اجرای سقف تیرچه بلوک

اجرای سقف تیرچه بلوک

یکی دیگر از خدماتی که توسط تیم فنی به تام اجرا می‌شود، اجرای سقف تیرچه بلوک است که به عنوان بخش مهمی از سازه‌های بتنی و فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیرچه و بلوک از لحاظ استحکام و پایداری در سطح بسیار بالایی قرار دارد و به نوعی یک لایه عایق بین طبقات مختلف ایجاد می‌کند. در گروه ما با توجه به حضور مهندسین و گروه تاسیسات، امکان اجرای این پروژه با استانداردهای مهندسی و روز دنیا فراهم شده است.

در این مطلب قصد داریم نحوه اجرای سقف تیرچه بلوک را توسط گروه کلینیک ساختمانی به تام شرح دهیم و کارهایی که در جریان آن‌ها انجام می‌شود ذکر کنیم. پس با ما همراه باشید!

جزئیاتی در مورد مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک

سازه‌های بتنی به صورت ترکیبی از فولاد و بتن اجرا می‌شوند که ایجاد تناسب بین آنها و هماهنگی بین مقاومت تنشی و کششی آنها بسیار مهم است. به همین دلیل در مورد اجرای سقف تیرچه بلوک نیز توجه به جزئیات اهمیت بسیاری دارد و ما در گروه به تام نیز نهایت تلاش خود را به کار می‌گیریم که مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک را به شکل دقیق دنبال کنیم. در کل مراحل اجرای کار عبارتند از:

  • حمل و جابجایی تیرچه
  • نصب تیرچه بر روی دیوار
  • نصب سیستم حامی تیرچه یا شمع بندی
  • قراردادن بلوک یا فوم یونولیت بین تیرچه‌ها
  • استفاده از میلگرد به صورت حرارتی
  • قالب گذاری اطراف سقف
  • بتن ریزی اولیه
  • شیب بندی نهایی

مراحل کلی کار در جریان اجرای سقف تیرچه بلوک

حمل و جابجایی تیرچه

حمل و جابجایی تیرچه با توجه به اندازه آنها متفاوت است. در اجرای سقف تیرچه بلوک ، دو فاکتور عرض تیرچه و طول آن اهمیت دارد. همین موضوع حمل و جابجایی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. معمولاً برای تیرچه‌های سبک از گروه تاسیسات و برای تیرچه‌های بزرگتر و سنگین‌تر از جرثقیل مخصوص استفاده می‌کنیم.

حمل و جابجایی تیرچه در جریان اجرای سقف تیرچه بلوک

نصب تیرچه بر روی دیوار

دومین گام در اجرای سقف تیرچه بلوک ، نصب تیرچه‌ها بر روی دیوار است که باید با دقت بسیاری انجام شود. در جریان قرار دادن تیرچه‌ها بر روی دیوار لازم است که ارتفاع دیوارها با یکدیگر کاملاً یکسان بوده و به اصطلاح تراز باشد. گروه مهندسی به تام در بررسی وضعیت دیوارها مشارکت داشته و قراردادن ایستگاه‌ها و تنظیم کردن آن توسط گروه تاسیسات انجام می‌شود.

[irp posts=”20242″ name=”بازسازی خانه”]

نصب سیستم حامی تیرچه یا شمع بندی

نصب سیستم حامی تیرچه یا شمع بندی، گام دیگر در اجرای سقف تیرچه بلوک است که از شمع‌های فلزی برای جلوگیری از خم شدن و شکستن تیرچه‌ها در جریان قرار دادن بلوک‌ها استفاده می‌کنیم. تنظیم فاصله بین تیرچه‌ها با توجه به اندازه بلوک‌ها یا فوم یونولیت استفاده شده در پروژه صورت می‌گیرد.

شمع گذاری در جریان اجرای سقف تیرچه بلوک

بنابراین در این مرحله، با توجه به اندازه کلی سقف پروژه، تعداد تیرچه‌های استفاده شده محاسبه می‌شود و به تعداد آنها برای دو سمت آنها بلوک یا فوم استفاده می‌شود. پس از تنظیم کردن فاصله بین تیرچه‌ها و قرار دادن بلوک بین آنها، نوبت به شمع بندی کل سقف می‌رسد. شمع بندی به مهارت و تجربه بالایی نیاز دارد و لازم است که زمین کف ساختمان به اندازه کافی متراکم و محکم باشد. در صورت وجود چنین مشکلی، گروه به تام با استفاده از تجهیزات و ابزارهایی که در اختیار دارد، زمینه جلوگیری از نشست زمین را فراهم می‌کند.

قراردادن بلوک یا فوم یونولیت بین تیرچه‌ها

پس از قرار دادن تیرچه‌ها و تنظیم کردن فاصله آنها، نوبت به چیدن بلوک یا فومیونولیت بین آن‌ها می‌رسد. انتخاب بین این دو گزینه توسط گروه مهندسین انجام می‌گیرد و معمولاً صاحب پروژه در جریان قیمت و زمان استفاده از آنها قرار می‌گیرد. پیشنهاد گروه ما برای پروژه‌های با محدودیت زمانی استفاده از فوم یونولیت است که نصب آن سریعتر و راحتتر است. البته بلوک نیز از لحاظ مهندسی پذیرفته و مورد تأیید است.

قرار دادن فوم یونولیت در جریان اجرای سقف تیرچه بلوکاستفاده از میلگرد به صورت حرارتی

پس از چیدن بلوک یا فوم یونولیت، در جریان اجرای سقف تیرچه بلوک نوبت به استفاده از میلگرد به صورت حرارتی است که در بالا بردن استحکام کششی سقف اهمیت دارد. با توجه به وضعیت سقف، و پیشنهاد گروه مهندسی به تام، چند ردیف با توجه به استانداردهای مصالح مهندسی بر روی تیرچه‌ها و بلوک کشیده می‌شود و با استفاده از سیم خاموت بسته می‌شود. این حرارتی برای جلوگیری از ترک برداشتن سقف حیاتی است.

استفاده از حرارتی در جریان اجرای سقف تیرچه بلوک

قالب گذاری اطراف سقف

در جریان بلوک گذاری بین تیرچه‌ها معمولاً کناره‌های سقف و نوک تیرچه خالی باقی می‌ماند که لازم است با بتن پوشش داده شود. روش پیشنهادی ما برای این کار استفاده از قالب در چهار طرف سقف است که با ریختن بتن و صاف کردن آن زمینه مخفی کردن و جلوگیری از حرکت بلوک ها را فراهم می کند.

بتن ریزی اولیه

در جریان اجرای سقف تیرچه بلوک ، فرایند بتن ریزی ممکن است به صورت تک مرحله ای و دو مرحله ای انجام شود. در روش یک مرحله ای، حجم بتن مورد نیاز برای پوشاندن تیرچه ها و بلوک ها توسط مهندسین تامین می شود و سپس با تجهیزات لازم فرایند بتن ریزی را انجام می‌دهیم. صاف کردن و همچنین شیب بندی این قسمت از سقف توسط معماران گروه انجام می دهیم.

بتن ریزی نهایی در جریان اجرای سقف تیرچه بلوک

شیب بندی نهایی

آخرین مرحله ای که در اجرای سقف تیرچه بلوک انجام می دهیم، شیب بندی نهایی پروژه با توجه به محل قرارگیری سیستم های تخلیه فاضلاب است. ممکن است با توجه به سلیقه صاحب پروژه، روند شیب بندی را همراه با بتن ریزی اولیه انجام دهیم، اما در اکثر موارد صبر می شود که بتون اولیه حالت گرفته و سپس شیب بندی نهایی را با توجه به اندازه مورد نیاز انجام می دهیم.

اگرچه ممکن است در مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک برخی کارهای جزئی و اصلاحی نیز صورت گیرد، اما موارد مهمی که توسط کلینیک ساختمانی به تام انجام می شود، شامل مراحل فوق است که تحت نظر مهندسین سازه و به کمک گروه تاسیسات مجرب و استادکار اجرائی می شود.

برای تامین مصالح و قطعات مورد نیاز و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند انجام خدمات مختلف، با ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

[irp posts=”20962″ name=”طراحی و اجرای مبلمان سرویس بهداشتی و حمام”]

tamep2