10 ترفند خلاقانه در دکوراسیون و تزئینات خانه

دکوراسیون

دکوراسیون و تزئينات يكي از عوامل مهم در زيبايي يك خانه هستند. طراحان هيچ كتاب و قانون مخفي اي ندارند. آنها از قواعدي استفاده مي كنند كه همه ما به آنها آگاه هستيم و حتي از آنها استفاده مي كنيم.

اما آنها در هنگام طراحي و دکوراسیون خانه، شور و اشتياق و خلاقيت خود را به كار مي گيرند. در صورت مطالعه و تلاش، هر کسی می‌تواند تا حدودي اين كار را انجام دهد.

1.انتخاب رنگ در دکوراسیون خانه

رنگ هاي زيباي زيادي با سایه روشن هاي منحصر به فرد وجود دارد. هر یک از آنها به تنهايي با شكوه به نظر مي رسند. اما به دليل متفاوت بودن سبك خانه ها، نورپردازي‌هاي متفاوت و حتي ميزان نور خورشيد ورودي به خانه، انتخاب رنگ براي خانه ها متفاوت است. براي انتخاب بهترين رنگ بايد به تركيب آن رنگ با لوازم و اثاثه منزل، آثار هنري،‌ فرش و هر وسيله ديگر در دکوراسیون خانه توجه كنيد.

دکوراسیون
دکوراسیون

2.مبلمان در دکوراسیون خانه

فضاي اتاق را با قرار دادن مبل بزرگ (نسبت به فضا) در اتاق شلوغ نكنيد. مقداري فضاي خالي براي جلوه اتاق و زيبايي آن واجب است. همچنين با اين كار به هزينه كمتري براي خريد مبلمان نياز داريد. اگر يك مبل كوچك تر انتخاب كنيد ولي اين انتخاب متناسب با تزئينات خانه و سبك دکوراسیون خانه شما باشد،‌ بهتر از اين است تا خانه را از انواع مبل پر كنيد.

3.آثار هنری در دکوراسیون خانه

نصب آثار هنري مانند نقاشي ها به ديوار به خانه شما جلوه خاصي مي دهد. معمولا در گالری ها و موزه ها فاصله نقاشي ها تا كف زمين حدود 1.5 متر است. اين اندازه به دليل متوسط ديد انسان است.

بهتر است شما نيز از همين اندازه براي نصب آنها استفاده كنيد. البته توجه كنيد كه يك مقياس ساختاري نيست بلكه يك مقياس اندازه اي است، ‌يعني اگر در اتاقي افراد همواره نشسته هستند،‌ اين اندازه از كف زمين مي تواند پايين تر بيايد. اما به طور كلي براي سالن هاي خانه همان سايز استاندارد مناسب است.

دکوراسیون
دکوراسیون

4.روش قرار گرفتن مبلمان روي فرش

اساسا به سه شكل می توانید مبلمان را روی فرش قرار دهيد.

روش اول، فرش آنقدر بزرگ است كه همه قطعات مبلمان روي آن قرار مي گيرند. این روش موجب ایجاد یک فضاي لوکس تر مي شود. در اين روش از قاعده بزرگتر بهتر است،‌ استفاده مي شود. در اينجا شما به فرش هايي با ابعاد بزرگ نياز داريد. قطعا مي‌دانيد قيمت اين نوع فرش ها بيشتر است. براي قرار دادن قطعات مبلمان به اين نكته توجه داشته باشيد كه حداقل فاصله مورد نياز براي خطوط مرزي فرش 30 سانتي متر است. يعني از هر طرف، بايد حداقل 30 سانتي متر روي فرش چيزي قرار نگيرد.

روش دوم، در اينجا برعكس روش قبل همه قطعات بيرون از فرش قرار مي گيرند. اگر اتاق شما كوچك است، قرار دادن پايه هاي مبلمان بيرون از فرش انتخاب بهتري است. در اين روش فرش بين تمام قطعات مبلمان قرار مي گيرد. اگر شما نمي خواهيد فرش خيلي كوچك باشد، مي توانيد فرش را به گونه اي انتخاب كنيد كه پايه هاي جلويي هر قطعه از مبلمان را لمس كند.

روش سوم، در اين روش كمي از مبل روي فرش و كمي بيرون فرش قرار مي گيرد. در اينجا پايه هاي جلويي روي فرش قرار مي گيرند. اين روش نيز انتخاب خوبي است و جلوه مناسبي به اتاق مي دهد.

دکوراسیون
دکوراسیون

5.ایجاد یک نقطه کانونی در دکوراسیون خانه

در ميان اعضاي يك خانواده بعضي نفرات نقش حامي ديگران را بازي مي كنند. در طراحي نيز اين چنين است. شما بايد براي اتاق خود يك حامي، به عبارت بهتر يك نقطه كانوني، طراحي كنيد. از نظر بصري، اين نقطه كانوني نگاه ها را به خود جلب مي كند و بقيه عناصر اتاق با تركيب با آن نقش ثانويه را بازي مي كنند.

اين نقطه کانونی ممکن است يك هود زيبا و جالب در آشپزخانه، یک قطعه نقاشي و يا اثر هنري در اتاق نشیمن و یا یک تخت خواب چشم نواز در اتاق خواب باشد. هر قطعه‌اي كه باشد، وسيله اي خواهد بود كه بيشتر از همه جلب توجه مي كند. حتي مي‌تواند يك شومينه باشد كه با يك نور پردازي و مبلمان در كنار آن محل جمع شدن اعضاي خانواده است.

6.كلكسيون در دکوراسیون خانه

هرگز قطعه اي را به اين دليل كه هديه يك شخص به شماست يا مربوط به گذشته گان است، در جاي نامربوط قرار ندهيد. اگر دوست داريد آن را هر طور شده به كار بگيريد، بهتر است به دنبال يك خانه اي باشيد كه براي آن مناسب است!! يعني اين وسايل و تزئينات هستند كه متناسب با خانه بايد انتخاب شوند و نه برعكس.

7.نسبت ها و مقياس ها

يك عروسك فيل بزرگ ممكن است در فروشگاه زيبا باشد، اما آيا در اتاق خانه نيز همان زيبايي و تناسب اندازه را دارد. بايد به کوچک و بزرگ بودن و همچنين اهميت وسايل و اشياء توجه كنيد. بنابراین همیشه مقیاس ها مهم و البته متفاوت هستند.

8.روشنایی در دکوراسیون خانه

طراحي لامپ زير كابينت در آشپزخانه، نور پردازي داخل آكواريوم و طراحي لامپ‌هايي در كنارهاي سقف نمونه هايي از اين نوع طراحي دکوراسیون تزئيني هستند. مي‌توانيد با نورپردازي به آثار هنری جلوه بيشتري دهيد. ايجاد اين نوع نورپردازي ها نياز به خلاقيت و تنوع بيشتري دارد، مي توانيد براي اين كار از مشاوران و طراحان حرفه اي نيز كمك بگيريد. اين نوع روشنايي ها را براي نقطه كانوني اتاق نيز مي توانيد در نظر بگيريد.

دکوراسیون
دکوراسیون

9.جسور باشيد

سليقه خود را در طراحي خانه به كار ببريد. با اين كار شما از بودن در خانه لذت مي‌بريد. طراح هاي خود را به مرحله اجرا بگذاريد تا متوجه شويد از كدام لذت مي بريد و از كدام نه.

عناصر غیر منتظره را با هم تركيب كنيد.  يك صندلی غیر متعارف، يك قفسه کتابخانه با اشكال غير معمول، و يا يك لوستر خاص در اتاق نشيمن مي تواند جالب باشد. با طراحي هاي بديع و خلاقانه، انتظار مي رود اتاق شما كمي عجيب ولي لذت بخش باشد.

10.نادیده گرفتن همه اصول به نفع خلاقیت در دکوراسیون

داشتن دستورالعمل هایي براي نقطه شروع تزئین خانه خوب است، اما اگر اين راهنمايي‌ها و دستورالعمل ها ادامه پيدا كند و جلوي خلاقيت شما را بگيرد، تنها كار پيروي نكردن از آنهاست. از خلاقيت و اشتياق خود براي طراحي اتاق استفاده كنيد.

بايد به دنبال طرحي هايي باشيد كه موجب لبخند، شادابي و راحتي شما شوند. اتاقي كه بیش از حد طراحی شده باشد را به زندگی مدرن تعبير نکنید. بايد در اتاق احساس راحتي هم وجود داشته باشد.

تحریریه به تام