حاشیه نشینی کاسته نشده و این نشان می دهد که مسکن مهر هیچ سودی برای کاهش حاشیه نشینی و کپرنشینی نداشته است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ما باید قدرت خرید متقاضی را افزایش دهیم گفت: با افزایش تسلط از سوی متقاضیان توانستیم قدرت خرید مسکن را در میان جوان و زوج های جوان افزایش دهیم و از میزان سوداگری در این بخش بکاهیم.

آخوندی با اشاره به اینکه دو عامل عمده انضباط شهری و توانمند کردن متقاضیان را در این حوزه پیگیری کردیم گفت: در بحث انضباط شهری به شدت با فروش زمین به صورت غیر قانونی برخورد کردیم و این روند را متوقف کردیم همچنین در حوزه توانمند کردن علی رغم اینکه مخالفت های سیاسی می شد اما در سال 95، 133 هزار واحد مسکونی از طریق تسهیلات توسط زوج های جوان خریداری شد و میزان پرداخت تسهیلات رشد 47 درصدی تا سال 94 داشته است که رقمی معادل 6 هزار و 700 میلیون تومان می شود.

مسکن
مسکن

پرداخت 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن در سال 95

وی توضیح داد: کل تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان طی سال گذشته 365 هزار بوده که رقمی معادل 16 هزار میلیارد تومان می شود بنابراین دولت توانسته است با راه اندازی صندوق پس انداز مسکن و ارائه تسهیلات قدرت خرید مسکن را در این بازار افزایش دهد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ما به دنبال این هستیم که سوداگری که در شمال شهر تهران ایجاد شده است برطرف کنیم و از طریق بخش خصوص و مردم بتوانیم بازار واقعی را برای متقاضیان ایجاد کنیم.

آخوندی به نرخ سود تسهیلات اشاره کرد و گفت: نرخ سود تسهیلات مسکن 8 تا 9.5 درصد است این درحالی است که میزان نرخ سود سایر تسهیلات بیش از 24 درصد است و این نازل ترین رقم تسهیلات در اقتصاد کشور به شمار می رود.

وی به گروه های کم درآمد نیز اشاره کرد و گفت: ما سعی کرده ایم که به پیام امام در مورد رسیدگی به مسکن کم درآمد ها توجه کنیم و با اتخاذ سیاست های بهتر و با همکاری سازمان تابع از جمله تامین اجتماعی، بهزیستی و کمیته امداد واحد های مسکونی و تسهیلات لازم نیز برای این افراد در نظر بگیریم.

وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: دولت سعی خواهد کرد ساخت 100 هزار واحد مسکونی را از ابتدای سال 96 آغاز کند.

تحریریه به تام