5 راه عالی برای پاک کردن چربی گاز!

پاک کردن چربی گاز

پاک کردن چربی گاز یکی از مسائلی است که بسیاری از خانه‌داران و حتی آشپزهای حرفه‌ای هتل‌ها و رستوران‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. برای پاک کردن چربی گاز شیوه‌های مختلف و متنوعی پیشنهاد می‌شود و هر کدام از این پیشنهادها بر اساس یک سری اطلاعات تجربی و علمی ارائه می‌شوند. در کل، چربی گاز را می‌توان یکی از سخت‌ترین و بدترین لکه‌های روی اجاق گاز دانست که شکل ظاهری گاز راه به شکل بدی تغییر می‌دهد و حتی در بلندمدت می‌تواند برای پوشش آن مشکل ایجاد کند. از طرفی، چربی‌ها به‌خودی‌خود تولید بو می‌کنند و این بوی نامطبوع برای آشپز و سایر کسانی که به آشپزخانه تردد دارند بسیار آزاردهنده است.

گاز صفحه ای بخشی از دکوراسیون آشپزخانه است که به دلیل سطح صاف و براق خود، بیشترین لطمه را از لکه‌های چربی می‌بیند. بنابراین در مورد این نوع اجاق گازها نیز نمی‌توان از هر ماده شوینده‌ای استفاده کرد. یکی دیگر از مسائلی که می‌تواند پاک کردن چربی گاز را واجب کند، سوختن این مواد چربی و تولید یک لایه سیاه رنگ است که اگر زمان زیادی از آن بگذرد، مشکلات آشپز را بیشتر می‌کند. شیوه‌های شیمیایی، فیزیکی و طبیعی بسیاری برای پاک کردن چربی گاز وجود دارد که ما در ادامه 5 راه عالی از آنها را ذکر خواهیم کرد که در مورد همه چربی‌ها کاربرد دارد. پس با ما همراه باشید!

چرا از آب خالی در پاک کردن چربی گاز استفاده نکنیم؟

یکی از موادی که به تنهایی در پاک کردن چربی گاز بی اثر است و حتی می‌تواند وضعیت ظاهر اجاق گاز را بدتر کند، آب است. آب از لحاظ شیمیایی یک ماده قطبی محسوب می‌شود و در مقابل چربی یک ماده ناقطبی شناخته می‌شود (کبوتر با کبوتر، قطبی با قطبی!)، به همین دلیل مولکول‌های آب و چربی نمی‌توانند با هم واکنش دهند و امکان پاک کردن چربی گاز را ندارد. مواد شوینده و سایر راهکارهایی پاک‌کننده به عنوان یک واسطه بین آب و چربی قرار می‌گیرند و پیوندی بین آن‌ها تشکیل می‌شود که در نهایت به پاک شدن چربی روی گاز منجر می‌شود.

آرد!

آرد یکی از مواد حیرت انگیز و جالب است که به عنوان بهترین راه برای پاک کردن چربی گاز استفاده می‌شود حتی می‌توان از آن برای ظروف یا سایر سطوح آشپزخانه استفاده کرد. اگرچه پاک کردن ظروف یا سطوح چرب آشپزخانه در این بحث نیست، اما به‌طورکلی آرد بهترین گزینه برای جذب و پاک کردن چربی می‌باشد.

آرد در پاک کردن چربی گاز

اگر چربی نشسته بر روی اجاق گاز تازه است هنوز خشک نشده است، بهترین زمان ممکن برای استفاده از آرد است. آرد می‌تواند سریعاً چربی را جذب خود کند و مانع از خشک شدن آن می‌شود. برای اطمینان از پاک کردن چربی گاز، می‌توانید کمی آب به آرد اضافه کنیم و رطوبت بسیار کمی به آن بدهید. قبل از اینکه از آرد برای پاک کردن چربی گاز استفاده کنید، از خنک بودن روغن مطمئن شوید و برای پاک کردن گاز خود را به دردسر بزرگتر نیاندازید. می‌توانید همین شیوه را برای سایر سطوح چرب آشپزخانه استفاده کنید، اما اگر تعلل کردید، باید سراغ گزینه بعدی بروید.

ترکیب جوش شیرین و آب!

ترکیب جوش شیرین و آب نیز یک راه‌حل عالی برای پاک کردن چربی گاز است که می‌تواند سطوح چرب را به خوبی تمیز کند. استفاده از جوش شیرین به همراه آب باعث می‌شود که خصلت قلیایی آب بالا رود. با توجه به اینکه مواد چربی به‌راحتی در ترکیبات قلیایی حل می‌شوند، استفاده از جوش شیرین راهکاری مناسب برای پیوند بین آب و چربی است.

ترکیب آب و جوش شیرین در پاک کردن چربی گاز

با وجود اینکه ترکیب جوش شیرین با آب قابلیت پاک کردن چربی گاز را دارد، می‌تواند لایه سیاه ظروف مسی، لکه‌های آب میوه و لکه‌های قهوه و همچنین تغییر رنگ فولاد زنگ نزن (استنلس استیل) را از بین ببرد. پس نگران کم یا زیاد بودن ترکیب خود نباشید و می‌توانید از آن در قسمت‌های دیگر استفاده کنید. اگر از اجاق گاز شیشه‌ای استفاده می‌کنید، نگران صدمه به شیشه آن نباشید، زیرا این ترکیب بسیار ملایم است و به ساختار آن آسیبی نمی‌زند. اگر هم از گازهای استیل استفاده می‌کنید، می‌توانید ضمن پاک کردن چربی گاز، تغییر رنگ سطح گاز را نیز درست کنید. برای اینکه یک محلول کارآمد و قوی درست کنید، کافیست فقط 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین را به یک فنجان آب اضافه کنید و مخلوط کنید. در نهایت با پاشیدن محلول بر روی چربی، با استفاده از یک اسفنج یا پارچه کتانی همه چربی‌ها را پاک کنید.

مایع ظرفشویی!

مطمئناً، زمانی که روغن درون قابلمه پاشیده شود، دیوارها، کابینت، اجاق گاز، شیرآلات بهداشتی و گاهی اوقات سقف نیز از گزند آن مصون نمی‌ماند. اما باید توجه داشته باشید که پاک کردن چربی گاز در اولویت بیشتری قرار دارد. لایه چربی که بر روی اجاق گاز تشکیل می‌شود، ممکن است سوخته شود یا پس از سفت شدن مواد آلاینده دیگری به خود جذب کند. بنابراین، اگر بخواهیم دیوار و کابینت را نیز در پروژه پاک کردن چربی گاز شریک کنیم، بهتر است از مایع ظرفشویی استفاده کنیم.

استفاده از مایع ظرفشویی در پاک کردن چربی گاز

برای پاک کردن چربی گاز و سایر سطوح صاف مانند کابینت و کناره‌های آن، می‌توانید چند قطره از مایع ظرفشویی را به سطح چربی‌ها بمالید. مایع ظرفشویی از خاصیت صابونی برخوردار است و می‌تواند بین آب و چربی یک پل ایجاد کند. سر چربی‌دوست مولکول صابون به چربی گاز می‌چسبد و سمت آب‌دوست مولکول صابون به آب می‌چسبد و از این طریق مولکول‌های چربی را جدا می‌کند. برای پاک کردن چربی گاز، باید اجازه دهید مایع ظرفشویی حدود نیم ساعت بر روی سطوح بماند و سپس با استفاده از آب بشویید. اگرچه این روش بسیار خوب است، اما توجه داشته باشید که شوینده‌های شیمیایی قوی ممکن است به گازهای رومیزی شیشه‌ ای صدمه بزند.

نمک و الکل صنعتی!

استفاده از نمک و الکل صنعتی در پاک کردن چربی گاز شاید چندان موردپسند خانم‌های خانه‌دار نباشد و از بوی الکل فراری باشند، اما این ترکیب یکی از قوی‌ترین ترکیبات از بین برنده چربی است. الکل ماده‌ای فرار است و خیلی زود خشک می‌شود. اگر چربی سطح گاز خیلی خشک شده است و روش‌های دیگر جواب نمی‌دهند، مقداری نمک بر سطح گاز بپاشید و چند قطره الکل بر روی آن بریزید و به آرامی به تمام سطح گاز برسانید. هر چند دقیقه یک‌بار به گاز سر بزنید و روند پاک شدن چربی را ببینید.

سرکه!

سرکه یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های پاک کردن چربی گاز است که برای چربی‌های مقاوم و قدیمی راهکاری عالی به شمار می‌رود. برای پاک کردن چربی‌های قدیمی می‌توانید سرکه را به‌طور مستقیم بر روی لکه‌ها بمالید و حدود 5 دقیقه صبر کنید تا خیس شود. سرکه اسید به حل کردن و نرم کردن بخش سخت و ترد چربی کمک می‌کند. در نهایت پروژه پاک کردن چربی گاز با استفاده از یک اسفنج نرم به پایان می‌رسد. سرکه را می‌توانید به عنوان یک مبارز خیلی قوی به جنگ لکه‌ها و چربی سطوحی مانند گلدان‌ها و تابه نیز بفرستید.

سرکه در پاک کردن چربی گاز

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد گازهای رومیزی و معمولی و نحوه نگهداری آنها با کلینیک ساختمانی بهتام در تماس باشید.

 

tamep2