عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی: 40 درصد انرژی ساختمان‌ها هدر می‌رود

هدر رفت انرژی در ساختمان

به گزارش واحد خبری به تام، درحالی‌که امروزه شاهد افزایش تولید و استفاده از مواد عایق در ساختمان‌ها هستیم و قوانین دولتی نیز اجرای مبحث ۱۹ در ساختمان‌سازی را مستلزم می‌دانند اما ۴۰ درصد از انرژی ساختمان‌ها به همین دلیل هدر می‌رود.

مبحث 19 و هدر رفت انرژی

عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساخت‌وساز کشور با بیان اینکه روزانه ۴۰ درصد از انرژی ورودی به ساختمان‌ها هدر می‌رود اظهار داشت که سازندگان ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی باید توجه بیشتری به رعایت قوانین مبحث ۱۹ داشته و در دیوارها و کف ساختمان‌ها از مواد عایق استفاده کنند.

وی با مقصر دانستن شهرداری در این میزان از اتلاف اظهار داشت که، میزان مصرف انرژی در ساختمان‌های ایران حدود ۶ برابر کشورهای اروپایی است. این در حالی است که در هر مترمربع ساختمان‌های ایران به صورت میانگین ۳۰ مترمکعب گاز مصرف می‌شود و در کشورهای اروپایی این آمار به ۵۰ مترمکعب می‌رسد.

هدر رفت انرژی در واحدهای مسکونی در مبحث 19

آمار فوق نشان می‌دهد که ساختمان‌های اندکی در ایران وجود دارند که اصول مبحث ۱۹ پایبند باشند و معمولاً تنها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از آنها از این مبحث پیروی می‌کنند. این در حالی است که ۷۵ درصد از ساخت‌وسازهای کشور تحت نظارت سازمان مهندسی صورت می‌گیرد.

در انتهای این گزارش این عضو از هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی اعلام کرده است که حدود ۲۵ درصد از این انرژی از دیوارهای ساختمان و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد آن از پنجره و درب ساختمان هدر می‌رود.

[irp posts=”9319″ name=”در مورد عایق کاری و انواع عایق کاری در ساختمان بیشتر بدانید”]

tamep2