کاربردکامپوزیت های ساختمانی در صنعت ساختمان

کامپوزیت به دسته ای از مواد اطلاق می شود که آمیزه ای از مواد مختلف و متفاوت در فرم و ترکیب هستند و اجزای تشکیل دهنده آنها هویت خود را حفظ کرده، در یکدیگر حل نشده و با هم ممزوج نمی شوند.

کاربرد کامپوزیت های ساختمانی

1. کامپوزیت های ساختمانی در پوشش نما، بام، سقف های کاذب، نرده ها و حصارها، درب و پنجره، اسکلت ساختمان، دکور و پارتیشن بندی سازه های داخلی و لوازم سرویس بهداشتی مانند وان، سینک وغیره کاربرد دارد.

2. اما به طور جزئی تر، از موارد مهم مصرف کامپوزیت های ساختمانی می توان به کامپوزیت آلومینیومی اشاره کرد که شکل پذیری بالا و پردازش آسانی دارد و در معرض سرما و گرما مسطح باقی می ماند. علاوه بر این، مهم ترین ویژگی کامپوزیت آلومینیومی ضد حریق بودن آن است.

کامپوزیت
کامپوزیت

3. میلگرد های کامپوزیتی از دسته کامپوزیتهای پلیمری بوده و از جمله مواد غیر فلزی مقاومی هستند که خواص مهمی چون استحکام کششی زیاد و مقاومت در برابر خوردگی دارند و کاربردشان در مناطق سردسیر بیشتر است. همچنین جایگزین مناسبی برای آرماتورهای فولادی اند و در بناهای ساحلی کاربرد وسیعی دارند.

4. تیرها و پانل های کامپوزیتی با زمینه پلیمری ویژگی هایی چون قدرت، استحکام، سبکی، قابلیت چرخش و جابجایی مناسبی دارند و همین طور در جذب انرژی های داخلی ساختمان نقش مهمی دارند، و به عنوان مستحکم ترین مصالح ساختمانی می توانند جایگزین فولاد، بتن و چوب شوند.

5. پانل های کامپوزیتی در برابر طوفان و نفوذ حشرات به داخل ساختمان مقاوم اند و از ایجاد شکاف و تیرگی در دیواره خانه های پیش ساخته جلوگیری می کنند.

6. علاوه بر این موارد، مواد کامپوزیتی در برابر ارتعاشات زلزله عملکرد بهتری از سایر مواد و مصالح دارند و بهترین گزینه جهت مقاومت سازه در برابر لرزه هستند.

7.ستون های کامپوزیتی یکی دیگر از کامپوزیتهای ساختمانی هستند که کاربرد های فراوانی در ساختمان سازی دارند.

 

تحریریه به تام