ملات خود تراز شونده را بهتر بشناسیم

ملات خود تراز شونده را بهتر بشناسیم

شنیدن اصطلاح ملات خود تراز شونده در کنار بتن خود ترمیم شونده می تواند نکته جالبی باشد که مهندسین با تکیه بر ظرفیت آنها، توانسته اند که تحول بزرگی در زمینه ساخت و ساز به وجود بیاورند. بتن معمولی از سیمان، ماسه سنگ و آب تشکیل می شود که دانه های سیمان در اثر رطوبت حالت چسبندگی پیدا کرده و اطراف دانه های ماسه سنگ را می گیرند. در جریان خشک شدن بتن نیز فرایند هیدراتاسیون انجام شده و بتن مورد نظر سفت می شود.

ملات خود تراز شونده را از کجا تهیه کنیم؟

اما چه چیزی باعث می شود که بتن از حالت معمولی خود خارج شود؟ چه فلسفه ای در پشت وجود ملات خود تراز شونده وجود دارد؟ در این مطلب قصد داریم که ضمن پاسخ دادن به این سوالات، برخی از ویژگی ها و اطلاعات در مورد ملات خود تراز شونده را بیان کنیم و شما را در جریان نحوه استفاده از آن قرار دهیم.

ملات خود تراز شونده چیست؟

اگر تاکنون نحوه تراز کردن ملات و بتن برای درست کردن کف یک سازه دیده باشید، به احتمال زیاد می توانید درک درستی از ملات خود تراز شونده داشته باشید. در تعریف این ملات می‌توان چنین نوشت «یک نوع ملات ترکیبی دو جزئی مایع و پودر متشکل از از سیمان پرتلند و رزین است که حالت چسبندگی و سیالیت آن به شکلی است که به راحتی نسبت به سطح مورد نظر تراز می شود». در حقیقت ترکیب سیمان پرتلند و رزین استفاده شده در این ملات، باعث می شود که پهن شدن و قرارگیری آن بر روی سطوح بسیار راحت شده و به اصطلاح خود تراز شونده باشد.

ملات خود تراز شونده چیست؟

روش عمل آوری ملات خود تراز شونده

عمل آوری ملات خود تراز شونده بسیار راحت است و اگر مطالب قبلی ما در مورد پودر بند کشی مطالعه کرده باشید، مکانیسم عمل آوری آنها بسیار با هم شبیه است. در حقیقت این ملات ترکیبی در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی در بازار عرضه می شوند که تنها با افزودن آب می‌توان ملات مورد نظر را تهیه کرد. این ملات احتیاجی به مواد افزودنی ندارد.

روش عمل آوری ملات خود تراز شونده

عمل آوری بتن خود تراز شونده با افزودن ۶ تا ۷ لیتر آب به ازای هر کیسه ۲۵ کیلوگرمی شروع می شود. برای ترکیب کردن این ملات از یک همزن برقی و مکانیکی استفاده می شود که مخلوط مورد نظر را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه هم زده و یک مخلوط همگن و روان به دست می آید. بعد از این مدت زمان، باید ملات مورد نظر به مدت ۵ دقیقه به حال خود رها شده و سپس به مدت ۲ دقیقه دیگر مخلوط شود. مخلوط بدست آمده مورد نظر را می‌توان بر روی سطوح مختلف و تا مدت ۲ ساعت استفاده کرد.

نحوه اجرای ملات خود تراز شونده

به همان اندازه که عمل آوری این ملات ساده است، اجرای ملات خود تراز شونده نیز به همان اندازه ساده و راحت است. در جریان افزودن آب به این ملات، ماده ای نرم و سیال تشکیل می شود که به راحتی می توان آن را به سمت های مختلف حرکت داد. حفظ حالت چسبندگی و ایجاد ضخامت بسیار پایین باعث شده است که از آن برای کاربردهای مختلفی استفاده شود.

نحوه اجرای ملات خود تراز شونده

برای اجرای بهتر این ملات توصیه می‌شود که سطح مورد نظر از هرگونه لایه گرد و غبار و مواد آلاینده تمیز شود. البته توجه داشته باشید که آماده سازی هر کیسه از آن ممکن است زمانی بین ۸ تا ۱۰ دقیقه طول بکشد و باید هنگام استفاده از ملات، کیسه های بعدی را نیز آماده کنید. معمولاً بعد از ۲۴ ساعت امکان استفاده از این مناطق وجود دارد و بهتر است که سطح آن را تا مدت 7 روز مرطوب نگه دارید.

[irp posts=”22758″ name=”همه چی در مورد بتن اکسپوز”]

کاربرد ملات خود تراز شونده

با وجود توصیفاتی که برای این محصول ساختمانی ذکر شد، شاید کاربرد چندانی برای آن متصور نباشید. اما جالب است بدانید که کاربرد ملات خود تراز شونده به دو دسته کلی در زیرسازی و روکش کردن سطوح مختلف تقسیم می شود. بنابراین در مورد کاربردهای این ملات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده به عنوان لایه زیر سازی در کف های مختلف مانند پارکت، سرامیک و سنگ؛
 • استفاده به عنوان ماده ترمیم کننده در سقف و کف سازه های ترک خورده؛
 • استفاده به عنوان لایه تراز کننده در سالن های صنعتی و ورزشی؛
 • استفاده در فرآیند کف سازی ساختمان های عمومی مانند اداره ها و کارخانجات؛
 • استفاده به عنوان آخرین روکش سازه های بتنی؛
 • استفاده به عنوان لایه پرکننده در سطوح ناهموار و حفره‌ها.

کاربرد ملات خود تراز شونده

مشخصات فنی ملات خود تراز شونده

استفاده از سیمان پرتلند و رزین در تولید ملات های خود تراز شونده باعث شده است که مشخصات فنی آنها نسبت به ملات معمولی تغییر چشمگیری داشته باشد. به همین دلیل می‌بینیم که این ملات به صورت پودر های سفید و خاکستری رنگ عرضه می شود و معمولاً در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی در بازار وجود دارد. این ملات با وزن مخصوص 1.4 گرم بر سانتی متر مکعب شناخته می شود و معمولاً حالت خنثی و نیمه اسیدی به خود می گیرد. در صورت ایجاد مخلوط همگن ممکن است وزن مخصوص آن تا حدود 1.8 گرم بر سانتی متر مکعب افزایش یابد. در ضمن مشخصات فنی ملات خود تراز شونده با مقاومت فشاری ۲۸ روزه در حدود ۸۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع تکمیل می شود.

مشخصات فنی ملات خود تراز شونده

مزایای ملات خود تراز شونده

زمانی که بحث استفاده از ملات خود تراز شونده به میان می‌آید، طبیعتاً باید ویژگی ها و قابلیت هایی داشته باشد که آن را از سایر بتن ها و ملات های معمولی برتر کند. این ملات به عنوان یک لایه نازک به صورت روکش یا زیر سازی به کار برده می شود، در عین حال قابلیت پر کنندگی نیز دارد؛ به همین دلیل در مورد مزایای ملات خود تراز شونده می توان به ویژگی‌های زیر استناد کرد:

 • حفظ حالت سیالیت و یکپارچگی در سطوح زیر سازی،
 • جلوگیری از انقباض بتن و کاهش حجم سازه؛
 • چسبندگی بالا و قرارگیری در بین درزهای کف و سقف؛
 • عمل آوری ساده و استفاده راحت در حوزه های مختلف؛
 • جلوگیری از نفوذ پذیری سازه در برابر رطوبت و در نتیجه کاهش احتمال یخ زدگی؛
 • عدم تشکیل لایه اضافی و امکان رنگ آمیزی سطح آن برای تغییر دکوراسیون نمای داخلی.

مزایای ملات خود تراز شونده

شرایط نگهداری ملات خود تراز شونده

همانطور که عنوان شد، ملات خود تراز شونده به صورت دو جزء پودر و مایع است که نگهداری آن را منحصر به فرد کرده است.  کیسه های حاوی پودر خشک این ملات باید در جای خشک و عاری از رطوبت نگه داشته شود از تماس مستقیم و آفتاب بر سطح آنها جلوگیری شود. معمولاً درجه حرارت متعادل بین ۵ تا ۳۵ درجه سانتیگراد برای این ملات ها مناسب است توصیه می‌شود که شرایط نگهداری آن‌ها با توجه به توصیه شرکت سازنده لحاظ شود.

شرایط نگهداری ملات خود تراز شونده

قیمت ملات خود تراز شونده

قیمت ملات خود تراز شونده ممکن است با توجه به فاکتورهای مختلف تغییر کند و حتی به اندازه کیسه‌های آنها نیز بستگی دارد. با توجه به تغییراتی که در قیمت این ملات در فواصل زمانی مختلف رخ می دهد، نمی‌توان یک قیمت ثابت برای آنها ذکر کرد و به همین دلیل توصیه می کنم که برای اطلاع دقیق تر در مورد آنها، با کارشناسان فنی کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

قیمت ملات خود تراز شونده

ملات خود تراز شونده را از کجا تهیه کنیم؟

تهیه ملات خود تراز شونده کار چندان سختی نیست و به راحتی می‌توان از فروشندگان مصالح ساختمانی آنها را تهیه کرد. البته نمونه هایی از فروش اینترنتی و آنلاین آنها نیز وجود دارد که به دلیل دردسر کمتر است، می توانند گزینه بهتری به شما بیایند. نمونه های مختلفی از این ملات و سایر مواد افزودنی به بتن در فروشگاه ساختمانی به تام قرار داده شده است که می توانید با مطالعه آنها به اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری در مورد مواد افزودنی بتن دست یابید. اگر هم در این زمینه ابهاماتی باقی ماند، با کارشناسان ما در تماس باشید.

[irp posts=”22737″ name=”گروت و مشخصات فنی آن”]

tamep2