بناهای تاریخی جهان: 11 مورد از برترین بناهای تاریخی جهان

بناهای تاریخی جهان فقط به خاطر زیبایی قابل توجهی که دارند آدم ها را جذب نمی کنند. معابد و مجسمه های باشکوه مجبورمان می‌ کنند که فناوری های استفاده شده توسط فرهنگهای تاریخی را دوباره ارزیابی کنیم

بناهای تاریخی جهان فقط به خاطر زیبایی قابل توجهی که دارند آدم ها را جذب نمی کنند. معابد و مجسمه های باشکوه مجبورمان می‌ کنند که فناوری های استفاده شده توسط فرهنگهای تاریخی را دوباره ارزیابی کنیم. در این نوشتار نگاهی به این بناهای تاریخی شگفت‌انگیز خواهیم داشت.
1. مسجد ایاصوفیه، ترکیه. این بنا که ساخت آن 5 سال طول کشیده است، در آغاز ساختش در سال 532 کلیسای مسیحیت بود. اما پس از آنکه محمد دوم استانبول را فتح کرد، دستور داد که این بنا را به مسجد تبدیل کنند. گنبد این مسجد 55 متر ارتفاع دارد و قطر آن 31 متر است. در حال حاضر این بنای تاریخی زیبا به عنوان موزه استفاده می شود.

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان

2. پترا، اردن. این شهر تاریخی در کوه و روی تخته سنگ هایی به رنگ سرخ کنده شده است. به همین دلیل گاهی اوقات پترا را گل رز کویری خطاب می کنند. چترا از سده ی 9 قبل از میلاد تا سال 40 بعد از میلاد مسیح، پایتخت پادشاهی نبطی بوده است. این شهر باستانی 264 کیلومتر مربع مساحت دارد. در سال 2007 پترا با بناهای تاریخی فوق‌العاده ای که دارد، یکی از عجایب هفتگانه ی جدید نامیده شد.

 

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان

3. هرم بزرگ جیزه، مصر. این هرم قدیمی ترین اثر تاریخی از عجایب هفتگانه ی جهان باستان و بزرگترین هرم در میان اهرام جیزه است. هرم بزرگ جیزه در قاهره ی مصر واقع شده است و قدمت آن به سال 2600 قبل از میلاد مسیح برمی گردد. این بناهای تاریخی توسط 100 هزار کارگر ساخته شده و اتمام آن بیست سال زمان برده است. ارتفاع هرم در ابتدا 147 متر بوده است اما در اثر فرسایش امروز به 137 متر رسیده است. جیزه، محل زندگی پس از مرگ فرعون بوده است.

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان

4. ماچو پیچو، پرو. این شهر در قرن پانزدهم ساخته شده است و میراث هیجان انگیز ترین تمدن اینکاها است. دیوارهای این شهر از جنس سنگ های جلا داده شده است. در قرن شانزدهم ماچو پیچو و بناهای تاریخی آن پس از پیروزی امپراتوری اسپانیا متروک شد. این شهر نیز به عنوان یکی از عجایب هفتگانه ی جدید محسوب می شود.

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان

5. کولوسئوم، ایتالیا. این بنای تاریخی یک تماشاخانه در شهر رم است. در این تماشاخانه که 50 هزار نفر ظرفیت داشته، گلادیاتورها با هم یا با حیوانات می جنگیده اند. کولوسئوم در سال 70 بعد از میلاد مسیح ساخته شده است. این بنا میراث شگفت انگیزی از روم است و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه ی جدید شناخته شده است.

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان

6. چیچن ایتزا، مکزیک. این شهر مرکز تمدن مایاها از سال 750 تا 1200 پس از میلاد مسیح بوده است. معبد کوکولکان معروف ترین بنای تاریخی در این شهر است.

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان

7. موآی، جزیره‌ی ایستر. موآی ها مجسمه های غول پیکری هستند که بین سال های 1250 تا 1550 ساخته شده اند. 288 تای این مجسمه ها روی سکوهایی به نام آهو (Ahu) قرار دارند. این سکوها یک و نیم متر با هم فاصله دارند و مانند نواری دو تا دور جزیره را فرا گرفته اند. دانشمندان هنوز هم نمی دانند که این چهره های غول پیکر چگونه ساخته شده اند و به این مکان آورده شده اند. اما طبق برآوردها برای حمل این مجسمه ها بسته به سایز و وزن شان حدود 50 تا 150 نفر آدم لازم بوده است. و البته حمل آنها احتمالا با استفاده از غلتک های چوبی انجام می شده است.

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان

8. آنگکور وات، کامبوج. این بنای تاریخی در قرن دوازدهم ساخته شده است و بزرگترین معبد هندو، و همچنین بزرگترین مجموعه معبد مذهبی در جهان است. بنای تاریخی آنگکور وات در ابتدا معبد هندو بوده است اما بعد از ورود آئین بودا به این کشور، تبدیل به معبد بودایی ها شده است. انگکور بزرگ ترین بنای مذهبی در جهان است و هنوز هم به عنوان یک مرکز مذهبی استفاده می شود. این معبد اصلی ترین جاذبه ی توریستی کامبوج و نشان ملی آن است. حتی تصویر آن روی پرچم کشور کامبوج وجود دارد.

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان

9. تاج محل، هند. معروف ترین بنای تاریخی است که در شهر آگره و به خاطر عشق بنا نهاده شده است. این بنای تاریخی به فرمان شاه جهان به برای یادبود همسر ایرانی اش ارجمند بانو بیگم ساخته شده است. ارجمند بانو در یک سفر جنگی زمانی که در حال وضع حمل بود، فوت کرد. شاه جهان پس از مرگ همسرش تصمیم گرفت بنایی بسازد که یادبودی برای عشقش باشد. خود شاه جهان نیز در همین مکان به خاک سپرده شده است. معماری این بنا ترکیبی است از سبک های ایرانی، هندی و اسلامی. ساخت آن در سال 1632 شروع شده است و در سال 1647 به اتمام رسیده است. از سال 1983 این بنا جزو میراث فرهنگی یونسکو شده است. تاج محل یکی از عجایب هفتگانه ی جدید محسوب می شود.

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان

10. مسجد سلطان احمد. مسجد سلطان احمد یک مسجد تاریخی در استانبول، بزرگترین شهر در ترکیه و پایتخت امپراتوری عثمانی (1453-1923)، است. این بنای تاریخی به خاطر کاشی های آبی رنگی که برای تزیین دیوارهای داخلی آن به کار رفته است، به عنوان مسجد آبی شناخته شده است.
ساخت این مسجد در سال 1609 در دوران حکومت شاه احمد اول شروع شد و در سال 1616 به اتمام رسید. مانند بسیاری از مساجد دیگر، این بنا نیز یک آرامگاه دارد که محل دفن بنیانگذار آن است. هرچند مسجد سلطان احمد هنوز هم به عنوان یک مسجد استفاده می شود، اما به یک جاذبه ی توریستی بسیار معروف نیز تبدیل شده است.

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان

11. مجموعه ی تاریخی آکروپلیس، یونان. تپه ی آکروپلیس، که به نام “صخره ی مقدس” آتن نیز شناخته می شود، مهم ترین قسمت این شهر و یکی از معروف ترین بناهای تاریخی جهان است. این مجموعه مهمترین نقطه ی فرهنگ یونان باستان است، و همچنین به عنوان نمادی از شهر آتن دیده می شود، زیرا نشان دهنده‌ ی اوج پیشرفت هنری در قرن پنجم است. در طول دورران طلایی پریکلس، تمدن یونان باستان به شیوه ی ایده آلی روی این تپه نشان داده شد و برخی از شاهکارهای معماری این دوره روی زمین آن ساخته شد. بیشتر قسمت های این بنای تاریخی بین سالهای 461 تا 429 پیش از میلاد ساخته شده است. این بنا در سال 2007 به عنوان یکی از برجسته ترین بناهای تاریخی در میراث فرهنگی اروپا ثبت شد.

بناهای تاریخی جهان
بناهای تاریخی جهان
تحریریه به تام