بلوک سبک هوادار و مشخصات آن

بلوک سبک هوادار و مشخصات آن

بلوک سبک هوادار ، بلوک سبک هوادار اتوکلاو شده، بلوک اتوکلا، بلوک AAC و بلوک هوادار اصطلاحاتی هستند که برای یک نوع بلوک سبک خاص استفاده می شود که وزن بسیار پایین و استحکام بالای آن باعث جلب توجه بسیاری از مهندسین سازه به خود شده است و امروزه شاهد استفاده از آن در بسیاری از پروژه های عظیم و طبقاتی هستیم. شاید جالب باشد بدانید که اولین نمونه بلوک سبک هوادار در کشور کانادا و به منظور جلوگیری از تاثیر سرما بر سازه های مختلف تولید شد که هدف آنها جایگزینی این بلوک به جای چوب در سازه های مختلف بود. اما با انتقال این تکنولوژی به سایر کشورهای دنیا؛ امروز شاهد استفاده از آن در بسیاری از پروژه ها هستیم.

نکات مختلفی در مورد بلوک سبک هوادار وجود دارد و هنوز هم بسیاری در مورد فلسفه اصلی آنها ابهام دارند. مواردی مانند مزایای بلوک سبک هوادار ، معایب آن، ابعاد آنها، قیمت آنها، و وزن آنها در این مطلب مورد بررسی قرار می گیرند.

بلوک سبک هوادار یا بلوک AAC چیست؟

اسم بلوک سبک هوادار یا بلوک AAC  از واژه انگلیسی autoclaved aerated blocks برگرفته شده است که اشاره به نوع بتن ویژه استفاده شده در ساخت آنها دارد. در حقیقت، این بلوک ها نسبت به بلوک های سیمانی معمولی تفاوت چشمگیری دارند و در زمینه های مختلف برتری های آنها ثابت شده است. همانطور که از اسم این بلوک برمی‌آید، وزن آن بسیار پایین است و در ساخت و طراحی آن، حبابهای هوا و تخلخل های بسیاری دیده می شود که بیشتر مشخصات فنی آن، به وجود همین تخلخل برمی‌گردد. کاربرد بلوک سبک هوادار ممکن است به بخش‌های مختلف یک سازه محدود شود که طراحی و نوع بلوک را تحت تاثیر قرار می دهد.

بلوک سبک هوادار یا بلوک AAC چیست؟

بلوک سبک هوادار چگونه تولید می شود؟

تفاوت بلوک سبک هوادار با بلوک معمولی به نوع بتن آنها و در حقیقت به مواد اولیه استفاده شده در ساخت آنها بر می گردد. در بتن معمولی، از ماسه، سیمان و آب استفاده می شود و در برخی موارد استثنایی، احتمال افزودن برخی مواد افزودنی شیمیایی نیز وجود دارد. اما روند تولید بتن سبک هوادار متفاوت از چیزی است که در کارگاه های معمولی بتوان آن را دید. مواد اصلی سازنده این بلوک ها را، سیلیس، آهک، سیمان و ماسه سیلیس تشکیل می‌دهد که در کارخانه های تولید بلوک دارای سه سیلوی مجزا هستند.

روند تولید بلوک سبک هوادار از ترکیب شدن آب و ماسه سیلیس و تشکیل یک مخلوط خمیر مانند شروع می شود که در مراحل بعدی آهک و سیمان نیز به آنها اضافه شده و تبدیل به یک سازه تقریبا سبک می‌شود. این سازه سیمانی برای مدتی درون قالب درهوای آزاد قرار داده میشود تا شکل اولیه از آنها به وجود می آید.

بلوک سبک هوادار چگونه تولید می شود؟

مرحله بعد شامل پخت بلوک سبک هوادار است که در کوره های مخصوصی انجام میگیرد. البته چون احتمال انجام واکنش مواد تشکیل دهنده این بلوک با سایر مواد وجود دارد، معمولاً سعی می شود که از لحاظ وجود مواد شیمیایی به طور کامل پاکسازی شود. قطعات برش داده شده، درون کوره دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد فشار ۱۴ اتمسفر را تجربه می‌کنند. در این شرایط  واکنش هایی صورت می گیرد که منجر به تولید گاز در درون بلوک شده و باعث متخلخل شدن ساختار آن می شود. این موضوع در نهایت باعث کاهش وزن بلوک های AAC می‌شود.

[irp posts=”7941″ name=”پوكه ؛ در مورد پوکه و کاربرد آن در بلوک سبک یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد چه میدانید؟”]

مشخصات فنی بلوک سبک هوادار و مزایای آن

از ویژگی ها و مشخصات اصلی بلوک سبک هوادار این است که تخلخل آن زیاد بوده و به همان نسبت وزن آن کاهش محسوسی داشته است. با توجه به این مشخصات می توان مزایای زیر را برای این بلوک‌ها متصور بود:

  • وزن پایین: برای تصور بهتر وزن پایین این بلوک ها، می توانیم به مسئله جرم حجمی آنها اشاره کرد که معمولاً بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب متغیر است که نسبت به بلوک های معمولی بسیار کمتر است.
  • مقاومت فشاری: بلوک های سبک هوادار استحکام بالایی در برابر فشار از خود نشان می‌دهند و معمولاً تراکم پذیری آنها بسیار پایین است. بر طبق محاسبات صورت گرفته، مقاومت فشاری این بلوک‌ها بین ۲ تا ۷ مگا پاسکال متغیر است.
  • جمع شدگی و انقباض: شاید جالب باشد بدانید که فرایند پخت این بلوک در دمای ۲۰۰ درجه و به مدت ۱۲ ساعت صورت می گیرد؛ به همین دلیل انقباض آنها در شرایط مختلف بسیار پایین است و عملاً تغییری در آنها دیده نمی‌شود.
  • عایق حرارتی: هدایت حرارتی در مواد مختلف به تراکم و حجم و انتقال حرارت از طریق اجزای تشکیل دهنده بستگی دارد. با توجه به اینکه تراکم این بلوک ها بسیار پایین است، انتقال حرارت در آنها به سختی صورت می گیرد. نرخ هدایت حرارتی در بلوک سبک هوادار حدود ۴۳ است.
  • مقاومت در برابر آتش: معمولاً مقاومت یک سازه بتنی در برابر آتش بر مبنای قرار گرفتن آن سازه در معرض آتش مستقیم محاسبه می‌شود . این بلوک توانایی تحمل و آتش به مدت ۴ ساعت را دارد.
  • اصطکاک با بتن: با توجه به سطح زبر و متخلخل بلوک سبک هوادار، عملا اصطکاک آن با بتن بسیار بالا حدود ۷۵ درصد برآورد می‌شود.
  • جذب آب: این بلوک ها در برابر جذب آب مقاومتی چشمگیری دارند و در تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که رطوبت بیش از 5/3 سانتیمتر در آنها آن نفوذ نمی کند.این ویژگی برای ساختمانهایی که در معرض رطوبت قرار دارند بسیار مناسب است .

مشخصات فنی بلوک سبک هوادار و مزایای آن

معایب بلوک سبک هوادار

با وجود مشخصات فنی متعدد برای این بلوک، معایبی نیز برای آن وجود دارد که برخی از آنها مهندسی و برخی نیز اقتصادی است.

  • قیمت بالاتر: با توجه به اینکه در تولید بلوک سبک هوادار از موادی غیر از ماسه معمولی استفاده می‌شوند، قیمت آنها افزایش می یابد و در نهایت باعث افزایش هزینه ساخت و ساز پروژه می شود.
  • استحکام کمتر و در نتیجه قدرت باربری پایین تر: با توجه به اینکه استحکام بلوک های AAC از بلوک های معمولی کمتر است، معمولاً مهندسین سازه از آنها پخش قسمت های باربری ساختمان استفاده نمی‌کند.

معایب بلوک سبک هوادار

ابعاد بلوک سبک هوادار

ابعاد بلوک سبک هوادار نسبت به سایر بلوک های معمولی یا بلوک لیکا وسیع تر است و در شکل ها و اندازه های مختلفی برش داده می‌شود. با توجه به اینکه، از این بلوکها در جاهای مختلفی از جمله دیوارها، چارچوب ساختمان، سقف و کف طبقات بتنی استفاده می شود، طبیعتاً ابعاد آنها نیز با توجه به نیاز کاربر تغییر می‌کند. در حال حاضر بلوک هایی با ابعاد بین ۱۰ تا 60 سانتیمتر در بازار عرضه می‌شود که برای هر کدام از بخشهای ساختمان می توان از ابعاد مربوط به آن استفاده کرد .

ابعاد بلوک سبک هوادار

قیمت بلوک سبک هوادار

همانطور که در مورد بلوک سیمانی معمولی و بلوک لیکا، قیمت مصوب به فاکتورهای مختلفی از جمله میزان سیمان استفاده شده و مواد افزودنی اضافه شده به بتن بلوک بستگی دارند، قیمت بلوک سبک هوادار نیز به فاکتورهایی مانند میزان سیمان استفاده شده، میزان سیلیسیوم و آهک، دسترسی به مواد اولیه، همچنین نوع سفارش رسیده شده به کارگاه بستگی دارد. در حال حاضر فروش بلوک های هوادار اساس معیار مترمکعب صورت می‌گیرد و قیمت هر مترمکعب آن از صد هزار تا ۱۵۰ هزار تومان متغیر است.

قیمت بلوک سبک هوادار

وزن بلوک سبک هوادار

برای سنجش وزن بلوک سبک هوادار از معیار وزن حجمی استفاده می شود که وضعیت بتن استفاده شده در آنها را نشان می دهد. اگرچه معیارهای مشخصی برای بلوک های با اندازه مختلف وجود دارد ،اما در حالت کلی، جرم حجمی این بلوک ها بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تغییر می‌کند. به عنوان مثال، هر متر مکعب از بلوک‌های 60 × 20 × 10 سانتی متر حدود 520 کیلوگرم برآورد می شود، در حالی که برای بلوک های با ابعاد 60 × 25 × 15 سانتی متر این مقدار به 547 کیلوگرم می رسد.

وزن بلوک سبک هوادار

انواع مختلفی از بلوک های سبک هودار در فروشگاه وبسایت کلینیک ساختمانی به تام موجود است که برای کسب اطلاع در مورد آنها و سفارش خرید با ما در تماس باشید.

[irp posts=”6920″ name=”بلوک ؛ راهنمای جامع آشنایی با بلوک سبک AAC ،بررسی انواع و مزایای آن”]

tamep2