5 نکته در مورد تمیز کردن گاز رومیزی شیشه‌ای

[vc_row][vc_column][vc_column_text]گازهای رومیزی شیشه‌ای باعث می‌شوند که یک آشپزخانه شگفت‌انگیز به نظر برسد و این خصلت می‌تواند ناشی از سطح براق و شیشه‌ای آن، طراحی‌های خلاقانه و هماهنگی آن با دکوراسیون کابینت آشپزخانه باشد. گازهای شیشه‌ای همیشه فریاد می‌زنند که «با من آشپزی بکن»، بخصوص زمانی که جلای درخشانی داشته باشند و مرتباً تمیز شوند. یک گاز رومیزی شیشه‌ای براق و تمیز می‌تواند با گلدان، تابه و حتی قابلمه‌هاست شود و کار بانوان را راحت‌تر می‌کند و انگیزه آنها را برای پختن یک شام خوشمزه بیشتر. برنامه‌ریزی کنید، غذای موردعلاقه خود و خانواده‌تان را آماده کنید، با خیال راحت بپزید، اما درنهایت باید گاز را تمیز کنید. کمی نگران‌کننده اس! مگه نه؟!

گازهای رومیزی شیشه‌ای باوجوداینکه زیبایی آشپزخانه شما را افزایش می‌دهند و کار با آنها راحت است، اما کثیف شدن و وجد لکه بر روی سطح سیاه و براق آنها می‌تواند بدترین خبر ممکن باشد. اگر تابه‌حال سیب‌زمینی یا ماهی رو گازهای شیشه‌های سرخ کرده باشید، یا لکه‌های گوجه را بر روی آنها دیده باشید، مطمئناً به اهمیت نظافت این محصول پی برده‌اید و به دنبال راه چاره برای نظافت و تمیز کردن آنها هستید. در ادامه، 5 نکته مهم در مورد تمیز کردن گازهای رومیزی شیشه‌ای به شما ارائه خواهیم داد که می‌تواند بسیار مفید باشد. پس با به‌تام همراه باشید!

چرا گاز رومیزی شیشه‌ای؟

انواع مختلفی از اجاق‌گازهای خانگی و صنعتی ساخته شده است و کاربران با توجه به نیاز خود آنها را انتخاب می‌کنند. اما کسانی که گازهای رومیزی شیشه‌ای را به‌عنوان کالای مورد نیاز خود انتخاب می‌کنند، دلایل متعددی برای این انتخاب خود دارند. مهم‌ترین خصلت گازهای رومیزی شیشه‌ای به طراحی زیبا و دلنشین آن‌ها برمی‌گردد که هم از لحاظ زیبایی‌شناختی و هم از لحاظ بهداشتی مناسب هستند. اما هر چه زیبایی یک محصول بیشتر باشد، نظافت و نگهداری آن نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. البته وجود شیشه در ساختار این گازها باعث می‌شود لکه‌ها چسبندگی کمتری داشته باشند و به‌راحتی جدا شوند. این وضعیت باعث می‌شود، ازیک‌طرف تمیز کردن گازهای رومیزی شیشه‌ای اهمیت ویژه‌ای داشته باشد و از طرف دیگر نظافت کردن آن کار چندان مشکلی نباشد.

1. آماده‌سازی گاز رومیزی شیشه‌ای

سعی کنید از گلدان‌ها و تابه‌های ساخته شده از شیشه، سنگ گچ، سرامیک یا چدن استفاده نکنید که می‌توانند سطح یک اجاق گاز رومیزی شیشه‌ای را خراشیده کند. حتی فویل آلومینیومی نیز می‌تواند به سطح شیشه صدمه بزند.

پس از آن که کار آشپزی به پایان رسید و با خیال راحت شام یا نهار را سرو کردید و در کنار خانواده میل کردید، باید به سراغ گاز رومیزی شیشه‌ای خود برگردید و به تمیز کردن آن بپردازید. اولین چیزی که باید مورد توجه قرار دهید، سرد شدن گاز است. پس از اطمینان از سرد شدن گاز، سطح آن را از وجود ظروف و لوازم جانبی خالی کنید. پاشیدن یا استفاده از هر ماده‌ای، اعم از شوینده یا خوراکی می‌تواند زحمت شما را بیشتر کند و به گاز رومیزی شیشه‌ای نیز صدمه بزند.

آماده سازی گاز رومیزی شیشه‌ای

 

خوشبختانه اکثر گازهای رومیزی شیشه‌ای دارای یک چراغ نشانگر حرارتی هستند که شما را از درجه حرارت سطح گاز مطلع می‌کنند، بنابراین هنگام تمیز کردن سطح شیشه‌ای می‌توانید از آن چراغ کمک بگیرید و در این صورت دست خود را با خطر مواجه نمی‌کنید. در مواردی که چراغ نشانگر حرارتی وجود نداشته باشد، باید با احتیاط کامل درجه حرارت سطح شیشه را بسنجید.

2. به محل نگهداری آب میوه‌ها سری بزنید!

لیمو می‌تواند به‌عنوان یک شوینده مؤثر و سازگار با محیط‌زیست برای تمیز کردن سطح گاز رومیزی شیشه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

درحالی‌که باید به دنبال یک ماده تمیزکننده خیلی قوی برای گاز رومیزی شیشه‌ای خود باشید، ممکن است این تمیزکننده خیلی قوی در همان آشپزخانه پنهان شده باشد. بله درست فهمیدید! جوش‌شیرین، سرکه سفید مقطر و یا آب لیمو بهترین گزینه برای از بین بردن لکه‌های سفت و سخت از سطح گاز هستند. صبر کنید تا سطح شیشه‌ای گاز کاملاً خنک شود و سپس با استفاده از پارچه اسفنجی یا میکرو فیبر و کمی آب سطح آن را مرطوب کنید. هنگامی‌که از نوشابه گازدار برای پاک کردن سطح گاز رومیزی شیشه‌ای استفاده می‌کنید، باید مقداری از آن را به‌طور مستقیم بر روی سطح مورد نر بریزید و صبر کنید تا برای مدتی به همان حالت باقی بماند. درنهایت می‌توانید با استفاده از یک پارچه مرطوب به‌راحتی مواد سوخته را پاک کنید.

برای تمیز کردن سطح گاز رومیزی شیشه‌ای با استفاده از آب‌لیمو یا سرکه، ابتدا باید آن را با ولرم مخلوط کنید. سپس بطری را با این محلول پر کنید و بر روی سطح گاز بپاشید. این شیوه باعث می‌شود که محلول به‌طور مستقیم بر روی سطح قرار گیرد. درنهایت با استفاده از یک پارچه مرطوب سطح گاز را تمیز کنید. به هنگام استفاده از این دو روش فراموش نکنید، که سطح گاز رومیزی شیشه‌ای را به‌خوبی بشورید و از ماندن مواد بر سطح آن جلوگیری کنید.

 

 

مطلب پیشنهادی:                                

                          [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_margin_top=”10″][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][imagebox image_url=”30864″ url=”https://behtam.org/design-implementation-kitchen-cabinets/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

3. از یک تیغه یا اسکراپر (خراش دهنده) برای لکه های گاز رومیزی شیشه‌ای استفاده کنید!

 

برای تمیز کردن گاز رومیزی شیشه‌ای می‌توانید از تیغه یا اسکراپر استفاده کنید، اما خیلی خیلی مراقب باشید!

یکی از موضوعات مورد بحث در مورد نگهداری و تمیز کردن گاز رومیزی شیشه‌ای به صورت مناسب این است که آیا می‌توان از تیغه یا اسکراپر برای تمیز کردن لکه‌های سخت آن استفاده کرد یا خیر؟ یا آیا استفاده از این شیوه طول عمر و زیبایی گاز را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟ با خواندن بسیاری از انجمن‌ها و بحث‌های عمومی در مورد گازهای شیشه‌ای و به‌طور ویژه قسمت شیشه‌ای آن، بیشتر آشفته خواهید شد و تمایل خود را برای استفاده از این شیوه از دست خواهید داد. برخی از دوستان معتقدند که با توجه به اینکه یک محصول گران‌قیمت خریده‌اید، بهتر است به خاطر یک لکه ساده شیشه ظریف آن را خدشه‌دار نکنید. اما برخی دیگر معتقدند که زیبایی بخش عظیمی ازگازهای رومیزی شیشه‌ای به شمار می‌رود و تمیز نکردن سطح آن می‌تواند این زیبایی را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین بهتر است با دقت کامل و به حالت مناسب این لکه‌ها را بردارید و مراقب باشید که از شوینده‌های کمکی نیز استفاده کنید.

اما سازندگان لوازم خانگی پا را فراتر گذاشته و تیغه‌ها و اسکراپرهای مخصوص به کالای خود را تهیه کرده‌اند و به هنگام فروش به خریدار ارائه می‌دهند. همراه با این اسکراپرها یک کیت تمیز کننده گاز رومیزی شیشه‌ای و یک تمیز کننده ملایم نیز به آنها داده می‌شود و ترجیحاً نحوه استفاده از آنها را توضیح می‌دهند.

استفاده از تیغه در تمیز کردن گاز شیشه‌ای

 

اما شیوه توصیه‌شده ما برای استفاده بهتر از اسکراپرها در تمیز کردن گازهای رومیزی شیشه‌ای این است: مقدار پاک‌کننده ملایم را قبل از استفاده از اسکراپر به لکه اضافه کنید و صبر کنید تا تأثیر این محلول مشخص شود. با استفاده از فشار کم و با حرکت عقب و جلو لکه را بردارید. اگر لبه اسکراپر را به صورت عمودی بر روی شیشه بکشید، یا ضربه بزنید احتمال آسیب‌دیدگی بالا می‌رود. تا حد امکان از گوشه تیغه و اسکراپر استفاده نکنید، زیرا باعث خراشیدگی شیشه گاز می‌شود. تا حد امکان نیز اسکراپر را به صورت افقی بر روی سطح شیشه قرار دهید. درنهایت می‌توانید با استفاده از پارچه مرطوب، سطح اجاق گاز را تمیز کنید.

4. از تمیزکننده‌های ویژه استفاده کنید!

همه مواد شوینده قدرت یکسانی ندارند و باید نوع آن را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید، اما بیشتر به ماندگاری گاز رومیزی شیشه‌ای خود اهمیت دهید.

در بازار انواع مختلفی از تمیزکننده‌های مؤثر برای نظافت گاز رومیزی شیشه‌ای وجود دارد. اکثر این شوینده‌ها ملایم و به صورت کرمی هستند که به سطح شیشه‌ای آسیب نمی‌زنند. در اینجا چگونگی تمیز کردن سطح را با استفاده از شوینده‌های معمولی شرح خواهیم داد:

  • مقدار کمی از شوینده ملایم را بر روی سطح شیشه‌ای بریزید و به‌سرعت این مقدار را بر روی سطح اجاق گاز پخش کنید.
  • به ماده شوینده اجازه دهید که تا حدود یک دقیقه باقی بماند. در این حالت مایع شوینده از حالت مایع به یک سطح جامد سفیدرنگ تغییر حالت می‌دهد.
  • از یک پارچه کتان و پنبه مرطوب و تمیز برای پاک کردن سطح گاز رومیزی شیشه‌ای استفاده کنید. به هنگام تمیز کردن، نسبت به تجهیزات لمسی توجه بیشتری داشته باشید.
  • هنگامی‌که مایع شوینده از سطح گاز برداشته شد، دوباره سطح گاز را با استفاده از یک پارچه خشک تمیز کنید.
  • بعد از طی این مراحل، سطح گاز باید کاملاً تمیز و صاف باشد. در غیر اینصورت باید مراحل بالا را تکرار کنید.
  • برای پاک کردن لکه‌ها، پس از پاشیدن مایع شوینده، نیازی نیست که خشک شود و بلافاصله با شدت بیشتر تمیز کنید. برای لکه‌های ناشی از سوختگی نیز می‌توانید از مایع شوینده به‌عنوان لیز کننده اسکراپر و تیغه استفاده کنید.
  • اگر در آشپزخانه خود اسکراپر دارید، اکنون وقت آن رسیده که از آن استفاده کنید. بعد از اضافه کردن مایع شوینده، به آرامی لکه را بردارید و سطح شیشه‌های گاز را بشویید.

5. پاک کردن غذا از روی گاز رومیزی شیشه‌ای بلافاصله

اگر می‌خواهید گاز رومیزی شیشه‌ای خود را به صورت تمیز و درخشان حفظ کنید، باید مواد غذایی را قبل از خشک شدن و سوختن از سطح آن پاک کنید!

ما نمی‌توانیم بیش از این بر روی مسئله نظافت و تمیز کردن گازهای رومیزی شیشه‌ای تمرکز کنیم. چربی‌ها، سس‌های مختلف، نوشیدنی‌ها برای نظافت شدن از سطح شیشه‌ای این گازها سخت هستند و زمانی که بسوزند سخت‌تر نیز می‌شوند. اگر قبل از تمیز کردن گاز رومیزی خود تنبلی به خرج دهید و این کار را برای روز دیگری بزارید، ممکن است این لکه‌ها تبدیل به یک فاجعه شوند و وقت زیادی از شما بگیرند. رها کردن لکه‌های غذایی و یا مواد غذایی سوخته بر روی سطح گاز رومیزی شیشه‌ای، نه‌تنها فرایند تمیز کردن را سخت‌تر می‌کند، به احتمالاً مجبور خواهید شد هزینه بیشتری انجام دهید و شوینده‌های قوی‌تری بخرید.

تمیز کردن سریع گاز رومیزی شیشه‌ای

 

به‌محض اینکه اجاق گاز سرد شد، باید کلیه مواد غذایی سطح آن پاک شوند. بااین‌وجود، بعضی از غذاها و مواد غذایی قضیه را سخت‌تر می‌کنند. نوشیدنی‌های شیرین، چربی‌ها، موادی مانند شربت‌ها و ژله‌ها می‌توانند بر روی ساختار شیشه تأثیر منفی بگذارند و درنهایت منجر به خوردگی و ترک آن می‌شوند. برخی مواد نیز وقتی خشک می‌شوند به سختی پاک می‌شوند؛ سس گوجه‌فرنگی، و چای ازاین‌دست مواد هستند که برای تمیز کردن به فشار بیشتری نیاز دارند. هنگامی‌که برای رفع این لکه‌ها از روی گاز رومیزی شیشه‌ای فشار زیادی وارد می‌کنید، ممکن است این فشار زیاد باعث شکستگی شیشه شود.

با توجه به اینکه اکثر شرکت‌ها شیشه گاز رومیزی را تحت گارانتی خود قرار نمی‌دهند، می‌تواند هزینه بیشتری به شما تحمیل کند. حال اگر هوشیار باشید و گاز رومیزی شیشه‌ای خود را بلافاصله تمیز کنید و مانع از خشک شدن یا سوختن آنها شوید، می‌توانید با یک پارچه مرطوب ساده آن را نظافت کنید و سال‌ها از آن استفاده کنید.

 

 

محصولات پیشنهادی:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_margin_top=”30″ row_margin_bottom=”30″][vc_column width=”1/4″][woo_slide layout=”toprated” image_icon=”16311″ description=”https://behtam.org/pcat/bath-kitchen/kitchen-appliances/kitchen-hood/” numberposts=”5″ item_row=”1″ columns=”1″ columns1=”1″ columns2=”1″ columns3=”1″ columns4=”1″ speed=”1000″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][woo_slide title1=”10864″ layout=”lastest_p4″ description=”https://behtam.org/pcat/bath-kitchen/kitchen-appliances/kitchen-hood/” numberposts=”5″ item_row=”1″ columns=”1″ columns1=”1″ columns2=”1″ columns3=”1″ columns4=”1″ speed=”1000″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][woo_slide title1=”14042″ layout=”lastest_p4″ description=”https://behtam.org/pcat/bath-kitchen/kitchen-appliances/kitchen-hood/” numberposts=”5″ item_row=”1″ columns=”1″ columns1=”1″ columns2=”1″ columns3=”1″ columns4=”1″ speed=”1000″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][woo_slide title1=”10515″ layout=”lastest_p4″ description=”https://behtam.org/pcat/bath-kitchen/kitchen-appliances/kitchen-hood/” numberposts=”5″ item_row=”1″ columns=”1″ columns1=”1″ columns2=”1″ columns3=”1″ columns4=”1″ speed=”1000″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][/vc_row]

tamep2