همه چی در مورد سنگ دهبید

همه چی در مورد سنگ دهبید

با کمی اغماض، به جرات می‌توان ادعا کرد که نمونه‌های مختلفی از سنگ دهبید در اغلب ساختمان‌های مسکونی و اداری به کار رفته است و به همین دلیل توجه ما را به خود جلب کرده است. خصوصیات ظاهری و مشخصات فنی این سنگ شرایطی را فراهم آورده است که اکثر پیمانکاران ترجیح می‌دهند که در فرآیند ساخت و ساز خود از آن استفاده کنند. این سنگ‌ها در طرح‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند که باعث می‌شود قیمت آنها و کاربرد آنها در شرایط مختلف تغییر کند.

از سوی دیگر نمونه‌های مختلفی از سنگ دهبید در کلینیک ساختمانی به تام به همراه مشخصات فیزیکی و فنی آنها آورده شده است که می‌توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی داده شده در زیر به مطالعه مشخصات آنها بپردازید. ما نیز سعی کرده‌ایم که برخی از این مشخصات را به صورت تفصیلی و جزئی در اختیار شما قرار دهیم.

دهبید کجاست؟

احتمالاً برای شما هم مانند بسیاری از افراد جامعه این سؤال پیش آمده است که چرا برای این سنگ‌ها از لفظ دهبید استفاده می‌شود. پاسخ این سؤال ساده است و دهبید یکی از شهرهای استان فارس است که در فاصله ۱۷۵ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد و بسیاری از معادن سنگی معروف ایران در این شهر قرار دارد. نکته جالب توجه در مورد سنگ دهبید این است که با توجه به تنوع معدن در این منطقه، انواع مختلفی از آنها وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها نیز خواهیم پرداخت.

سنگ دهبید چیست؟

سنگ دهبید یک محصول ساختمانی تولید شده در معادن سنگ شهر دهبید استان فارس است که به خاطر ویژگی‌های ظاهری و مشخصات فنی خود، بسیار پرکاربرد است و در بخش‌های مختلف ساختمانی به کار برده می‌شود. به جرأت می‌توان سنگ دهبید را به عنوان یکی از بهترین سنگ و های ایران معرفی کرد که در چند حوزه به کار گرفته می‌شود.

سنگ دهبید چیست؟فراوری سنگ دهبید

فرآوری سنگ دهبید نسبت به سایر سنگ‌های ساختمانی یک مرحله اضافی دارد و همین موضوع باعث محبوبیت بیشتر این محصول شده است. معمولاً در کارخانه‌ها و معادن تولید سنگ ساختمانی، روال کار بدین صورت است که قطعه سنگ‌های بسیار بزرگی برش داده می‌شوند و با استفاده از ماشین‌های سنگین به کارخانه‌های سنگبری انتقال داده می‌شوند.

در کارخانه‌های سنگبری، قطعه سنگ مورد نظر به چندین سنگ اسلب بزرگ تبدیل می‌شود و عملیات ساب بر روی آنها صورت می‌گیرد. از این مرحله به بعد می‌توان آنها را در اندازه‌های سفارش داده شده توسط مشتریان برش داد. اما در مورد فراوری سنگهای دهبید یک نکته مهم وجود دارد و آن استفاده از مواد پرکننده و مواد رزینی برای پوشش دادن بخش‌های مختلف آن است.

معمولاً در کارخانه‌های سنگبری سعی می‌شود که منافذ و خلل فرج موجود در سنگ‌ها با استفاده از مواد رزینی پر شود و عملاً سنگ نسبت به رطوبت نفوذ ناپذیر باشد.

مشخصات فنی سنگ دهبید

در مورد مشخصات فنی سنگ دهبید می‌توان به برخی اطلاعات به دست آمده از بررسی آنها استناد کرد و یافته‌های عمومی و تجربی را با این داده‌ها اعتبار بخشید. به طور کلی در مورد این سنگ‌ها گفته می‌شود که:

  • نسبت به جذب رطوبت مقاوم هستند؛ سنگ دهبید تنها 0.8 درصد آب جذب می‌کند؛
  • مقاومت فشاری بالایی دارند؛ مقاومت فشاری این سنگ‌ها در حدود سه برابر بیشتر از سایر سنگ‌های مرمریت معمولی است؛
  • سنگ دهبید از مقاومت سایشی بالایی برخوردار است و برای آن این مقاومت حدود2.8 برآورد می‌شود.
  • وزن مخصوص این سنگ‌ها پایین‌تر از سایر سنگ‌های معمولی است و در حدود ۱۲۷۵ کیلوگرم بر متر مکعب برآورد می‌شود.
  • میزان تخلخل سنگ‌های دهبید بسیار پایین بوده و حدود 1.02 درصد است.

انواع سنگ دهبید از لحاظ شکل ظاهری

در مورد انواع سنگ های دهبید می‌توان به دو فاکتور اشاره کرد. فاکتور اول معدن استخراج سنگ است که در بازار نیز با همین عناوین شناخته می‌شوند. به عنوان مثال سنگ دهبید اصلی، سنگ دهبید شایان، سنگ دهبید آرین، سنگ دهبید انگورک، سنگ دهبید حسن آباد، سنگ دهبید زارعی و سنگ دهبید پرشین وایت نمونه‌های مختلف این سنگ در بازار هستند.

از لحاظ ظاهری نیز این سنگ‌ها را به دو مدل تیره و روشن تقسیم می‌کنند که پنج رنگ آنها نسبت به بقیه معروف‌تر هستند. رنگ‌های کرم روشن، کرم بژ، کرم کره‌ای، کرم گلدار و کرم معمولی نمونه‌های روشن این سنگ‌ها به شمار می‌رود. در نمونه‌های تیره این سنگ‌ها، رگه‌های روشنی دیده می‌شود که به زیبایی آنها کمک می‌کند.

انواع سنگ دهبید از لحاظ شکل ظاهری

قیمت سنگ دهبید

قیمت سنگ دهبید به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها به صورت مستقیم و برخی نیز به صورت غیر مستقیم بر روی تمایل بازار به استفاده از آنها تاثیرگذار است. به عنوان مثال، رنگ سنگ، جنس آن و معدن تولید کننده سنگ، ابعاد و اندازه سنگ، روند فرآوری و تغییرات اعمال شده بر سنگ مواردی هستند که در نهایت قیمت سنگ را مشخص می‌کنند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد قیمت این محصولات پیدا کنید، به قسمت سنگ کف در کلینیک ساختمانی به تام مراجعه کنید.

[irp posts=”22579″ name=”همه چی در مورد علم دوش”]

ابعاد سنگ دهبید

در جریان فرآوری سنگ دهبید ذکر شد که این سنگ‌ها از معدن به شکل قطعه سنگ‌های بزرگ  داده می‌شوند و سپس به کارخانه‌های سنگبری انتقال داده می‌شوند تا ابعاد آنها مشخص شود. در حال حاضر، مدل‌های مختلفی از این سنگها در بازار وجود دارد که سنگهای اسلب و سنگ‌های در ابعاد سرامیک و کاشی بیشتر معروف هستند. ابعاد سنگ‌های اسلب چندان مشخص نیست و بیشتر به سفارش مشتری بستگی دارد، اما برای سایر سنگهای ساختمانی از ابعاد مختلفی مانند ۵۰ × ۵۰، ۶۰ × ۶۰، 90 × 90 و ۴۰ × ۶۰ استفاده می‌شود که دو مدل ۶۰ سانتیمتری و ۹۰ سانتیمتر آن محبوبیت بیشتری دارند.

ابعاد سنگ دهبید

کاربرد سنگ دهبید

همانطور که در قسمت‌های قبلی عنوان شد، سنگ دهبید با سورت تیره و سورت روشن در بازار عرضه می‌شود و به همین دلیل کاربردهای متفاوتی از آن قابل تصور است. به طور کلی کاربرد سنگ دهبید را می‌توان به حوزه‌های زیر اختصاص داد:

  • سنگ آسانسور: در این مورد می‌توان از سنگهای اسلب با سورت تیره و سورت روشن استفاده کرد و بیشتر به طراحی اطراف آن بستگی دارد.
  • سنگ نمای داخلی و خارجی ساختمان: معمولاً برای نمای خارجی از سنگ‌های اسلب با رنگ‌های روشن و احتمالاً کرمی استفاده می‌شود و چندان رنگ‌های تیره کاربرد ندارد.
  • سنگ پله دهبید: در این مدل بیشتر از سنگ‌هایی با اندازه‌های کوچک تا متوسط استفاده می‌شود و عمدتاً رنگ‌های تیره به خاطر مسائل نظافت انتخاب می‌شوند.
  • سنگ کابینتی: این سنگ‌ها برای حدفاصل کابینت‌های زمینی و کابینت‌های دیواری به کار گرفته می‌شوند و انتخاب رنگ آنها به رنگ کابینت بستگی دارد.
  • سنگ سرویس‌های بهداشتی: استفاده از سنگ دهبید در سرویس بهداشتی چندان مرسوم نیست، اما می‌توان از اندازه‌های کوچکتر آن در این حوزه استفاده کرد. برای این منظور بیشتر از سنگ‌هایی با سورت روشن استفاده می‌شود.
  • سنگ کف: از این سنگ‌ها می‌توان در کف بخش‌های مختلف ساختمان به طور ویژه اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی استفاده کرد و معمولاً رنگ‌های روشن و کرم بژ آنها طرفداران بیشتری دارند.

کاربرد سنگ دهبید

در فروشگاه اینترنتی کلینیک ساختمانی به تام، علاوه بر سنگ دهبید، نمونه های دیگری از سنگ های ساختمانی وجود دارد که توصیه می‌کنم حتماً از آنها دیدن کنید و برای آشنایی بیشتر با آنها با کارشناسان گروه در تماس باشید.

[irp posts=”22773″ name=”همه چی در مورد اکسسوری حمام”]

tamep2