کاربرد نانو تكنولوژي در صنعت سراميک

سرامیک

يكي از كاربرد هاي نانو تكنولوژي در صنعت ساختمان در تولید سراميک است. محققان با ایجاد داربست پلیمری و لایه نشانی نانو مقیاس روی آن، موفق به تولید سرامیک های انعطاف پذیر شدند.

نانو تکنولوژی در صنعت سرامیک

نانو تكنولوژي رشته ای از دانش است كه موضوع اصلی آن مهار ماده یا دستگاه های در ابعاد کمتر از چند ميكرو متر است. در واقع نانو تکنولوژی به کارگیری خواص جدید مواد است که اثرات فیزیکی جدیدی از خود نشان می دهند.

اگر از فناوری نانو برای طراحی و ساخت محصولات استفاده شود می توان با چیدمان اتم ها کنار هم موادی ساخت که خواص مورد نظر را داشته باشند. با گسترش تكنولوژي و طراحی و ساخت ساختمان ها، هر روزه شاهد اختراعات جدید در زمینه مصالح کارآمد تر در حوزه هاي مقاومت، شکل پذیری، دوام هستيم. نانو در صنعت ساختمان كاربرد هاي زيادي دارد، از بهبود خواص بتن گرفته تا نانو شيشه ها.

سرامیک
سرامیک

ساخت سرامیک توخالی و مستحکم

یک گروه تحقیقاتی روشی برای ساخت ماده ای جدید با خواص غیرمعمول ارائه كرده است. این گروه، سرامیک ای ساختند که 99.9 درصد آن را هوا تشکیل می دهد در حالی که بسیار مستحکم و انعطاف پذیر است به طوری که اگر خم شود می تواند دوباره به شکل اولیه خود باز گردد.

این سرامیک ها شکنندگی بسیار کمتری دارند. در این تحقيق محققان از لیزر و از روشی موسوم به لیتوگرافی دو فوتونی برای نگارش الگوهای سه بعدی روی یک پلیمر استفاده کردند.

تابش لیزر موجب اتصال بخش های مختلف پلیمر و سفت شدن آن می شود. پس از این کار، بخش های در معرض تابش لیزر، ثابت مانده و دیگر بخش ها توسط محلولی شسته شده و از بین می رود و در نهایت یک ساختار داربستی سه بعدی باقی می ماند.

روی این داربست را می توان با استفاده از مواد مختلف نظیر شیشه، فلز، آلیاژ یا نیمه هادی پوشاند به طوری که لایه نازکی روی داربست تشکیل شود. این گروه با این روش داربست سه بعدی ساخته و سپس با استفاده از مواد سرامیک نظیر آلومینا آن را پوشش دادند. با این کار آنها يك سرامیک توخالی و سبک ساخته اند که ضخامت لایه ها در آن از 5 تا 60 نانومتر متغیر است.

تحریریه به تام