همه آنچه می خواهید در مورد چسب سرامیک بدانید

همه آنچه می خواهید در مورد چسب سرامیک بدانید

اگر در کودکی برای چسباندن اسباب بازی های شکسته خود از چسب دوقلو استفاده می‌کردید، الان زمان آن رسیده است که برای منزل و ساختمان خود از چسب سرامیک به همان شیوه استفاده کنید. بله! چسب سرامیک یکی از محصولات ساختمانی عرضه شده در کلینیک ساختمانی به تام است که برای اهداف مختلف به کار برده می‌شود و می‌تواند نیاز شما را برای برطرف کردن چسباندن سرامیک بر روی کف و دیوار برطرف کند.

اگرچه در ادامه به شکل جزئی تر به آنها خواهیم پرداخت، اما بهتر است بدانید که چسب سرامیک به عنوان یکی از مواد افزودنی و عایق ساختمانی به کار گرفته می شود که برای نصب سرامیک ها و تعمیر شکستگی ها و ترک خوردگی های کف ساختمان به کار برده می شود. اطلاعات بیشتر در ادامه!

چسب سرامیک چیست؟

چسب سرامیک را به عنوان یک ماده ترکیبی غیر عالی معرفی می‌کنند که بر پایه سیمان پرتلند ساخته شده و در آن از مواد پلیمری و رزین استفاده شده است. معمولا ترکیب این مواد به صورت چسب های پودری عرضه می شوند، اما نمونه های مایع و خمیری شکل آنها نیز وجود دارد که به دلیل وجود مواد شیمیایی در ساختار آنهاست. چسب سرامیک از خصوصیات کشسانی و استحکام بالا برخوردار است و در برخی از آنها، مواد پلیمری باعث می‌شوند که نسبت به رطوبت نفوذ ناپذیر باشد. با این مشخصات فنی چسب سرامیک می توان انتظار داشت که از آن در کف و در دیوار نیز استفاده شود.

چسب سرامیک چیست؟

انواع چسب سرامیک

چسب های سرامیک با توجه به مواد شیمیایی و مواد پلیمری استفاده شده در آنها، خصوصیات و ویژگی های متفاوتی پیدا می کنند که استفاده از آنها را در یک پروژه خاص توجیه‌پذیر می‌کند. به عنوان مثال، هرچه حالت چسبندگی این چسب ها بیشتر باشد، احتمال استفاده از آن ها در دیوار و بر روی سطوح صاف و براق بیشتر است.

به طور کلی در بررسی انواع چسب سرامیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چسب سرامیک کف: این نوع چسب به دلیل ساختار منحصر به فرد خود، به خوبی فضای کف را پوشش می دهد و به دلیل داشتن ترکیب پلیمری، در برابر نفوذ رطوبت مقاوم است.
 • چسب سرامیک دیوار: خصوصیات ویژه این چسب باعث می شود که امکان چسباندن آنها به صورت لایه نازک وجود داشته باشد و از سطح دیوار جدا نشود. به همین دلیل برای چسباندن کاشی بر روی دیوار گزینه مناسبی است.
 • چسب سرامیک پرسلان: در ساختار این چسب از مواد رزینی و پلیمری استفاده شده است که به خوبی به پرسلان می چسبد و باعث استحکام به سرامیک های آنها بر روی دیوار و بر روی کف می شود.
 • چسب سرامیک پودری: چسب های پودری به صورت ملات های بر پایه سیمان ساخته می شوند که تنها به افزودن آب نیاز دارد. این چسب ها ترکیبات پلیمری بالایی دارند و در برابر تغییرات دما مقاوم هستند. چسب های پودری در برابر نفوذ رطوبت مقاوم هستند و در حمام و سرویس بهداشتی کاربرد دارند.
 • چسب سرامیک بر پایه سیمان اصلاح شده با لاتکس: این چسب ها ساختاری همانند چسب های پودری دارند و با ماده لاتکس اصلاح شده اند که چسبندگی آنها را افزایش داده و حالت روان و کشسانی پیدا کرده‌اند. این چسب ها در کف و دیوار کاربرد دارند. این چسب توانایی تحمل وزن کمتر از ۳۰ کیلوگرم بر متر مربع را دارد.
 • چسب سرامیک خمیری: حالت خمیری مانند این چسب ها به وجود رزین و ترکیب آن با ماده سیمانی بستگی دارد که یک حالت و امولسیون تشکیل داده است و به راحتی برای چسباندن سرامیک بر روی دیوار استفاده میشود.

طریقه استفاده از چسب سرامیک

استفاده از چسب سرامیک به دو مرحله عمل آوری و آغشته کردن سطح مورد نظر تقسیم می‌شود. با توجه به محصولات پودری این چسب ها که بیشتر بازار را به خود اختصاص می‌دهند، ما عمل آوری چسب سرامیک را در مورد آنها توضیح می‌دهیم. برای عمل آوری این چسب، تنها لازم است که به ازای هر کیسه از آنها، بین ۵ تا ۷ لیتر آب به آن اضافه شود و با استفاده از دریل های مخصوص، هم زده شود. معمولاً چسب آماده شده را می توان تا ۳ ساعت پس از مخلوط کردن استفاده کرد.

آغشته کردن سطح مورد نظر و پوشش دادن آن با چسب نیز با استفاده از کاردک های پلاستیکی و ماله های مخصوص انجام می شود. با توجه به روان بودن و خاصیت کشسانی این چسب، کشیدن آن بر روی سطوح چندان سخت نیست و به راحتی می توان ضخامت مختلفی از آن ایجاد کرد. فقط توجه داشته باشید که چسب آماده شده را با فشار بیشتری بر روی سطوح بکشید.

طریقه استفاده از چسب سرامیک

میزان مصرف چسب سرامیک

میزان مصرف چسب سرامیک به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که اهمیت محل مصرف بیشتر از سایر فاکتورهاست. به طور کلی در حالت استاندارد و در حالتی که سطح مورد نظر برای چسباندن سرامیک ها آماده شده باشد، بین 3 تا 3.5 کیلوگرم به ازای هر متر مربع از سطح استفاده می شود. اما وجود فرورفتگی و ناهمواری در سطوح زیر این ممکن است باعث افزایش میزان مصرف چسب تا 5 کیلوگرم شود.

مزایای چسب سرامیک

زمانی که چسب سرامیک به عنوان عامل چسباننده انتخاب می شود، عملاً مزایا و برتری های بسیاری نسبت به بتن معمولی دارد. اگرچه نمی‌توان منکر معایب آنها نیز شد، اما مزایای چسب سرامیک به شکل زیر هستند:

 • این چسب ها خاصیت کشسانی بالایی دارند و به شکل نازک استفاده می شوند؛
 • چسب ها به علت انعطاف پذیری بالا برای سازه های با شکل نامتعارف مناسب هستند؛
 • تنوع حالت فیزیکی و شیمیایی چسب ها بسیار بیشتر از بتن است؛
 • در سطوح صاف و براق استفاده از چسب بهتر از بتن است؛
 • هزینه بکارگیری و سرعت عمل استفاده از چسب بهتر از بتن است؛
 • ساختار منحصر به فرد چسب سرامیک باعث می شود که وزن سازه کمتر باشد؛
 • این چسب ها در برابر عبور رطوبت مقاوم هستند؛
 • چسبندگی بالا و ساختار منحصر به فرد این چسب‌ها باعث می شود که نوعی حالت عایق شدگی در برابر حرارت و صوت در دیوار به وجود آید.

مزایای چسب سرامیک

معایب چسب سرامیک

در مورد معایب چسب سرامیک می توان به موارد مختلفی اشاره کرد که بیشتر آنها به منشا چسب و محل استفاده از آن برمی گردد:

 • در استفاده از چسب لازم است که بین چسب و سطح مورد نظر پیوند مناسبی برقرار باشد که ممکن است در روند اجرای کار مشکل‌ساز باشد؛
 • در ساخت این چسب ها از مواد شیمیایی استفاده می شود که از لحاظ زیست محیطی مناسب نیستند؛
 • مقاومت حرارتی و شیمیایی این چسب ها چندان بالا نیست؛
 • در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت بالا ممکن است دچار مشکل شوند؛
 • در حین اجرای کار امکان بررسی پیوند چسب با سطح مورد نظر وجود ندارد.

قیمت چسب سرامیک

برای محاسبه قیمت چسب سرامیک به مشخصات فنی آنها توجه می‌شود و معمولاً هرچه ترکیبات استفاده شده در آنها پیچیده تر باشد، قیمت آنها نیز افزایش می یابد. به عنوان مثال چسب های معمولی که بر پایه سیمان ساخته می شوند، قیمت پایین تری دارند. اما چسب های پیشرفته تر مانند چسب های استفاده شده برای سرامیک پرسلان و چسب سرامیک بر پایه سیمان اصلاح شده با لاتکس قیمت بالاتری دارند. البته کیسه های ۲۵ کیلوگرمی این چسب ها از ۲۰ هزار تومن تا ۵۰ هزار تومان متغیر هستند.

قیمت چسب سرامیک

روش های تهیه و خرید چسب سرامیک

تهیه و خرید چسب سرامیک چندان سخت نیست و با یک جستجوی اینترنتی ساده می توانیم مشخصات و ویژگی های آنها را پیدا کنیم. اگرچه فروشگاه های مصالح ساختمانی در سطح شهر به احتمال زیاد از این چسب ها می فروشند، اما گزینه های خرید آنلاین و اینترنتی نیز وجود دارد که یکی از نمونه های آن ها فروشگاه کلینیک ساختمانی به تام است که ویژگی و قابلیت های محصول را به طور کامل آورده است. البته برای کسب اطلاعات تکمیلی و از بین رفتن ابهامات احتمالی، می توانید با کارشناسان این گروه نیز تماس بگیرید.

tamep2