راهنمای کامل نحوه انتخاب و خرید سرامیک

سراميک

سراميک يكي از متداول ترين و محبوب ترين ها براي كف سازي است. در خانه هاي اكثر ايراني ها براي كف خانه از آن استفاده مي شود. بنابراين چگونگي خريد آن مي تواند مهم باشد.عواملي مانند مشخصات ايمني، مشخصات فيزيكي،‌ مشخصات شيميايي و … مي تواند بر كيفيت سرامیک خريداري شده تاثير گذار باشد.

اما در اين مقاله قصد ما پرداختن به مسائلي اين چنيني نيست. قصد داريم بر جنبه هاي ديگر خريد توجه كنيم كه اتفاقا بسيار با اهميت بوده ولي كمتر در هنگام خريد به آنها توجه مي شود. براي اينكه بدانيم چه تعداد بخريم، به چه مسائلي در هنگام خريد توجه كنيم و چه مشخصاتي از كارتن كالا را بايد بخوانيم، اين مطلب براي شما تهيه شده است. با خواندن مطلب زير تا حد زيادي با خريد آن آشنا مي شويد.

سرامیک
سرامیک

چه تعداد سرامیک باید تهیه كرد؟

برای پاسخ به اين سئوال باید ابتدا به این سئوال پاسخ داده شود که مساحت سطحی که می خواهد سراميک شود چقدر است و روش نصب آن چیست؟

همچنين بايد مشخص شود چه میزان فاصله بین آنها قرار است وجود داشته باشد. معمولا باید دقت شود در صورتی که سراميک های درجه یک انتخاب می كنيد، در استاندارد تعیین شده به میزان حدود 5 درصد ممکن است آنها دارای عیب باشند. هم چنین باید به این نکته نیز دقت شود هنگام حمل ممكن است كه چند تاي آن بشكنند. حتي هنگام نصب آن ممکن است تعدادي ار آنها افتاده و شكسته شوند و یا ممكن است هنگام بریدن، تعدادي از آنها از بین برود.

در صورتی که محیطی که می خواهید كف آن را سراميک کنید سطح نامنظمي داشته باشد، میزان ضایعات ناشی از برش آن افزایش می یابد. هم چنین باید تعدادی سراميک برای شکستن های احتمالی آینده و بعد از نصب آن در نظر گرفته شود. بنابراین با درنظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده حدود تعداد 10 تا 15 درصد بيشتر، علاوه بر سطح مورد نظر باید سفارش داده و خريداري شود.

سرامیک
سرامیک

مشخصات درج شده روي كارتن سرامیک را با دقت بخوانيد

تمام مشخصات سراميک بر روی کارتن آن مانند کارخانه تولیدی، نوع طرح، اندازه آن، درجه بندی آن، تنالیته با شماره ردیابی تاریخ تولید و غيره درج شده است. سراميک درجه یک به سراميكی گفته می شود که از نظر مشخصات با نمونه استاندارد آن تطابق داشته باشد و حداکثر 5 عدد از میان 100 عدد می تواند دارای عیوب سطحی باشند.

در درجه بندی سراميک درجات دو، سه، چهار و … و همچنين درصد ضایعات قابل قبول ديگر می تواند وجود داشته باشد. نوع درجه بندی بستگی به استاندارد های به کار گرفته شده در کارخانه دارد و ممکن است کارخانه به کارخانه متفاوت باشد.

هنگامی که آن را با درجه بندی پایین خریداری می نمایید باید از فروشنده در خواست كنيد كه دقیقا مفهوم درجه دو و نوع عیب را برای شما مشخص سازد تا پس از خرید و نصب به مشکل برنخورید زیرا معمولا بر روی آن قید شده است که شکایت از محصول خریداری شده پس از نصب، قابل قبول نمی باشد.

سرامیک
سرامیک

شید رنگی و سایز کاری

شید رنگی و سایز کاری دو موردی است که باید به هنگام خرید به آن دقت نمود. شرایط كاري در هنگام تولید، امکان تولید تمام محصولات در طول دوره های تولیدی با یک تن رنگی را نمی دهد و ممکن است تولیدات به میزان کمی از نظر رنگ متفاوت باشند و البته این تفاوت ها در هنگامی مشخص می شود که سراميک ها دقیقا کنار یکدیگر قرار داده شوند.

به همين علت قبل از این که آنها بسته بندی شوند، آنهايی كه مشکل دار هستند جداسازی شده و بقيه تولیدات به درجات مختلف با توجه به شید رنگی آن تقسیم بندی می شوند که بر روی کارتن درج می شود.

سایز کاری یا ابعاد تولیدی کارخانه نیز هم چون شید رنگی، ممکن است بسته به زمان تولید در کارخانه متفاوت باشد و بسته به تغییرات ایجاد شده در کوره و یا شرایط دیگر تولیدی، ابعاد تغییر کند.

به همین منظور تمامی سراميک هایی که در یک بسته بندی وجود دارند باید از نظر ابعاد در یک رنج و محدوده باشند. ابعاد کاری سراميک نیز می تواند بر روی بسته بندی آن در کنار ابعاد اسمی درج شود. به عنوان مثال ممکن است یک سراميک در ابعاد 900 در 900 ميلي متر دارای ابعاد واقعی 898 در 898 میلی متر باشد.

بنابراین به هنگام انتخاب باید دقت نمود که سراميک های انتخاب شده از نظر ابعاد و شید رنگی نیز یکسان باشند. در صورتی که سراميک هاي تهیه شده از نظر شید رنگی و یا ابعاد کاری متفاوت هستند باید آنها را ابتدا یکسان سازی نمود و سپس آنهایی که با هم از نظر شید و اندازه تطابق دارند را با هم به کار برد.

به عنوان مثال در صورتی که برای یک مجتمع سراميک تهیه شده است و آنها از نظر شید رنگی و اندازه با یکدیگر تفاوت دارند باید این تفکیک انجام شود و برای هر واحد سراميک های یکسان استفاده شود.

تحریریه به تام