استفاده از پودر باریت به جای ماسه در بتن در ساختمان

پودر باریت

پودر باریت ماده ای معدنی است با فرمول BaSO4. باریت منبع اصلی تهیه باریم است. از باریت به عنوان یک ماده افزودنی سنگین یاد می شود. باریت در صنایع کاغذ و لاستیک سازی و رزین، در صنایع تولیدات پارچه ای، در رادیوگرافی، به عنوان نوعی آلیاژ در شمع ماشین و در رنگ دانه های سفید کاربرد داشته و در تولید لنت ترمز نیز مصرف بسیار دارد.

 

  باریت معمولا بی رنگ یا  شیری رنگ است، ولی در رنگ های قرمز، قهوه ای، زرد و بنفش نیز وجود دارد. رنگ پودر باریت بستگی به ناخالصی هایش در زمان تشکیل کریستال آن دارد. چگالی بالای باریت باعث با ارزش و کاربردی شدن آن  شده است. باریت از نظر شیمیایی خنثی و حل نشدنی است. همچنین باریت از کانی هایی است که معمولا به عنوان مصالح تولید بتن سنگین استفاده می شود.

پودر باریت
پودر باریت

کاربرد پودر باریت در تولید بتن

اخیرا، کاربرد پودر باریت در جایگزینی آن با ماسه، در تولید بتن مورد بررسی قرار گرفته است. این بررسی ها در پنج گروه از نمونه های بتن با چگالی های مرتبط با جرم استفاده شده در هر درصد از پودر باریت که از بازه های صفر تا 25 درصد متغیر بود، انجام شد.

تاثیر نرخ باریت در خواص فیزیکی و مکانیکی بتن مانند استحکام فشاری، استحکام کششی، چگالی، انقباض، تورم و مدول های الاستیک بررسی و با یک بتن معمولی مقایسه شد. با این که استحکام کششی تا حدود 50 درصد کاهش یافته، اما استفاده از باریت در تولید بتن نشان دهنده این است که می توان بتنی با استفاده از درصد زیادی از باریت را با تاثیر کمی بر پارامترهای مکانیکی اصلی آن تولید کرد.

طراحی مخلوطی تازه که در آن از پودر باریت استفاده شده می تواند در ساخت بتن های مربوط به اسکلت بندی ساختمان ها مورد استفاده قرا بگیرد. البته تا بررسی های بیشتر و مشخص شدن نتایج قطعی به زمان بیشتری نیاز است.

تحریریه به تام