بهترین محل برای قرار گیری اجاق گاز رومیزی در آشپزخانه کجاست؟
0
اجاق گاز رومیزی

آشپزخانه فضایی است که بیشتر فعالیت های خانواده در این محیط انجام می گیرد. در عین حال تجهیزات کاربردی متنوعی را از جمله اجاق گاز رومیزی یا صفحه ای و … نیز باید در آن جای سازی کرد. یک طراح و دکوراتور باید توانایی طراحی مناسب به طوریکه از تمام فضای آشپزخانه استفاده بهینه صورت گیرد ، را داشته باشد.

از آنجا که جانمایی و چیدمان وسایل و تجهیزات در آشپزخانه بسیار مهم است ، در این مقاله ی “به تام” سعی براین داریم که نحوه صحیح جانمایی و چیدمان یکی از تجهیزات اصلی در آشپزخانه ، اجاق گاز رومیزی ، را بیان کنیم. با رعایت نکات کلیدی چیدمان تجهیرات و وسایل مورد نیاز در آشپزخانه می توان کارآیی ،  زیبایی و در عین حال آرامش و آسایش را برای خانواده مهیا کرد.

مثلث کار چیست؟

در فضای آشپزخانه ، سه امر مهم صورت می گیرد :

 1. نگهداری و ذخیره مواد غذایی
 2. شست و شو
 3. پخت و پز

طراحی مناسب باید طوری انجام گیرد که این اهداف به راحتی صورت گیرد.

مثلث کار ، یک مثلث فرضی می باشد که در آشپزخانه فرض می شود و سه راس این مثلث ، سه عنصر اصلی در آشپزخانه یعنی اجاق گاز ، یخچال و سینک طرفشویی می باشد.

البته لازم به ذکر است که در بعضی آشپزخانه های کوچک این تجهیزات در یک راستا و به صورت خطی چیدمان می شوند.

رابطه این سه عنصر در آشپزخانه باید طوری باشد که فاصله آنها نه زیاد باشد که فرد مجبور به رفت و آمد زیاد باشد و نه آنقدر کم و تنگاتنگ باشد که فضای رفت و آمد را دچار مشکل کند. و تعداد حرکات و جابجایی  افراد به حداقل میزان ممکن برسد. بهترین شرایط به این گونه ای است که محیط این مثلث بین 80/4 تا 6 متر باشد .

 

اجاق گاز رومیزی در مثلث کار
اجاق گاز رومیزی در مثلث کار

جاسازی اجاق گاز رومیزی در آشپزخانه :

 • تهیه و خرید اجاق گاز رومیزی باید با توجه به فضای موجود و میزان نیاز خانواده صورت گیرد تا کارآیی مناسب را داشته باشد .
 • محل قرارگیری اجاق گاز رومیزی در یکی از این سه راس مثلث باید به گونه ای باشد که در مجاورت پنجره و در معرض وزش باد قرار نگیرند . چرا که وزش باد سبب خاموش شدن شعله شده و خطرات ناشی از نشت گاز را در فضا ، در بر خواهد داشت. همچنین از آنچا که اصولا پنجره ها دارای پرده هستند ، قرارگیری اجاق گاز رومیزی در کنار پنجره و پرده می تواند موجب آتش سوزی گردد .
 • اجاق گاز رومیزی باید در بین کابینت طوری قرار گیرد که در دو طرف آن کابینت کافی در نظر گرفته شود تا بتوان از فضای روی آن به عنوان میز کار استفاده کرد. میزان استاندارد این فضای خالی حداقل 40 سانتی متر از طرفین گاز می باشد .  بهتر است در این فاصله از چیدمان لوزام برقی و یا وسایلی که مورد نیاز نیستند ، خودداری کرد .
 • بهتر است محل قرارگیری مواد غذایی را دورتر از اجاق گاز رومیزی در نظر بگیریم . زیرا حرارت بر کیفیت آنها اثر می کند .
 • در نزدیکی اجاق گاز ، در کایبنت ها فضایی برای قرار دادن لوازم مورد نیاز در هنگام پخت و پز را تعبیه کرد .
 • در مورد محل جاسازی اجاق گاز رومیزی در کابینت های مدل جزیره ای ، باید فاصله ایمنی لبه پشتی گاز با لبه خارجی صفحه کابینت رعایت کرد .

 

اجاق گاز رومیزی در کابینت جزیره ای
اجاق گاز رومیزی در کابینت جزیره ای
 • در بالای اجاق گاز ، باید هود مناسب کار گذاشت تا دود ، بو و بخار خاصل از پخت و پز را به بیرون از خانه انتقال دهد.در صورتیکه هود نصب نگردد و یا متناسب با فضای آشپزخانه و اجاق گاز نباشد ، باعث می شود بالا رفتن رطوبت در فضا شده و شرایط را برای رشد میکروب ها و قارچ ها و…. فراهم می آید .بنایراین انتخاب هود مناسب برای آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است .

 

همچنین میتوانید برای آشنایی بیشتر با نحوه انتخاب هود مناسب برای آشپزخانه این مقاله را مطالعه نمایید.

 

 • بهتر است اجاق گاز و فضای پخت و پز در دید مستقیم افراد در سالن پذیرایی نباشد .
 • بهتر است که پوشش دیوار پشت اجاق گاز طوری طراحی شود که به راحتی قابلیت پاک شدن را داشته باشد . زیرا بخار و رطوبت و ذرات چربی ناشی از پخت و پز ، روی دیوار می نشیند .

تمیز کردن چربی ها و جرم ناشی از آن ، از روی متریالی چون کاشی یا فلز و…. راحت تر از رنگ  می باشد .

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

اجاق گازاجاق گاز رومیزیچیدمان آشپزخانهخرید اجاق گاز رومیزیمحل قرار گیری اجاق گازنصب اجاق گاز رومیزی

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X