راهنمای کامل نصب کفپوش سرامیک

سرامیک

سرامیک در اكثر خانه هاي ايراني ها براي نصب در كف خانه استفاده مي شود. پس از انتخاب و خريد آن،‌ نوبت به نصب مي رسد. نصب آن بسيار با اهميت بوده و تاثير زيادي در دوام آن در كف خانه دارد.

شباهت نسبت سراميک و كف سراميک کاری شده به پارچه و لباس

تفاوت بین سراميک و كف سراميک کاری شده دقیقا مانند پارچه و لباس است. برای تهیه یک لباس مناسب باید پارچه خوبی تهیه نمود اما این كار به تنهایی کافی نیست. کار خیاط و نصاب در اینجا مشابه هم است و برای ایجاد یک سطح سراميک کاری شده خوب باید علاوه بر انتخاب یک سراميک مناسب، باید یک نصاب و یک اجرا کننده خوب نیز وجود داشته باشد.

سرامیک
سرامیک

هارمونی و چیدمان در سرامیک کاری

برای یک اجرای خوب، باید نظم و ترتیب در اجرا، در یک ردیف بودن آنها، هارمونی چیدمان، استفاده مناسب از بوردر و حاشیه آنها، هم سطح بودن آنها در سطوح مختلف باید مد نظر قرار گیرد. هم چنین باید دقت نمود که سراميک به صورت کامل در جای خود قرار گرفته و ملات تمامی زیر سطح آن را پر نموده و به قول معروف لق نزند.

هم چنین باید تمامی قسمت های آن به سطح مورد نظر چسبانده شده تا با مرور زمان آسیب نبیند. برای این که سراميک کاری كف به خوبی انجام شود، باید به مشخصات كف خانه دقت كنيد و يك كف سازي مناسب ايجاد كنيد. اين كف سازي بايد موجب شود كف خانه کاملا صاف شده و قابلیت اجرای سراميک را داشته باشد.

سرامیک
سرامیک

آماده کردن سطح مورد نیاز برای اجرای سرامیک کاری

قبل از اجرای کار باید محصول مورد نظر انتخاب شود، سطح مورد نظر برای اجرای طرح آماده شود و ابزار و وسایل مورد نیاز تهیه شود. باید قبل از اجرای طرح به گوشه های محلی که می خواهد سراميک شود دقت کنید و از صافی کف و هم چنین تراز بودن آن اطمینان حاصل نمایید. اگر عیوبی در كف مشاهده شود باید قبل از اجرا نسبت به رفع آن اقدام شود.

هنگامی که محصول مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید به نوشته هایی که بر روی جعبه آن توسط شرکت سازنده درج شده است دقت كنيد. این نوشته ها معمولا شامل درجه كيفيت آن، رنگ، تن مورد نظر در آن رنگ، اندازه آن و مشخصات فني دیگر از جمله استانداردی که تحت لیسانس آن تهیه شده است و مشخصات استحکام و … می باشد.

به همین دلیل، قبل از شروع به نصب باید آنها را از جعبه بیرون آورده و از نظر رنگ و … بررسی كنيد تا تفاوتی از این دست در بين آنها نباشد. زیرا ممکن است جعبه های انتخابی از نظر تن و یا اندازه به دلیل متفاوت بودن دوره تولید یکسان نباشد. به همین دلیل بهتر است معمولا آنهایی را انتخاب كنيد که از یک دوره تولید باشد تا در هنگام اجرای کار به مشکل برنخوريد.

سرامیک
سرامیک

بررسی و چک کردن تمامی سرامیک های خریداری شده قبل از شروع کار

با توجه به اینکه معمولا بر روی کارتن ها قید شده است که بعد از نصب، شکایت پذیرفته نیست بنابراین باید پیش از اجرای کار نسبت به بررسی آنها اقدام شود. باید سراميک ها از نظر تاب نیز بررسی شوند زیرا در صورتی که دارای تاب تقعر باشد، به هنگام نصب با مشکل روبرو مي شويد. یک سراميک مناسب معمولا دارای تاب تحدب اندک است که پس از اجرای کار، به دلیل انبساط رطوبتی و … این تاب تا حدی برگشته و اندکی صاف تر خواهد شد.

قبل از اجرای کار باید باید فاصله بندکشی و استفاده از مواد مناسب برای بندکشی از قبل محاسبه و بررسی شده تا میزان مورد نیاز سراميک سفارش داده شود. می توان از تجهیزات قابل تهیه در بازار برای بندکشی استفاده نمود تا سراميک ها دقیقا در کنار یکدیگر و با فاصله مناسب چیده شود.

سرامیک
سرامیک

مشخصات سیمانی که برای بندکشی سرامیک ها باید استفاده کرد

سیمانی که برای بندکشی می خواهید استفاده كنيد باید از پیش تهیه و آماده شود. باید دقت نمود که ملاتي که برای اتصال بکار برده می شود معمولا به مقداری زمان برای سفت شدن نیاز دارند و این میزان بسته به نوع سيمان می تواند متفاوت باشد.

بهتر است نسبت اختلاط ماسه و سیمان در ملات چهار به یک باشد. یعنی مثلا چهار فرقون ماسه و یک فرقون سیمان. ملات زیر سرامیک کف نباید شل باشد، چرا كه ضرباتی که با چکش روی آن می زنند موجب مي شود سراميک های اطراف شده و نصب آن را با مشكل مواجه مي كند.

همچنين قبل از سفت شدن سطح زیرین آنها نباید به هیچ عنوان بر روی آن راه رفت و یا اشیاء و وسایل خانه را بر روی آن داد. اگر این پیشگیری ها انجام نشود، این امکان وجود دارد که سراميک ها از جای خود جابجا شوند. بعد از اینکه زمان سفت شدن سراميک های نصب شده به اتمام رسید، می توان به تمیز نمودن سطح آنها اقدام نمود زیرا معمولا سطح آنها توسط ملات آلوده می شود که در صورت باقی ماندن بر روی آن، در آینده به راحتی جدا نمی شود.

نكته آخر اينكه باید قبل از اجرای کار دقت داشته شود اگر قرار است که عملیات های لوله کشی، سیم کشی و … انجام شود این عملیات پیش از اجرای کار بررسی و انجام شده باشد.

تحریریه به تام