10 راهکار برای اجرای تکنولوژی سبز در خانه

تکنولوژی سبز

خوشبختانه، گزینه هاي زيادي براي صرفه جويي در مصرف انرژي وجود دارد، و مي‌توان از سيستم هاي سازگار با محیط زیست در اين زمينه استفاده كرد. در مطلب زير 10 مورد از پرطرفدارترين تكنولوژي سبز ارائه شده است.

 

این نكته بر هيچ كس پوشيده نيست كه انرژي در خانه به سرعت مصرف مي شود. انرژي مورد نياز سيستم گرمايشي، سرمايشي، تهويه و … در روز آنقدر زياد است كه همه را به وحشت مي اندازد. شما حتما مي دانيد كه چه ميزان انرژي در روز در خانه‌تان مصرف مي شود.

 

تکنولوژی سبز
تکنولوژی سبز

1.گرم كردن آب در تکنولوژی سبز

هنگام گرم كردن آب انرژي زيادي مصرف مي شود. يك سيستم خورشيدي براي گرم كردن آب، امكان مصرف كمتر انرژي را براي شما مهيا مي‌كند. ضمن اينكه اين سيستم سازگار با محيط زيست است.

در صورتی که اين نوع سيستم انتظار شما را برآورده نمي كند، از نوع بدون مخزن اين سيستم استفاده كنيد. نكته مهم در مورد گرم كردن آب اين است كه شما هر مقدار كه آب نياز داريد گرم كنيد و نه بيشتر. نوع بدون مخزن اين سيستم اين مزيت را دارد. اين گزينه حس بهتري براي شما ايجاد مي كند.

2.انرژی سبز در تکنولوژی سبز

وجود یک ژنراتور بادی روي پشت بام فقط برای ساختمان های تجاری نيست. بسیاری از شرکت ها اقدام به ساخت و نصب ژنراتورهای بادی روي پشت بام خانه هاي مسكوني مي‌كنند. با اين كار، خانه های مسکونی می توانند نیمی از نیازهای انرژی خانه را تولید کنند. اگر اين كار براي یک مجتمع بزرگ مسكوني انجام شود نيز داراي همين مزيت مهم است.

اگر بیشتر مصرف انرژی و برق شما براي گرمایش و سرمایش خانه است، حتما از پنجره دوجداره استفاده كنيد. آنها برای حفظ گرما و سرما و در نتيجه مصرف كمتر انرژي براي گرمايش و سرمايش طراحی شده اند. هنگامی که شما در حفظ محيط زيست تلاش مي كنيد، هزينه براي يك عايق بايد براي شما ارزشمند باشد.

تکنولوژی سبز
تکنولوژی سبز

3.کف سازی سبز و نقش آن در تکولوژی سبز

شايد در اولين اقدام براي استفاده از تكنولوژي هاي سبز، توجه شما به كف سازي معطوف نشود. براي كف سازي سبز به بامبو توجه كنيد. بامبو كاملا سازگار با محيط زيست است و در طبيعت مجددا به چرخه زيست بر مي گردد.  بامبو همچنين با دوام است و در برابر رطوبت مقاوم است.

استفاده از كامپوزيت بازيافت شده براي كف خانه به جاي كف پوش چوبي، مي تواند موجب نجات درختان بيشتري شود. همچنين كف سازي با پلاستيك بازيافتي يك جلوه طبيعي براي كف خانه شما ايجاد خواهد كرد.

اگر می خواهید حتی بیشتر به محيط زيست توجه كنيد، از هر نوع جنس و ماده ساخته شده از ماده طبيعي استفاده نكنيد و يك كف سازي با بتن انجام دهيد. كف سازي با بتن، يك طراحي مدرن براي خانه است.

4.پشت بام سبز و نقش آن در تکنولوژی سبز

پانل های خورشیدی بزرگترین دارایی هر خانه سبز می باشند. هزینه نصب و راه‌اندازی آن به سرعت با صرفه جويي در قبوض انرژی جبران مي شود و به مرور زمان شما در هزينه هاي پرداخت انرژي به سمت صرفه جويي حركت خواهيد كرد.

اگر به دنبال زیبایی طبیعی بیشتر هستيد، به ساخت باغ روي پشت بام فكر كنيد. این پشت بام سازگار با محیط زیست است و دو مزيت دارد، هم گياهان بيشتري را پرورش مي‌دهيد و هم گياهان بيشتري را نجات مي دهيد.

تکنولوژی سبز
تکنولوژی سبز

5.وسايل دكوري سبز در تکنولوژی سبز

با ترکیب طراحی الهام بخش و دکور هاي سازگار با محیط زیست يك گام ديگر براي خانه سبز خود برداريد.

شما می توانید عناصر طبیعی را در طراحي خانه خود در نظر بگيريد. مثلا بجاي يك دكور چوبي از يك گلدان با گل زيبا استفاده كنيد. با اين كار شادابي و سرزندگي را نيز به خانه خود مي آوريد.

مي توانيد یک سیستم جمع آوری آب باران جهت بازیافت آن نصب كنيد. از اين سيستم مي توانيد براي آبیاری گیاهان و یا هرگونه مصرف غير شرب استفاده كنيد. این كار موجب صرفه جویی زیادی در آب مصرفي شما خواهد شد. حتی، براي ابزار باغباني خود ابزاري را تهيه كنيد كه از پلاستیک بازیافت شده ساخته شده اند.

6.وسايل الکترونیکي هوشمند در تکنولوژی سبز

وسايل الکترونیکي هوشمند مانند روباتي هستند که هنگام خروج شما از خانه، چراغ‌هاي خانه را خاموش مي كنند. اگر شما فراموش مي كنيد كه وسايل برقي و روشنايي را هنگام عدم استفاده خاموش كنيد، و در ضمن تمايل داريد تا خانه خود را سازگار با محيط زيست كنيد، از سيستم هوشمند برق استفاده كنيد.

این سيستم كه مي تواند توسط كنترل دستي هدايت شود، وسايل را هنگامي كه در مدت زمان مشخصي بدون استفاده روشن هستند به طور خودكار خاموش مي كند. استفاده از اين سيستم حتما هزينه برق شما را كاهش خواهد داد. مي توانيد اين تكنولوژي سبز را براي زمان هاي خروج از خانه به طور هوشمند تنظيم كنيد، با اين اقدام به طور موثري در مصرف برق صرفه جويي شده و بهره وري استفاده از برق بالاتر مي رود.

تکنولوژی سبز
تکنولوژی سبز

7.آبیاری سبز در تکنولوژی سبز

اگر شما یک باغ يا باغچه در خانه داريد،‌ بايد به بارش باران توجه كنيد. استفاده از سيستم هاي جمع آوري آب باران موجب صرفه جويي در مصرف آب و در نتيجه كاهش هزينه آب مصرفي شما خواهد شد. مي توانيد از اين سيستم براي شستن ظروف و حمام استفاده كنيد.

با صرف هزينه كمتر مي توانيد بشكه هاي بزرگ در حياط خانه قرار دهيد، با اين كار هنگام بارش باران،‌ قطرات باران در داخل بشكه جمع شده و مي توانيد از اين آب براي آبياري گياهان استفاده كنيد. اگر تمايل داريد اين بشكه ها زودتر پر شوند مي توانيد از ناودان استفاده كنيد، ناودان و بشكه را جوري تنظيم كنيد كه باران از طريق ناودان به داخل بشكه وارد شود. حتما توجه كنيد كه يك شير آب در قسمت پاييني بشكه تعبيه كنيد كه استفاده از آب داخل آن راحتر شود.

8.گرمايش سبز در تکنولوژی سبز

به جز پانل های خورشیدی، راههای دیگری برای گرمايش سبز خانه وجود دارد. این روش استفاده از یک پمپ حرارتی زمین گرمایی است.

هزینه اولیه اين روش بالاتر از یک منبع گرمایش سنتی است. با این حال، هزينه پمپ حرارتی زمین گرمایی به مرور زمان و صرفه جويي در مصرف انرژي جبران شده، ضمن اينكه اين روش سازگار با محيط زيست نيز مي باشد.

علاوه بر این، این نوع سیستم گرمایشي هنگام فعاليت صداي كمتري نسبت به سيستم هاي گرمايشي سنتي ايجاد مي كنند. همه جوانب مثبت و منفی این پمپ های حرارتی را بررسي كرده تا مطمئن شويد كه سرمايه گذاري روي اين نوع سيستم مفيد است.

تکنولوژی سبز
تکنولوژی سبز

9.فلاش تانك سبز

سرويش بهداشتي محل هدر دادن آب است. به هزينه اي كه بابت مصرف آب در آنجا پراداخت مي شود توجه كنيد. در واقع، مصرف آب دستشويي سنتی بيشتر از هر مكان ديگري در خانه است.

شما می توانید با تغيير دستشويي مصرف آب را تا نصف مصرف فعلي كاهش دهيد. يك سيستم فلاش تانك با فشار مناسب، مصرف آب را در هر مرتبه استفاده از فلاش تانك كاهش مي دهد. اين كار مصرف آب و در نتيجه هزينه قبض آب را پايين مي آورد.

10.مدیریت سبز در تکنولوژی سبز

اگر از يك يا چند روش ارائه شده استفاده كرده ايد ولي همچنان مصرف انرژي شما زياد است، شما بايد تكنولوژي سبز مديريت انرژي را در نظر بگيريد. اين تكنولوژي از يك سيستم مانيتورينگ استفاده مي كند كه به شما اجازه مي دهد مصرف انرژي را در تمامي منزل بررسي كنيد، به عنوان نمونه مصرف برق هر پريز برق را به شما نشان مي‌دهد. با استفاده از آن مي توانيد مصرف انرژي را در كل خانه مديريت كنيد.

تمام اطلاعات سيستم در كامپيوتر شما قابل مشاهده خواهد بود، در نتيجه شما متوجه مي شويد چه چيزي بايد تغيير دهيد. اگر نيازي به تغيير نيست از داشتن يك سيستم هوشمند لذت ببريد.

در حالی که تعداي از روش هاي ارائه شده ساده هستند، اما تعدادي دیگر نيازمند نصب تجهیزات هستند. از هزينه روي اين تجهيزات نگران نباشيد، مصرف كمتر انرژي به مرور زمان اين هزينه ها را جبران خواهد كرد. با اين اقدامات شما در حفظ محيط زيست كمك بزرگي خواهيد كرد.

این 10 روش پيشنهاد شده،‌10 روش محبوب و كاربردي از ميان تكنولوژي سبز بود. شما با توجه به نياز خود بهترين ها را انتخاب كرده و از آنها استفاده كنيد.

شما به كداميك از تكنولوژي هاي سبز علاقه داريد؟

تحریریه به تام