همه چیز در مورد کابین دوش

همانطور که استفاده از یک وسیله مدرن به صورت به جا و متناسب باعث می‌شود که نمای فضا به شکل کلی بهبود یابد، یک انتخاب نامناسب نیز می‌تواند تأثیر منفی بزرگی داشته باشد و در مورد کابین دوش نیز این قضیه صادق است. امروزه شاهد تولید انواع مختلفی از این کابینا هستیم که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌ها و ابزارهای مختلفی هستند که آنها را نسبت به یکدیگر متمایز ساخته است. در حال حاضر، از کابین دوش به شکل‌ها و طرح‌های مختلفی استفاده می‌شود که برخی از آنها به لطف انتخاب مناسب، نمای فوق العاده ای خلق کرده‌اند.

با توجه به اینکه هنوز هم طیف وسیعی نسبت به کاربرد کابین دوش اطلاعات کافی ندارند، ما در کلینیک ساختمانی به تام وظیفه خود می دانیم که در مورد آنها اطلاعاتی کافی و کامل در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

نقش و انواع کابین دوش

اگر بخواهیم از لحاظ منطقی و اقتصادی به کابین دوش نگاه کنیم، می‌توانیم آن را بدین صورت تعریف کردیم؛ یک ابزار شیشه‌ای است که در یک قسمت از حمام نصب شده و هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ انرژی به آن کمک می‌کند. در حقیقت این تعریف نشان می‌دهد که کابین‌ها می‌توانند نقشای متفاوتی داشته باشند و در طرف مقابل از لحاظ اقتصادی نیز برای فرد صاحب منزل مناسب باشد.

کابین دوش و نقش آن
کابین دوش

معمولاً نقش کابین دوش با توجه به فضای که در آن استفاده می‌شود و همچنین متعلقاتی که بر روی آن نصب می‌شود، ممکن است کاملاً متفاوت باشد. برخی از این کابین‌ها کاملاً معمولی و به صورت یک اتاقک شیشه‌ای هستند و برخی دیگر به تجهیزاتی مانند سیستم‌های گرمایشی و سیستم نمایشگر الکترونیکی مجهز هستند که کاربرد آنها را پیچیده‌تر می‌کند. اما ابتدائی ترین و اصلی‌ترین نقش کابین دوش این است که ضمن جداسازی بخشی از حمام برای جلوگیری از انتقال رطوبت، به انرژی و از دست نرفتن گرمای حمام کمک می‌کند.

مزایای استفاده از کابین دوش

 • جلوگیری از اتلاف انرژی: کابین دوش با توجه به این که یک فضای بسته ایجاد می‌کند، از خروج گرما جلوگیری کرده و انرژی کمتری مصرف می‌شود.
 • جداسازی قسمت دوش از سرویس بهداشتی: ایجاد یک فضای بسته توسط این کابین‌ها کمک می‌کند که رطوبت و مواد شوینده به سایر قسمت‌های سرویس بهداشتی منتقل نشود.
 • جلوگیری از انتقال رطوبت: رطوبت و بخار حمام نسبت به رطوبت معمولی خطرناکتر است و ممکن است به خوردگی وسایل و تجهیزات سرویس بهداشتی منجر شود.
 • گرم شدن سریع داخل کابین: کابین‌ها کمک می‌کنند که بخش کوچکی از حمام جداسازی شود و نیازی به گرم کردن سایر قسمت‌های سرویس بهداشتی نباشد و در نتیجه فضای داخلی کابین دوش به سرعت گرم می‌شود.
 • جلوگیری از انتقال مواد شوینده با سایر قسمت‌های سرویس بهداشتی: اگرچه عدم انتقال رطوبت به سایر بخش‌های سرویس بهداشتی مهم است، جلوگیری از انتقال مواد شوینده نیز اهمیت دارد و از این طریق از لیز شدن فضای سرویس بهداشتی جلوگیری می‌شود.

مزایای استفاده از کابین دوش

انواع کابین دوش از لحاظ ساخت

اگر بخواهیم کابین دوش را از لحاظ ساخت و تولید بررسی کنیم، باید آنها را به صورتی اتاقکی ساخته شده از شیشه‌های نشکن در نظر بگیریم که ممکن است به صورت معمولی یا پیشرفته تولید شده باشند. به طور کلی انواع کابین‌ها از لحاظ ساخت به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • کابین دوش دست ساز: این کابین‌ها توسط فرد یا گروه‌های طراحی حرفه‌ای با استفاده از شیشه‌های نشکن و به صورت دست ساز در محل سرویس بهداشتی ساخته می‌شوند. کابین‌های دست ساز بسیار معمولی هستند و در آنها از تجهیزات پیشرفته خاصی استفاده نمی‌شود.

کابین دوش دست ساز

 • کابین پیش آماده معمولی: کابین دوش پیش آماده معمولی از قبل به صورت یک اتاقک شیشه‌ای در کارخانه‌های تولید کننده ساخته می‌شوند و ابزار خاصی بر روی آنها نصب نمی‌شود. این کابین‌ها از قبل آماده هستند و تنها خریدار آنها را با توجه به فضای سرویس بهداشتی خود انتخاب کرده و با شیوه‌های معمولی نصب می‌کند. جنس این کابین‌ها از شیشه نشکن بوده و تنها ممکن است یک قاب فلزی برای آنها قرار داده شود.

کابین دوش پیش آماده معمولی

 • کابین پیش آماده پیشرفته: می‌توان این کابین‌ها را پیشرفته‌ترین، زیباترین و گران‌ترین گزینه در نظر گرفت که سازندگان آنها نهایت سلیقه و دست و دلبازی را در آنها به خرج داده و از تجهیزات پیشرفته مختلفی در آنها استفاده کرده‌اند. به عنوان مثال، نمایشگرهای دیجیتال، سنسورهای حرارتی، سنسورهای رطوبت سنج، دوش‌های مختلف و هوشمند، سیستم‌های گرم کننده کف و سیستم‌های هشدار دهنده تنها بخشی از فناوری‌های جدید به کار رفته در کابین‌های پیشرفته هستند.

کابین دوش پیش آماده پیشرفته

زیردوشی کابین دوش

یکی از قسمت‌هایی که در نظافت و راحتی کابین دوش مؤثر است، زیردوشی کف آن است که به صورت یکپارچه تمام فضای زیرین آن را پوشش می‌دهد. این زیردوشی به شکلی طراحی می‌شود که از انتقال آب و مواد شوینده به بیرون اتاقک جلوگیری کرده و از سوی دیگر به نظافت بهتر آن کمک می‌کند. شرکت‌های سازنده این کابین‌ها معمولاً از دو ماده اصلی برای ساخت زیردوشی استفاده می‌کنند:

 • زیردوشی‌های سرامیک: این زیردوشی‌ها از جنس سرامیک خالص بوده و استحکام مکانیکی بالایی دارند. صاف بودن سطح آن‌ها و همچنین دارا بودن یک لایه لعاب، کمک می‌کند که زیردوشی کابین دوش سرامیکی انتخاب مناسبی برای کف آنها محسوب شود. البته وزن بالا و سفت بودن کف آنها ممکن است باعث شود بعضی از خریداران نسبت به این گزینه‌ها دید مثبتی نداشته باشند.

زیردوشی سرامیکی کابین دوش

 • زیردوشی‌های آکریلیکی: تنوع طلبی و امکان ایجاد طرح‌های مختلف با رنگ بندی متفاوت باعث شد که برخی از سازندگان کابین دوش به سمت استفاده از زیردوشی‌های آکریلیکی بروند که از تنوع رنگ بالاتری نسبت به سرامیک برخوردارند و سطح آنها نیز نرم‌تر است. اگرچه این زیردوشی ها نسبت به نوع سرامیکی از استحکام کمتری برخوردار هستند، اما زیبایی و وزن سبک آنها باعث شده است که تمایل افراد با آنها بالا باشد.

زیردوشی آکریلیکی کابین دوش

مدل‌های مختلف کابین دوش

 کابین دوش از لحاظ طراحی و مدل به سه نوع مختلف تقسیم بندی می‌شود که هر کدام از آنها با توجه به سلیقه سازنده، می‌توان به شکل‌های مختلف و در طرح‌های مختلف اجرا کرد:

 • کابین دوش نیم گرد یکپارچه: طراحی کابین نیم گرد به صورتی است که گوشه‌های آن به صورت نیم گرد قرار داشته و کاملاً یکپارچه ساخته می‌شود. در حقیقت شیشه استفاده شده در این کابین‌های یکپارچه است و تنها در محل گوشه‌ها خم شده است.
 • کابین دوش مربعی یکپارچه: این کابین‌ها همانند کابین‌های نیم گرد به صورت یکپارچه ساخته می‌شوند و معمولاً اندازه‌های آنها به صورت استاندارد است. البته خریداران می‌توانند اندازه‌های مورد نظر خود را به شرکت‌ها سفارش دهند و با توجه به سلیقه آنها تولید صورت گیرد.
 • کابین دوش چند تکه: رایج‌ترین نوع کابین دوش، کابین‌های چند تکه تکه هستند که کناره‌های آن از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده و بر روی یک پایه‌ یا قاب سوار شده‌اند. این سبک در طراحی باعث می‌شود که طراحان انعطاف پذیری بیشتری به خرج دهند و انواع متفاوت‌تری از درب‌های ورودی برای کابین دوش طراحی کنند.

کابین دوش چند تکه

انواع طراحی در شیشه کابین دوش

یکی دیگر از مواردی که باعث تفاوت در کابین‌های دوش می‌شود، طراحی شیشه آن است که ممکن است به صورت ساده یا طرح دار باشد. برخی از نمونه‌های رایج آنها در سطح بازار عبارتند از:

 1. شیشه‌های ساده معمولی: این کابین‌ها از شیشه‌های نشکن معمولی ساخته می‌شوند و هیچگونه طرح یا نمای خاصی بر روی آنها کار نمی‌شود و زیبایی آنها تنها به قاب طرح کابین برمی‌گردد.
 2. شیشه سکوریت طرح دار مات: این کابین‌ها به شکلی طراحی می‌شوند که بخشی از نمای داخلی کابین را با استفاده از طرح‌ها و الگوهای مات می‌پوشانند. استفاده از طرح‌های مختلف به سلیقه سازندگان بستگی دارد.
 3. شیشه سکوریت دودی: این کابین‌ها به منظور پوشش دادن فضای کامل داخلی کابین طراحی شده است و معمولاً در مورد حمامهای که با سرویس بهداشتی مشترک هستند به کار می‌رود.

کابین دوش شیشه سکوریت مات

انواع کابین دوش از لحاظ درب ورودی

اما معیار دیگری که می‌توان برای دست بندی کابین دوش مورد استفاده قرار داد، اشاره به نحوه عملکرد درب ورودی آنهاست. توجه به این نکته ضروری است که استفاده از کابین‌های مدرن یا معمولی باعث می‌شود که نوع درب استفاده شده در آنها نیز متفاوت باشد. با توجه به کابین‌های موجود در بازار می‌توان به این سه گزینه اشاره کرد:

 • کابین معمولی بدون درب: این کابین‌ها ممکن است به صورت دست ساز یا پیش ساخته باشند که سازندگان برای آنها هیچ ورودی یا دربی در نظر نگرفته‌اند و تنها از سه قسمت آن بسته است. در حقیقت این کابین‌ها بیشتر برای جداسازی بخشی از سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و تاثیری در جلوگیری از انتقال رطوبت یا مواد شوینده به سرویس بهداشتی ندارند.

کابین دوش معمولی بدون درب

 • کابین با درب لولایی: در این کابین‌ها از سیستم لولا برای باز و بسته شدن درب استفاده می‌شود. با توجه به بزرگ یا کوچک بودن فضای حمام، ممکن است این لولا‌ها به سمت بیرون یا داخل حمام گردش داشته باشند. انتخاب این گزینه بیشتر به فضای حمام و سلیقه طراح بستگی دارد.
 • کابین با درب کشویی: کابین دوش با درب کشویی برای سرویس‌های بهداشتی و حمام‌هایی که اندازه کوچکی دارند ایده‌آل به نظر می‌رسد. نحوه باز شدن در این کابین‌ها به صورتی است که بر روی یک ریل لغزنده قرار گرفته و وارد فضای حمام نمی‌شود. کار با این کابین‌ها راحت است و معمولاً مشتریان نیز به آنها متمایلند.

انواع کابین دوش از لحاظ جنس قاب

اگرچه در طراحی کابین دوش استفاده از شیشه نشکن اهمیت ویژه‌ای دارد، اما قاب استفاده شده در آنها نیز به استحکام بیشتر و طول عمر بالاتر آنها کمک می‌کند و تأثیر مستقیمی بر زیبایی آنها دارد. در حال حاضر مدل‌های مختلفی از کابین‌ها با قاب متفاوت عرضه می‌شوند:

 • کابین با قاب شیشه‌ای: در این کابین‌ها سعی می‌شود که از یک سیستم شیشه‌ای خاص برای نگه داشتن بخش‌های مختلف استفاده شود. مهم‌ترین مزیت استفاده از قاب شیشه‌ای این است که تأثیر چندانی بر ظاهر اصلی کابین ندارند و ظاهر اولیه آنها حفظ می‌شود.
 • کابین با قاب آلومینیومی: ماده آلومینیوم به سختی دچار خوردگی می‌شود و طول عمر بالایی دارد. سازگاری آن با شیشه کمک می‌کند که یک قاب مناسب و سبک برای آن ایجاد کند. قاب آلومینیومی استحکام بالایی به کابین دوش می‌دهد و وزن آن را بالا نمی‌برد، اما در کل ممکن است تأثیر منفی بر ظاهر آن داشته باشد.
 • کابین با قاب استنلس استیل: قاب استنلس استیل برای کابین دوش تقریباً همان نقشی را ایفا می‌کند که قابهای آلومینیومی بر عهده دارند، با این تفاوت که این قاب‌ها از وزن بیشتری برخوردار هستند و نسبت به آلومینیوم از استحکام بیشتری برخوردارند. ضمناً جلای براق آنها به راحتی با شیشه ست می‌شود.

کابین دوش با قاب استیل

نکاتی در مورد خرید کابین دوش

نکته‌ای که استفاده از کابین دوش را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد این است که به هنگام خرید آن به چه نکاتی توجه داشته باشیم. معمولاً نوع این کابین‌ها با توجه به فاکتورهای مختلفی ممکن است تغییر کند و حتی سلیقه خریدار نیز در آن‌ها مؤثر باشد. در حالت کلی، به هنگام خرید کابین دوش باید به موارد زیر توجه داشته باشیم:

 • توجه به فضای حمام: مهم‌ترین موضوعی که خرید کابین دوش را تحت تأثیر قرار می‌دهد و حتی می‌تواند اندازه و قیمت آن را نیز تحت شعاع خود قرار دهد، فضای حمام و سرویس بهداشتی و اندازه آنهاست. با توجه به اینکه انتخاب کابین بر اساس اندازه و فضای در دسترس انجام می‌گیرد، به هنگام خرید باید اندازه استاندارد برای نصب کابین را تعریف کرد و سپس با توجه به آن، محصول مورد نظر خود را انتخاب کرد.

فضای حمام در خرید کابین دوش

 • استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

  [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

   

  زیر دوشی

  زیر دوشی نیم گرد مدل TSAR-1280 چپ

   

   

  [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

   

  زیر دوشی

  زیر دوشی نیم گرد مدل TSAR-1280 راست

   

   

  [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

   

  زیر دوشی

  زیر دوشی مینی وان مدل TNBL-1280 راست

  [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 • سفارش خرید کابین دست ساز: یکی دیگر از گزینه‌هایی که برای خرید کابین دوش مطرح می‌شود این است که به جای استفاده از گزینه‌های پیش آماده، به سراغ شرکت‌ها و طراح‌هایی برویم که امکان ساخت کابین را در محل حمام یا سرویس‌بهداشتی فراهم می‌کند. این گزینه در مورد کسانی که به دنبال طراحی منحصر به فرد هستند یا ساختار فضایی آنها استاندارد نیست، ایده آل است.
 • خرید کابین پیش آماده: اما راحت‌ترین گزینه و احتمالاً پرهزینه‌ترین آنها، خرید کابین به صورت پیش آماده است. این کابین‌ها قبلاً در شرکت تولید شده و اندازه و شرایط آنها با توجه به معیارهای استاندارد صورت گرفته است. تنها کاری که باید خریدار انجام دهد این است که اندازه‌ی حمام و سرویس بهداشتی خود را به فروشنده اعلام کرده و محصول مناسب با توجه به آن برای خود انتخاب کند.

خرید کابین دوش پیش آماده

می‌توان در مورد کابین دوش به موارد مختلف دیگری نیز اشاره کرد که اغلب آنها جانبی و اهمیت کمتری دارند؛ اما اگر به مشاوره بیشتری نیاز دارید و یا قصد خرید کابین دوش را دارید، با ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

مطالعه این خدمت را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

   درخواست کالا و خدمات ساختمانی

خدمات نصب تجهیزات حمام و سرویس بهداشتی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

tamep2