خروج کارگران افغانی ؛ معضل یا فرصت؟!
0
خروج کارگران افغانی

به گزارش خبری به تام؛ خروج کارگران افغانی به صورت قاچاقی یا قانونی؛ شاید اگر این خبر در چند سال قبل مصادره می‌شد، برای بسیاری از ما خبری مسرت بخش و خوشحال کننده بود، اما این خروج می‌تواند با چالش‌ها و فرصت‌های بزرگی در این دوره حساس همراه باشد.

در چند هفته اخیر، خبر خروج کارگران افغانی از ایران به صورت قاچاقی و قانونی به سر تیتر بسیاری از خبرگزاری‌های ایرانی تبدیل شده است و هر کدام از آنها به سبک خود به بررسی این موضوع می‌پردازد. اما آیا این خروج می‌تواند یک خبر خوشحال کننده باشد؟

برای درک خوشحالی یا ناراحتی ناشی از این خبر باید به عمق این موضوع توجه کنیم. بسیاری از اتباع افغانی که از ایران خارج می‌شوند، معتقدند که ارزش پول ملی ایران به شدت افت کرده و کار کردن در ایران با قیمت کنونی نمی‌تواند سطح انتظار آنها را برآورده کند. این موضوع باعث شده است که پیدا کردن کارگر برای پیمانکاران و برای فعالان حوزه ساخت و ساز بسیار سخت‌تر باشد و معضلات جدی برای آنها به وجود بیاورد.

آیا خروج کارگران افغانی می‌تواند یک فرصت باشد؟

اما این موضوع می‌تواند یک فرصت بزرگ برای افراد بیکار جامعه باشد. اگرچه کارگران افغانی به عنوان کارگرانی ارزان قیمت و کارآمد محسوب می‌شدند، اما با خروج آنها می‌توان امیدوار بود که آمار بیکاری جامعه افت کرده و افراد بیکار به سمت کارهای ساختمانی کشیده شوند.

معضل یا فرصت بودن خروج کارگران افغانی به مرور زمان و با گذشت چند سال از این موضوع می‌تواند مشخص شود، اما چیزی که مهم است این است که با کنترل وضعیت فعلی و نظارت بیشتر بر وضعیت بازار ارز، طبیعتاً ارزش پول ملی نیز به حالت طبیعی باز خواهد گشت و این کارگران از خروج خود پشیمان خواهند شد. همچنین فرصت کافی در اختیار کارگران ایرانی قرار می‌گیرد که از توانایی و ظرفیت خود در این حوزه بهره ببرند.

در هر صورت، نباید انتظار داشته باشیم که نیروهای داخلی با پول ارزان قیمت وارد ساخت و ساز شوند، اما این امیدواری وجود دارد که تعداد افراد بیکار جامعه کمتر شده فرایند بکارگیری آن‌ها آسان‌تر شود.

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X