معماری ساختمان ؛ انواع بافت مواد برای طرح های معماری

معماری ساختمان

معماری ساختمان ، برای ایجاد طرح های قابل باور و نزدیک به واقعیت، استفاده از بافت ها ضروری است. در نظر گرفتن لکه های هوازدگی و کهنگی که به طور طبیعی در دنیای واقعی رخ می دهد، به طبیعی تر شدن این طرح ها کمک می کند.

امروزه در کتابخانه های بافت رایگان، پایگاه داده های بزرگی از بافت ها با رزولوشن بالا وجود دارند که شامل طیف گسترده ای از مصالح ساختمانی می باشند. بسیاری از این تصاویر به صورت رایگان برای دانلود استفاده می شوند و برای استفاده در اسکچ آپ ، تری دی استودیو مکس، مایا، بلندر و بسیاری از دیگر نرم افزارهای رندر و طراحی گرافیک مناسب می باشند.

در این مطلب برخی از مفید ترین دسته ها را مشخص کرده ایم که می توان با استفاده از آن ها طرح های معماری ساختمان بهتری ایجاد کرد.

معماری ساختمان
معماری ساختمان

آجر در معماری ساختمان

بافت آجر دارای محدوده ای از رنگ های قرمز و زرد تا رنگ های گل و لای و زنگ خاکی می باشد. برخی را می توان برای استفاده در فضای بزرگی از یک مدل معماری به کار برد، در حالی که برخی دیگر کیفیت منحصر به فردی دارند که برای قسمت های خاصی از طراحی قابل استفاده می باشند.

معماری ساختمان
معماری ساختمان

بتن در معماری ساختمان

اگر فکر می کنید که تعداد بافت در موادی مثل بتن محدود می باشد، نیاز به تجدید نظر دارید. در کتابخانه ها گونه های مختلفی از بتن و سیمان، با رنگ و سطح بافت منحصر به فرد وجود دارند. گزینه هایی مانند سیمان سنگدانه ریز و درشت، ترک خورده، بتن و سطوح خاکستری با زنگ و یا رنگ های متفاوت قابل استفاده می باشند.

معماری ساختمان
معماری ساختمان

چوب در معماری ساختمان

علاوه بر بافت غیر معمول چوب در معماری مانند پوسته و تخته پاره ، مجموعه بافت های چوب به دو دسته عمده تقسیم می شوند: بافت چوب مسطح و تیرهای چوبی(الوار). بافت چوب مسطح شامل تمام گونه های عمده چوب مانند بلوط، کاج و گردو و در انواع رنگ های مختلف موجود می باشند. تیرهای چوبی نیز برای پوشش کف و نرده ها به کار می روند.

معماری ساختمان
معماری ساختمان

فلز در معماری ساختمان

بافت های فلزی در معماری به چهار دسته تقسیم می شود: راه راه، الگو، بافت صاف و اشیاء فلزی. احتمالا بهترین آن ها بافت مسطح می باشد که شامل فلزات مختلف با طیف گسترده ای از زنگار از جمله خش، زنگ و رنگ می باشند.

سنگ در معماری ساختمان

بافت سنگ شامل گرانیت، سنگ مرمر و ماسه سنگ به شکل سطوح پراکنده مانند شن، سنگریزه و صخره می باشد. همچنین طیف وسیعی از تصاویر سنگ مصنوعی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید مدل طراحی مختلفی را به وجود آورید.

تحریریه به تام
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • ناشناس 22 آذر 1396 / 9:05 ب.ظ

    خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت مفید

دیدگاه ها بسته شده.