همه چیز در مورد سنگ روشویی سرویس بهداشتی

سنگ روشویی

سنگ روشویی چیست؟ اگر بخواهیم از هر کدام از وسایل و تجهیزات سرویس بهداشتی چشم‌ پوشی کنیم، سنگ روشویی یکی از قسمت‌های حیاتی است که وجود آن نقش مهمی در نظافت و زیباسازی فضا دارد. البته شروع استفاده از این تجهیزات احتمالاً ربطی به زیبایی نداشته است، اما به مرور زمان با تولید محصولاتی پیشرفته و مدرن، امکان دخالت دادن آنها در دکوراسیون داخلی منزل فراهم شده است و اکثر طراحان دکوراسیون بخشی از کار خود را به آن واگذار می‌کنند. روشویی انواع مختلفی دارد و حتی از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند که باعث تفاوت چشمگیر در آنها شده است.

به همین دلیل ما در این مطلب قصد داریم به مرور کلیه اطلاعات موجود در زمینه سنگ روشویی بپردازیم و اطلاعاتی جامع در مورد آنها ارائه دهیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید!

سنگ روشویی چیست و نقش آن؟

تنها تعریفی که بتواند دید واضحی نسبت به سنگ روشویی و هدف استفاده از آن ارائه دهد این است که، یک محفظه کوچک و نسبتاً مرتفع است که به عنوان یک فضای شستشو برای دست و صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت نقش اصلی این تجهیزات در همین مورد است و چندان کاربرد خاصی از آن مد نظر نیست. البته برخی از طراحان دکوراسیون به زیبایی آنها اهمیت داده و از آنها به عنوان بخشی از دکوراسیون منزل استفاده می‌کنند. چیزی که در مورد همه آنها مشخص است این است که، با هر طرح و جنسی تنها یک وظیفه خاص برای سنگ روشویی تصور می‌شود.

انواع سنگ روشویی از لحاظ طراحی

روشویی از لحاظ طراحی انواع مختلفی دارد که بیشتر به سلیقه سازندگان و شناختی که از مشتریان خود دارند بر می‌گردد. طراحی برخی از آنها اقتصادی‌تر بوده و قیمت بالاتری ندارند؛ از سوی دیگر برخی نیز تنها به هدف زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و قیمت بالاتری دارند. به طور کلی انواع روشویی از لحاظ طراحی عبارتند از:

 • سنگ روشویی پایه دار: این دسته از روشویی‌ها یک طراحی بسیار ساده و معمولی دارند و معمولاً جنس پایه با جنس سنگ روشویی یکسان است. پرکاربردترین و رایج‌ترین روشویی موجود در بازار را می‌توان همین مدل‌های معمولی دانست که در همه ساختمان‌ها و سرویس‌های بهداشتی یافت می‌شوند. قیمت مناسب و راحتی در استفاده از فاکتورهایی هستند که مشتریان را به سمت این محصولات می‌کشانند.
سنگ روشویی پایه دار
سنگ روشویی پایه دار
 • سنگ روشویی کابینتی کلاسیک: اگر در مورد کابینت‌های کلاسیک و ممبران اطلاعاتی دارید به احتمال زیاد روشویی کابینت دار کلاسیک را نیز درک می‌کنید. این روشویی‌ها از یک کابینت با طراحی منحصر به فرد بهره می‌برند که فضای پایین آنها را به عنوان یک منطقه پوششی و ذخیره سازی مورد استفاده قرار می‌دهند. در طراحی روشویی کابینت دار کلاسیک از الگوهای پیچیده استفاده می‌شود و زیبایی آنها اهمیت بسیاری دارد.
سنگ روشویی کابینتی کلاسیک
سنگ روشویی کابینتی کلاسیک
 • سنگ روشویی‌ کابینت دار مدرن: این دسته از روشویی‌ها نیز در دسته مدل‌های کابینت دار قرار می‌گیرند که فضای خالی پایین آنها با استفاده از یک کابینت پوشش داده شده است. در طراحی مدرن سعی می‌شود که چندان پیچیدگی خاصی در شکل و رنگ آنها ایجاد نشود و معمولاً بسیار ساده و با رنگ صاف و درخشان تولید می‌شوند.
سنگ روشویی کابینتی
سنگ روشویی کابینتی
 • سنگ روشویی‌ آویزان: این روشویی‌ها از پایه یا سکوی خاصی بهره نمی‌برند و طراحی آنها به صورتی است که بر روی دیوار نصب می‌شوند. این تجهیزات در مورد سرویس‌های بهداشتی کوچک بسیار مناسب هستند و معمولاً هزینه چندان بالایی نیز ندارند. مهم‌ترین مزیت استفاده از این سبک این است که از فضای پایین آن می‌توان برای اهداف مختلفی دیگری استفاده کرد.
سنگ روشویی آویزان
سنگ روشویی آویزان

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

کاسه روشویی رو کابینتی مدل کارینا 65

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

کاسه روشویی رو کابینتی مدل روبینا 61

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

کاسه روشویی رو کابینتی مدل دیسی 70

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

جنس سنگ روشویی

یکی دیگر از فاکتورهای مؤثر در انتخاب سنگ روشویی جنس آن است که معمولاً از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. اولین نسل از این سنگ روشویی‌ ها از فلز ساخته شدند که با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به مواد سنتزی مختلف امکان استفاده از جنس‌ها و طرح‌های متفاوتی فراهم شد. در حال حاضر جنس روشویی‌های موجود در بازار عبارتند از:

 • فلز: روشویی‌ های فلزی به عنوان اولین نسل از این تجهیزات سرویس بهداشتی وارد بازار شدند که با استفاده از پوشش‌های رنگی مختلف امکان استفاده از آنها در شرایط متفاوت فراهم شد. با توجه به از بین رفتن لایه روکش آنها و همچنین پدیدار شدن پدیده‌های مانند زنگ زدگی، به مرور زمان این تجهیزات در بازار کم شده و استفاده از آن‌ها به حداقل رسیده است.
سنگ روشویی فلزی
روشویی فلزی
 • سنگ روشویی سرامیکی: پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین ماده‌ای که در سنگ روشویی‌ ها به کار گرفته می‌شود، سرامیک است که قابلیت تولید انواع مختلفی از آنها را به سازندگان می‌دهند. با توجه به لایه لعابی که بر روی سرامیک قرار می‌گیرد و همچنین تنوع در رنگ‌های مختلف آنها، در حال حاضر شاهد استفاده از آنها در انواع سرویسهای بهداشتی هستیم.
سنگ روشویی سرامیکی
سنگ روشویی سرامیکی
 • سنگ روشویی کورین: ماده کورین به عنوان یک ماده مصنوعی و تمام سنتزی شناخته می‌شود که به عنوان روکش کابینت روشویی و همچنین جنس سنگ روشویی‌ های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه امکان ترمیم کردن آنها بسیار بالاست و سطح بسیار صاف و صیقلی دارند، محصولات ساخته شده از این جنس طرفداران خاص خود را دارد.
سنگ روشویی کورین
سنگ روشویی کورین
 • سنگ روشویی کوارتز: همانطور که در مطالب قبلی عنوان شد، کوارتز به عنوان یک ماده تقریباً طبیعی شناخته می‌شوند که برای ساخت سنگ روشویی‌ های مختلف ممکن است چند درصد ماده مصنوعی مانند آکریلیک یا رزین به آن اضافه شود. کوارتز ماده‌ای پایدار و با استحکام مکانیکی بالا است که می‌تواند نمایی همانند سنگ طبیعی برای روشویی‌ها به وجود بیاورد.
سنگ روشویی کوارتز
سنگ روشویی کوارتز
 • روشویی کنگلومرا: این مورد نیز به عنوان یک ماده طبیعی شناخته می‌شود که تنها به آن چند رزین مصنوعی و آکریلیکی استفاده شده است. این روشویی‌ها نیز استحکام بالایی در برابر خوردگی و فشارهای مکانیکی دارند و با توجه به ساختار منحصر به فرد آنها، نسبت به روشویی‌های کوارتز و کورین از قیمت پایین‌تری برخوردارند.

روشویی کنگلومرا

اندازه روشویی

اندازه روشویی کاملاً متفاوت است و شرکت‌ها با توجه به سفارش مشتریان و همچنین تجربه خود در برخورد با مشتریان مختلف اقدام به تعیین اندازه آن‌ها می‌کنند. در حالت استاندارد اندازه این تجهیزات به صورتی انتخاب می‌شود که عرض آنها بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد؛ اما با توجه به اینکه اندازه سرویس بهداشتی ممکن است کوچکتر یا بزرگتر باشد، ابعاد کوچک این روشویی‌ها تا حدود ۳۵ سانتی متر و ابعاد بزرگ‌تر آن‌ها تا حدودی ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر تغییر می‌کند. به طور کلی در استفاده‌های معمولی سعی می‌شود که از روشویی با اندازه کوچکتر استفاده شده و در تجهیزات تزیینی و دکوری پیشنهاد می‌شود که از ابعاد بزرگتر کمک گرفته شود.

اندازه روشویی

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

کابینت روشویی ایتال مدل راشین 80 سفید

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

کابینت روشویی ایتال مدل راشین 80 پتینه

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

کابینت روشویی ایتال مدل راشین 80 پتینه صدفی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نحوه نصب روشویی

نصب روشویی نیز می‌تواند یک معیار مشخص و متمایز کننده بین انواع مختلف آن‌ها باشد. با توجه به طراحی و ساخت انواع آنها، روش‌های نصب مختلفی برای هرکدام پیشنهاد می‌شود که عبارتند از:

 • آویزان: در این حالت هیچ سکو یا متکای خاصی برای روشویی‌ها در نظر گرفته نمی‌شود و تنها با استفاده از یک گارد مخصوص نصب، آنها حفظ می‌شوند.گاردها به شکلی طراحی شده‌اند که می‌توان با استفاده از پیچ یا هر ابزار دیگری آنها را به دیوار وصل کرد. این سیستم در مورد روشویی‌های سبک وزن ایده آل است.

نصب روشویی بصورت آویزان

 • نصب بر روی سکوی معلق: در این حالت سنگ روشویی بر روی یک سکوی یا پایه معلق قرار می‌گیرد که قسمت انتهایی آن به دیوار متصل شده است. در حقیقت این پایه می‌تواند به عنوان یک پوشش برای سیستم تهویه لوله کشی روشویی عمل کند.

نصب روشویی بر روی سکوی معلق

 • نصب در گوشه دیوار: این مدل از سنگهای روشویی به صورت مثلثی با زاویه قائم ساخته می‌شوند که برای قرار گرفتن در گوشه سرویس بهداشتی کاربرد دارند. مزیت این تجهیزات این است که بیشترین استفاده ممکن را از فضا می‌برند و می‌توان آنها را به صورت آویزان نصب کرد.

نصب روشویی در گوشه دیوار

 • نصب بر روی پایه: نصب بر روی پایه یکی از رایج‌ترین شیوه‌های نصب روشویی است که پایه‌های آن‌ها ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، در مدل‌های معمولی از یک پایه سرامیکی استفاده می‌شود که جنس آن با جنس ماده اصلی یکسان است. در مدل‌های پیشرفته‌تر از کابینت‌های روشویی به عنوان پایه استفاده می‌شود که امکان استفاده از فضای این سنگ را به عنوان ذخیره‌سازی و پوششی فراهم می‌کنند.

نصب روشویی بر روی پایه

 • روشویی توکار: این مدل از روشویی‌ها برای مصارف عمومی و مکان‌های عمومی بیشتر کاربرد دارند و نصب آنها به صورتی است که بر روی سکو و به صورت توکار نصب می‌شود.

روشویی توکار

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

توالت فرنگی المپیا مدل FORMOSA

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

توالت فرنگی المپیا مدل CLEAR

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

توالت فرنگی وال هنگ المپیا مدل CRYSTAL

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

قیمت روشویی

قیمت روشویی در بازار بسیار متفاوت است و به فاکتورهای مختلفی از جمله جنس، طراحی، شیوه نصب، متعلقات همراه و مواردی از این قبیل بستگی دارد. برای درک بهتر قیمت این تجهیزات سرویس بهداشتی بهتر است که انواع مختلف آنها را با هم مقایسه کنیم و بدین صورت در مورد آنها نتیجه گیری کنیم.

 • سنگ روشویی کلاسیک در مقابل مدرن: جنس به کار رفته در روشویی‌ها بسیار مهم است در واقع می‌توان از آن به عنوان مهمترین عامل یاد کرد. اما اگر دو روشویی کلاسیک و مدرن از یک جنس خاص تولید شده باشد، طبیعی است که مدل کلاسیک از قیمت بالاتری برخوردار باشد؛ زیرا در طراحی کلاسیک سعی می‌شود جزئیات و ظرافت بیشتری به خرج داده شود که زمان بیشتری از سازنده را تلف خواهد کرد و به همین دلیل قیمت آنها نیز بالاتر است.

روشویی کلاسیک در برابر مدرن

 • سنگ روشویی کابینت دار در برابر معمولی: عامل دیگری که باعث تفاوت قیمت روشویی‌ها می‌شود این است که از چه پایه‌ای بهره می‌برند. معمولاً روشویی‌هایی که از پایه‌های معمولی و از جنس خود سنگ استفاده می‌کنند، قیمت پایین‌تری دارند و بیشتر کاربردهای آنها معمولی است. اما روشویی‌های کابینت دار در دو مدل کلاسیک مدرن و عرضه می‌شوند که هر کدام از این سبک‌ها باعث افزایش قیمت آنها نسبت به حالت معمولی می‌شود.

روشویی کابینت دار در برابر معمولی

 • قیمت سنگ روشویی از لحاظ جنس: همانطور که عنوان شد، جنس روشویی‌ها در تعیین قیمت نهایی تأثیر مستقیم دارد. روشویی‌های سرامیکی به دلیل اینکه ماده اولیه آنها ارزان است و دسترسی به این مواد تقریباً آسان است، قیمت نسبتاً معقولی دارند و افراد قشرهای مختلف جامعه می‌توانند آنها را بخرند. اما، روشویی‌های کوارتز با توجه به اینکه از ماده طبیعی با کیفیت بالا استفاده می‌کنند و معمولاً دسترسی به این سنگ‌ها در برخی مناطق محدود است، بالاترین قیمت روشویی را به خود اختصاص می‌دهند. در کنار این دو مورد، روشویی‌های کورین قرار دارند که کاملاً سنتزی و ساخته دست بشر هستند. این روشویی ها نسبت به مدل‌های معمولی و سرامیکی گران‌تر هستند اما از مدلهای کوارتزی قیمت پایین‌تری دارند.

قیمت روشویی از لحاظ جنس

نصب شیرآلات در روشویی

آخرین موردی که درمورد روشویی‌ها باعث ایجاد تفاوت و تمایز می‌شود، محل قرارگیری شیرآلات است. معمولاً دو محل برای نصب شیر در این تجهیزات در نظر گرفته شده است. در مدل‌های معمولی، محل قرارگیری شیرالات بر روی سنگ قرار نداشته و شخص باید آن را بر روی دیوار پشتی یا سکوی موردنظر خود نصب کند. اما در مدل‌های دیگر، امکان نصب شیرآلات بر روی روشویی‌ها فراهم شده و به عنوان بخشی از سیستم روشویی شناخته می‌شود.

نصب شیرآلات در روشویی

تفاوت در این دو گزینه علاوه بر زیبایی، به نحوه تعمیرات آنها نیز برمی گردد که در مورد نوع دوم بسیار سخت‌تر است و شخص باید از سطح مهارت بیشتری برخوردار باشد.

تقریباً در تمامی موارد مورد نیاز برای انتخاب و شناخته انواع سنگ روشویی‌ ها در این قسمت ذکر شده است؛ اما اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید به سایر مطالب به وب سایت کلینیک ساختمانی به تام مراجعه کنید و برای خرید محصولات با ما در تماس باشید.

مطالعه این خدمت را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

   اجرای نصب لوازم حمام و سرویس بهداشتی

خدمات نصب تجهیزات حمام و سرویس بهداشتی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

tamep2