مزایای درب و پنجره آلومینیومی – قسمت اول

درب و پنجره آلومینیومی

یکی از انواع درب و پنجره ها، درب و پنجره آلومینیومی است. درب و پنجره آلومینیومی با برخورداری از تنوع زیاد در فرم، رنگ و گستردگی استفاده از یراق آلات و بازشو ها، یکی از مهم ترین درب و پنجره های تولیدی می باشند.

درب و پنجره آلومینیومی نیاز های گسترده به درب و پنجره را به خوبی پاسخگو هستند. در مقاله پیش رو تلاش شده است تا مزایای مهم این نوع درب و پنجره ها بیان شوند. این مقاله در دو بخش آماده شده است. در بخش اول ابتدا یک معرفی از درب و پنجره آلومینیومی ارائه می شود و سپس برخی از مزایای آنها بیان می شود. در قسمت دوم نیز مزایای دیگری از این نوع درب و پنجره ارائه می شود. در ادامه مقاله با قسمت اول همراه شوید.

درب و پنجره آلومینیومی
درب و پنجره آلومینیومی

درب و پنجره آلومینیومی در سه نوع مختلف تولید می شود که عبارتند از:

 1. آلومینیوم ساده
 2. آلومینیوم ترمال بریک
 3. چوب آلومینیوم

پنجره های آلومینیومی دارای انواع مختلفی از بازشو ها هستند. با توجه به تنوع یراق آلات جدید پنجره، این امکان به وجود آمده که با توجه به فضای مختلف ساختمان از بازشو های مناسب استفاده شود. انواع بازشو ها در پنجره آلومینیومی به شرح زیر است:

 1. لولایی
 2. دو حالته
 3. کشویی
 4. محوری
 5. اکاردئونی
 6. واگونی
 7. اسلاید
درب و پنجره آلومینیومی
درب و پنجره آلومینیومی

امکاناتی که درب و پنجره آلومینیومی با توجه به شرایط تولید کننده می تواند داشته باشند عبارتند از:

 1. آب بندی و هوابندی مناسب با لاستیک های 2 ردیفه در بازشو ها و فریم های ثابت
 2. زیبایی با استفاده از خطوط منحنی و صاف
 3. عدم انتقال حرارت و عایق صوتی
 4. امکان استفاده از شیشه های دو جداره و در برخی مدل ها سه جداره
 5. امکان مونتاژ با اتصالات قوی و با سرعت زیاد در جهت کاهش هزینه ها
 6. امکان نصب توری
 7. نصب سریع و آسان
 8. عدم استفاده از میلگرد یا آهن در مونتاژ پنجره ها

در چند سال گذشته متاسفانه بدون توجه به شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی اقدام به ورود یا تولید درب و پنجره هایی شده است. این کار همراه با عدم وجود دانش فنی و علمی و همچنین برخی تبلیغات موجب شد استفاده از این نوع درب و پنجره که دارای مزایای بسیاری است کاهش یابد.

اما خیلی زود با بالا رفتن سطح آگاهی و علمی مصرف کنندگان و تجارب استفاده از انواع دیگر درب و پنجره و بروز مشکلات بر اثر مرور زمان مجدد استفاده از درب و پنجره آلومینیومی رونق یافته است. به همین منظور تلاش کردیم که جهت آشنایی شما با مزایای بسیار درب و پنجره آلومینیومی ، ویژگی های مهم آنها را بیان کنیم. بنابراین مطالب عنوان شده در زیر اشاره به مهمترین ویژگی های درب و پنجره آلومینیومی است.

درب و پنجره آلومینیومی
درب و پنجره آلومینیومی
 1. استحکام و قدرت خمشی

قدرت استحکامی و مقاوم بودن درب و پنجره یکی از مهمترین ویژگی های آن است. برای یک پنجره یا درب به خصوص درب و پنجره هایی که به صورت بزرگ طراحی  شده اند به میزانی خاصی از استحکام و قدرت خمشی نیاز است.

همچنین به دلیل وزن بالای شیشه دو جداره، برای حفظ کارایی آن به میزانی مناسبی از استحکام و قدرت خمشی نیاز است. با مقایسه مقطع پنجره آلومینیومی با پروفیل اختصاصی و آلیاژ 6063 و یک پنجره از نوع دیگر این استحکام و قدرت قابل تشخیص است.

 1. سختی

سختی درب و پنجره یکی از ویژگی های درب و پنجره آلومینیومی است. این ویژگی در انواع مختلف درب و پنجره فقط به مرور زمان مشخص می شود. افرادی که از چند نوع درب و پنجره استفاده کرده اند، به وضوح تفاوت سختی بین نوع آلومینیومی را با انواع دیگر حس کرده اند. سختی آلومینیوم گاها چندین برابر پنجره های دیگر است. مثلا سختی آلومینیوم، حدودا 7 برابر چوب و 27 برابر UPVC است.

 1. اتصالات

در درب و پنجره آلومینیومی با تکیه بر چند اتصال رایج به خصوص یراق آلات پیچ و پرچی، قدرت اتصال بسیار زیاد است. همچنین پانچ با استفاده از لقمه های توپر آلومینیومی موجب شده است که قدرت اتصال به نحوی فوق العاده و غیر قابل قیاس بالا می باشد. این مزیت یکی از ویژگی های مناسب این نوع درب و پنجره برای خریداران است.

 1. نصب یراق آلات

یراق آلات یکی از مواردی است که در بیشتر درب و پنجره ها تقریبا یکسان است. اما با وجود مشابهت بسیار در یراق آلات درب و پنجره ها و تنوع مارک های مختلف، لولاها و دستگیره ها و دیگر یراق آلات در این نوع درب و پنجره، در اثر وزن بالا و استفاده مکرر به مرور زمان موجب ضعیف شدن اتصال با عنصر اتصال دهنده نمی شوند.

در صورتی که این اتفاق رخ دهد شاهد افتادگی لنگه و سایر تغییر شکل ها در پنجره خواهیم بود. اما این اتفاق به مراتب کمتر در درب و پنجره آلومینیومی رخ می دهد. دلیل این امر این است که یراق آلات مستقیما به فلز آلومینیوم متصل هستند.

تحریریه به تام