پرده تزیینی و اصطلاحات رایج آن

پرده تزیینی و معرفی اصطلاحات مربوطه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]برای برخی از افراد، پرده تزیینی به صورت یک پارچه معمولی تعریف می‌شود که در جلوی پنجره یا ورودی ساختمان نصب شده و علاوه بر اینکه از ورود نور خورشید به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند، در زیبایی آن نیز نقش دارد. اما برخی دیگر در مورد پرده و نحوه استفاده از آن به مطالب تخصصی‌تر و اصطلاحات فنی‌تر بسنده می‌کنند و معتقدند که پرده نیز دارای بخش‌ها و قسمت‌های مختلفی است که هر کدام از آنها بر روی کیفیت نهایی پرده تزیینی تأثیر گذار هستند.

با توجه به اینکه در همه ساختمان‌ها و بخش‌های منزل شاهد استفاده از پرده تزیینی هستیم، در این مطلب به معرفی برخی از اصطلاحات رایج آنها که در نصب و دوخت پرده اهمیت دارند می‌پردازیم. پس با ما در کلینیک ساختمانی به تام همراه باشید.

پارچه پرده تزیینی و انواع مختلف آنها

اولین بخش و شاید مهمترین بخشی که در پرده تزیینی دیده می‌شود و توجه افراد مختلف را به خود جلب می‌کند، پارچه آن است. پارچه به این دلیل اهمیت دارد که فلسفه و نقش اصلی پرده را تعیین می‌کند و مشخص می‌کند که از آن در چه قسمت‌هایی و به چه صورتی استفاده شود. در حال حاضر، انواع مختلفی از پارچه پرده تزیینی در سطح بازار موجود است که هر کدام از آنها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد.

پرده حریر

پرده حریر به عنوان یکی از رایج‌ترین پارچه‌های استفاده شده در پرده تزیینی شناخته می‌شود که به دلیل ساختار منحصر به فرد خود، از سطحی صاف و لطیف برخوردار است و معمولاً بخش اعظمی از نور را از خود عبور می‌دهد. پرده حریر معمولاً به عنوان پرده اتاق نشیمن و اتاق خواب که مایل باشند نور از آنها عبور کند به کار گرفته می‌شود.

پرده تزیینی از پرده حریر

پرده دانتل

پرده دانتل نسبت به پارچه حریر از تراکم کمتری برخوردار است و در پرده‌های عمودی به شکل مناسبی  قرار می‌گیرد. تنوع در طرح و رنگ پرده دانتل بسیار بیشتر است و معمولاً میزان عبور نور آنها هم بیشتر است. در برخی از ساختمان‌ها از ترکیب پرده حریر و پرده دانتل در اتاق پذیرایی استفاده می‌شود.

پرده تزیینی از پرده دانتل

پرده ساتن

پرده ساتن به عنوان یکی از پارچه‌های پرده تزیینی ضخیم شناخته می‌شود که برای پنجره‌ها و اتاق‌هایی که نیاز به نور زیاد نداشته باشند، به کار گرفته می‌شود. اگرچه تراکم پارچه ساتن به اندازه پرده کتانی نیست، اما می‌توان هر دو آنها را بدون لایه آستر به کار گرفت.

پرده تزیینی از پرده ساتن

پرده کتان

اگر به دنبال یک پارچه مناسب برای پوشاندن پنجره‌ها و جلوگیری از نور آفتاب می‌گردید، پرده کتان بهترین گزینه محسوب می‌شود. پرده کتان از تراکم بالاتری برخوردار است و میزان عبور نور در آنها بسیار کم است. به همین دلیل در طراحی‌های ساده و پوشیده از آن استفاده می‌شود و معمولاً لایه آستر برای آن کاربرد ندارد.

 

نمونه کار پرده کتان:

 

پرده اتاق خواب جدید          مدل پرده نشیمن جدید      پرده آشپزخانه     چاپ پرتره چهره پرده کتان چاپی

   پرده اتاق خواب                                پرده نشیمن                     پرده آشپزخانه                          پرده پذیرایی

 

پرده ابریشم

یکی از زیباترین و متنوع‌ترین پارچه‌هایی که برای پرده تزیینی می‌توانید به کار ببرید، پرده ابریشم است که تنوع بسیار بالایی دارند و استحکام آن نسبت به سایر پرده‌ها بیشتر است. پرده ابریشم در تراکم‌های مختلفی تولید می‌شود و انتخاب هر کدام از آنها به نیاز شما بستگی دارد. تنوع بالای این پارچه باعث شده است که به عنوان یک گزینه مناسب برای پرده اتاق پذیرایی شناخته شود.

پرده ابریشم در پرده تزیینی

پرده مخمل

پرده مخمل برای اتاق‌های رسمی و فضاهایی که احتمال پذیرایی از مهمان یا جلسات در آنها زیاد است، به کار برده می‌شود و به دلیل بافت منحصر به فرد آن، به خوبی بر روی چوب پرده قرار می‌گیرد و احتمال چروک شدن آنها بسیار کم است. پرده مخمل در برابر عبور نور مقاومت خوبی دارد معمولاً سعی می‌شود همراه با آنها از آستر استفاده نشود.

پرده تزیینی از پرده مخمل


چوب پرده تزیینی

دومین بخشی که طراحان دکوراسیون به آن اهمیت زیادی می‌دهند، چوب پرده تزیینی است که انواع مختلفی دارد و معمولاً برای هر مدل خاص از پرده‌ها، از یک نوع آنها استفاده می‌شود. در حال حاضر، طراحان سیستم پرده از سبک‌های مختلفی برای بسته شدن آنها استفاده می‌کنند که می‌توان به پرده برقی، پرده هوشمند، پرده حلقه‌ای، پرده کرکره‌ای، پرده زبرا و غیره اشاره کرد که هر کدام از آنها دارای یک سبک خاص در باز و بسته شدن هستند. به همین دلیل شاهد هستیم که در بازار انواع مختلفی از چوب پرده تزیینی وجود دارد.

چوب پرده تزیینی

والان پرده

والان پرده یک بخش تزیینی و اضافی برای پرده تزیینی است که در قسمت بالائی پرده و نزدیک به چوب پرده نصب می‌شود و به نوعی به هماهنگی پرده با فضای دکوراسیون کمک می‌کند. والان پرده ممکن است از جنس خود پرده و یا متفاوت از آن باشد، اما نکته‌ مهم این است که، والان باید با طراحی پرده و دکوراسیون داخلی هماهنگی داشته باشد. به طور کلی، والان پرده را به سه نوع متفاوت می‌توان تقسیم کرد:

  • والان صاف: به صورت یک روکش از پارچه به صورت تخت در قسمت بالایی پرده تعریف می‌شود که در اکثر موارد از جنس پارچه پرده است.
  • والان بادبانی: این والان به شکل بادبان قایق طراحی می‌شود و از چند جا به چوب پرده بسته می‌شود. طراحی این والان تقریباً ساده است و تنها انتخاب پارچه اهمیت دارد.

والان بادبانی در پرده تزیینی

  • والان پف دار: این نوع والان پرده را از پارچه‌هایی انتخاب می‌کنند که تراکم بالایی دارند و می‌توانند همانند یک قسمت اضافی در جلوی پرده خودنمایی کنند.

والان پف دار در پرده تزیینی

دکور پرده

دکور پرده نسبت به والان پرده یک بحث کلی‌تر را شامل می‌شود و کلیه قسمت‌های تزیینی و متعلقات پرده را دربرمی گیرد. از لحاظ ظاهری، والان پرده نسبت به سایر قسمت‌های پرده تزیینی بیشتر به چشم می‌آید، اما قسمت‌هایی مانند کتیبه پرده، چوب پرده و آویز پرده به عنوان بخش‌های اصلی دکور پرده شناخته می‌شوند و تأثیر مستقیمی بر زیبایی آن دارند.

دکور پرده به عنوان بخشی از پرده تزیینی

پرده سلطنتی

پرده سلطنتی به عنوان یک سبک از طراحی پرده تزیینی شناخته می‌شود که در بسیاری از منابع از آن به عنوان پرده کلاسیک نیز یاد می‌شود. پرده سلطنتی یکی از زیباترین و در عین حال سخت‌ترین پرده‌ها محسوب می‌شود که از حجم بالایی از پارچه پرده‌ای بهره برده و نیاز دارد که به خوبی بر روی چوب پرده سوار شود. مبحث مهم در کار پرده سلطنتی، نحوه قرارگیری والان پرده و همچنین انتخاب پارچه است که تراکم آن باید با طراحی پرده همخوانی داشته باشد.

پرده تزیینی از پرده سلطنتی

پرده مدرن

پرده مدرن نسبت به پرده سلطنتی از حجم کمتری از پارچه استفاده می‌کند و معمولاً تنوع رنگی آن بسیار کمتر است. با توجه به اینکه در طراحی دکوراسیون مدرن سعی می‌شود که از تک رنگ‌ها به صورت صاف و درخشان استفاده شود، در طراحی پرده مدرن نیز سعی می‌شود از پارچه‌های تک رنگ و با ظرافت بالا استفاده شود. پارچه‌های حریر و ابریشم در انتخاب پرده تزیینی مدرن مناسب هستند.

پرده مدرن به عنوان پرده تزیینی

پرده زبرا

زبرا از لحاظ لغوی به معنی راه راه است و به همین عنوان می‌توان فهمید که پرده زبرا، یک نوع پرده مدرن است که طراحی آن به صورت راه راه بوده و امکان استفاده از نور را به شکل منحصر به فردی فراهم می‌کند. پرده زبرا معمولاً در شرکتها و ساختمان‌های صنعتی به کار گرفته می‌شوند و نحوه باز و بسته شدن آنها به صورت عمودی است.

پرده زبرا به عنوان پرده تزیینی

پرده شید

پرده شید به عنوان یکی دیگر از پرده‌های مدرن ساختاری همانند پرده زبرا دارد و تقریباً عملکرد آنها به عنوان یک پرده تزیینی مشابه است. اغلب افراد احساس می‌کنند که بین این دو گزینه تفاوت چندانی وجود ندارد، اما مهمترین موضوعی که باعث می‌شود پرده شید متفاوت باشد این است که نحوه نورپردازی آن با پیچیدگی بیشتری همراه است. برای استفاده از نور در پرده شید، لازم است که پرده بطور کامل بالا رود، اما در مورد پرده زبرا می‌توان آنها را کمی جابجا کرد و از نور طبیعی استفاده کرد.

پرده شید به عنوان پرده تزیینی

پرده پلیسه

پرده پلیسه یکی از پرده‌های دکوری و تزیینی است که در انتشار نور در فضای منزل به عنوان بهترین گزینه شناخته می‌شود. این پرده نسبت به سایر پرده‌های تزیینی، انعطاف پذیری بیشتری دارد و به راحتی می‌توان از نورپردازی آن در شرایط مختلف استفاده کرد. معمولاً از پارچه‌های مختلفی از جمله پارچه‌های سنتزی برای پرده پلیسه استفاده می‌شود که انتخاب آنها به طرح و جنس پرده بستگی دارد.

 

 

پرده پلیسه در پرده تزیینی

پرده اتوماتیک

پرده اتوماتیک به عنوان یکی از جدیدترین مدل‌های پرده تزیینی شناخته می‌شوند که از یک ابزار هوشمند بهره برده و به راحتی نسبت به شرایط مختلف محیطی عکس العمل نشان می‌دهند. پرده سیلکی رایدر یک نمونه از پرده اتوماتیک است که در مواقع مختلف از جمله صبح و شب‌ها با توجه به نور مورد نیاز در فضا، اقدام به باز یا بسته کردن پرده می‌کنند.

پرده برقی از پرده تزیینی

پرده برقی

پرده برقی همانند پرده اتوماتیک از یک ابزار الکتریکی کمک می‌گیرد که بر روی چوب پرده حرکت کرده و امکان باز و بسته شدن پرده بدون دخالت دست فراهم می‌کند. پرده سیلکی رایدر از این قابلیت نیز برخوردار است و تنها با استفاده از یک ریموت کنترل می‌توان آنها را از راه دور، باز یا بسته کرد.

پرده تزیینی از پرده اتوماتیک

                                                   

 

    مطلب پیشنهادی :     

                                                                                                                                                  

[/vc_column_text][vc_column_text]دوخت پرده مدرن

طراحی و دوخت پرده

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_margin_top=”20″][vc_column][vc_column_text]

پرده پذیرایی

پرده پذیرایی شاید یکی از جذاب‌ترین پرده‌های تزیینی باشد که ظاهر و دکور آن اهمیت بسیاری دارد. معمولاً در اتاق پذیرایی و اتاق نشیمن سعی می‌شود که از پرده‌های با ظرافت بالا و زیبایی منحصر به فرد استفاده شود که هم برای نور پردازی محیط مناسب باشد و هم به زیباسازی محیط و هماهنگی با دکوراسیون داخلی کمک کند. پرده سلطنتی با پارچه پرده ابریشم و حریر گزینه‌های انتخابی خوبی برای پرده پذیرایی به شمار می‌روند.

[irp posts=”19131″ name=”ایده‌هایی برای استفاده از پرده تزئینی در دکوراسیون منزل”]

پرده پذیرایی از پرده تزیینی

پرده آشپزخانه

پرده آشپزخانه نسبت به سایر قسمتهای منزل به یک پرده تزیینی نسبتاً ساده نیاز دارد که فضای آن را شلوغ نکرده و در عین حال به راحتی شست و شو شود. با توجه به اینکه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه سعی می‌شود از کاشی‌ها و سرامیک‌های طرح دار استفاده شود، معمولاً پارچه‌های ساده و صاف بدون والان انتخاب مناسبی هستند و حتی در برخی موارد از پرده زبرا و پرده شید به عنوان پرده تزیینی استفاده می‌شود. برای پرده آشپزخانه معمولاً پارچه حریر انتخاب بهتری است.

پرده تزیینی به عنوان پرده آشپزخانه

پرده اتاق خواب

افراد با توجه به سلیقه خود و انتظاری که از اتاق خواب دارند، ممکن است پرده اتاق خواب را از گزینه‌های مختلفی انتخاب کنند، در حقیقت فلسفه استفاده از پرده تزیینی در این قسمت از ساختمان کاملاً متفاوت است. برخی از افراد معتقدند که فضای اتاق خواب به هنگام بیدار شدن به نور صبحگاهی و تازه نیاز دارند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند که از پرده‌های نازک استفاده کنند. انتخاب این گروه برای پرده اتاق خواب معمولاً ابریشم یا حریر نازک با رنگهای روشن مانند سفید است.

اما برخی دیگر معتقدند که پرده تزیینی اتاق خواب باید مانع از ورود به اتاق شده و از این طریق امکان ایجاد یک خواب مناسب را فراهم آورد. این افراد به زیبایی دکوراسیون اتاق خواب اهمیت بیشتری می‌دهند و معمولاً گزینه نهایی آنها پارچه ساتن یا کتان به همراه والان و دکور پرده است.

پرده تزیینی به عنوان پرده اتاق خواب

پرده اتاق کودک

پرده‌های فانتزی با پارچه‌های ظریف و با قابلیت شستشو بهترین انتخاب به عنوان پرده اتاق کودک به شمار می‌رود. در حقیقت کودکان ترجیح می‌دهند که فضای اتاق آنها بیشتر فانتزی بوده و از رنگ‌های مختلف با طرح‌های متنوع بهره ببرد. از سوی دیگر، پرده اتاق کودک بیشتر از هر قسمتی از ساختمان در معرض کثیف شدن و مواجهه با آلودگی قرار دارد. به همین دلیل طراحان دکوراسیون برای پرده اتاق کودک معمولاً از پارچه‌های مانند حریر یا دانتل استفاده می‌کنند.

پرده تزیینی به عنوان پرده اتاق کودک

پرده کرکره‌ای

پرده کرکره‌ای نوع خاصی از پرده تزیینی است که پارچه آن به صورت نوارهای عمودی است که از قسمتهای مختلف تشکیل شده است. طراحی این پرده‌ها به صورتی است که فرد می‌تواند با استفاده از یک زنجیره آنها را باز و بسته کند و هیچ تماسی با پرده نداشته باشد. از مهمترین مزیت پرده کرکره‌ای این است که می‌تواند بهترین استفاده را از نور طبیعی برد و بدون آنکه آنها را ببندیم، نور بیشتری در اتاق ایجاد کنیم.

پرده کرکره ای به عنوان پرده تزیینی

پرده پانچ

پرده پانچ یکی از جدیدترین مدلهای پرده تزیینی است که طراحی بسیار ساده‌ای دارد و فرآیند دوخت پرده و نصب پرده در آنها بسیار راحت است. این پرده‌ها بدون هیچگونه دکور پرده از جمله والان پرده آماده می‌شوند و حرکت آنها به کمک حلقه‌های به صورت آویزان انجام می‌شود. طراحی ساده در کنار ایستادن مناسب بر روی چوب پرده و همچنین باز و بسته شدن راحت آنها باعث شده است که اغلب افراد به استفاده از آنها تمایل داشته باشد.

پرده پانچ به عنوان پرده تزیینی

پرده چاپی

اگر بخواهیم به یک پرده تزیینی مصنوعی اشاره کنیم، می‌توانیم پرده چاپی را ذکر کنیم که نسبت به تمامی مدلهای فوق متفاوت هستند و با استفاده از تکنیک‌های مختلف، طرح‌های متفاوت و متنوعی بر روی آنها چاپ شده است. این پرده‌ها معمولاً سفارشی هستند و مشتری می‌تواند به شرکت سفارش دهد که آنها را در چه اندازه‌ای و در چه مدل‌هایی تولید کنند. پرده چاپی را می‌توان به عنوان یک پرده تزیینی در اتاق پذیرایی، اتاق مطالعه، اتاق کودک و آشپزخانه به کار برد.

پرده چاپی به عنوان پرده تزیینی

اندازه گیری پرده تزیینی

اگرچه انتخاب پرده بسیار مهم است، اما موضوعی که این انتخاب را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد، اندازه گیری پرده تزیینی است که برای هر مدل از آنها متفاوت است. پرده‌ها ممکن است به صورت آویزان و بیرون از قاب پنجره، به صورت روکار و بر روی قاب پنجره و به صورت توکار و درون قاب پنجره نصب شود. به همین دلیل اندازه گیری پرده تزیینی بسیار مهم است و لازم است که فرد در اندازه گیری عرض و طول پرده از قسمت بالا، وسط  و پایین اندازه گیری را انجام دهد.

اندازه گیری پرده تزیینی

قیمت پرده تزیینی

قیمت پرده تزیینی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و به همین دلیل تفاوت آنها بسیار چشمگیر است. از چوب پرده گرفته، پارچه پرده، دکور پرده،  والان پرده، آستر پرده و دوخت پرده در قیمت گذاری نهایی آنها مهم و تاثیرگذار هستند؛ بنابراین نمی‌توان معیار قیمت مشخص تعریف کرد و بیشتر قیمت‌های عرضه شده سلیقه‌ای هستند.

قیمت پرده تزیینی

دوخت پرده تزیینی

دوخت پرده تزیینی نسبت به هر کار دیگری از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و فقط توسط افراد حرفه‌ای انجام می‌شود. در قسمت بالا به انواع پرده و متعلقات مانند والان پرده و دکور پرده اشاره کردیم، با این وجود باید پذیرفت که دوخت پرده فقط به پارچه اصلی بر نمی‌گردند و موارد دیگری نیز لازم است که در جریان آن لحاظ شود. توصیه ما برای انتخاب این گزینه این است که به سراغ خیاط‌های حرفه‌ای بروید و برای داشتن یک کار زیبا هرگز خودتان اقدام نکنید.

دوخت پرده تزیینی

نصب پرده

نصب پرده یکی از مواردی است که رفتارهای متفاوتی نسبت به پرده تزیینی صورت می‌گیرد؛ در واقع، افراد مختلف با توجه به امکانات و تجهیزاتی که در اختیار دارند، روندهای متفاوتی نسبت به نصب پرده دنبال می‌کنند. افرادی که در زمینه فنی سابقه دارند و به ابزارهایی مانند دریل، چکش، پیچ گوشتی و سایر وسایل مورد نیاز دسترسی دارند، فرآیند نصب پرده را خودشان انجام می‌دهند و کسانی که به دنبال یک طرح حرفه‌ای و زیبا می‌گردند، این وظیفه را به نصاب‌های حرفه‌ای واگذار می‌کنند.

نصب پرده تزیینی

ممکن است در مورد پرده تزیینی موارد مختلف دیگری وجود داشته باشد، اما توجه به اصطلاحات ذکر شده در بالا و دقت در انتخاب و آنها در نهایت باعث خواهد شد که انتخاب پرده تزیینی توجیه بهتری داشته باشد. ما در کلینیک ساختمان به تام نیز در کنار شما خواهیم بود و زمینه ارائه مشاوره و تهیه ابزارهای مختلف را برای شما فراهم خواهیم کرد.

 

 

محصولات پیشنهادی:

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row gap=”10″][vc_column width=”1/4″][vc_column_text]مدل پرده کتان ترک سبز

دسته پرده کتان چاپی

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_column_text]

قیمت پرده اتاق خواب

پرده اتاق خواب 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_column_text]

پرده-کتان-طرح-شلوغپرده آشپزخانه

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_column_text]

پرده کتان چاپی

پرده نشیمن

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

tamep2