با پرده و پارچه طرح پتینه بیشتر آشنا شویم

طرح پتینه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

طرح پتینه یک سبک خاص و سنتی در آرایش دیوار و در آماده سازی پارچه است که یک طرح به صورت مصنوعی به طرح کلی آن اضافه می‌شود. از لحاظ تنوع در طرح و رنگ، شاید کمتر پارچه‌ای پیدا شود که امکان چنین تنوعی را فراهم کند. استفاده از الگوهای کلاسیک و سنتی، به کاربردن طرح‌های فانتزی و واقعی و استفاده از رنگ‌های طبیعی و مصنوعی مواردی هستند که در این طرح بسیار دیده می‌شوند و از نقاط قوت آن محسوب می‌شود.

 بنابراین برای اینکه بهتر با پرده و پارچه طرح پتینه آشنا شویم، ابتدا به معرفی کلی این طرح می‌پردازیم و در ادامه نشان خواهیم داد که به چه شکلی از آن برای نمای داخلی ساختمان استفاده می‌شود.

طرح پتینه چیست؟

طرح پتینه به صورت اضافه کردن یک طرح اضافی به طرح اولیه و ثابت دیوار یا هر فضای دیگر مانند پارچه‌ها گفته می‌شود که در جریان آن از الگوهای کلاسیک و مدرن کمک گرفته می‌شود. در بسیاری از منابع از این طرح به عنوان یک طرح مناسب برای دکوراسیون کلاسیک یاد می‌شود، اما کارشناسان طراحی دکوراسیون داخلی معتقدند که این الگو می‌تواند زیبایی‌های ذاتی به دکوراسیون مدرن ببخشد و در این حوزه هم استفاده شود.

پرده کتان ترک اصل

چرا از طرح پتینه در پارچه استفاده می‌شود؟

از آنجایی که بحث این مطلب به ما مربوط به پرده و پارچه‌های مختلف است، این سؤال به وجود می‌آید که چرا از طرحی مثل پتینه در این موارد استفاده می‌شود؟ اگر امکان پرده‌های چاپی وجود دارد، چرا از این طرح نیز استفاده می‌شود؟ آیا تنوع آن برای دکوراسیون داخلی کلاسیک و مدرن مناسب است؟

 • این طرح به جذابیت بالایی به پارچه‌های ساده می‌دهند؛
 • این طرح برای بالا بردن استحکام پارچه و حفظ حالت آن مناسب است؛
 • این طرح به تقویت شکل ظاهری و هماهنگی آن با تجهیزات داخلی منزل کمک می‌کند؛
 • امکان هماهنگ کردن این پارچه با سرویس مبلمان منزل وجود دارد؛

مزایای استفاده از پارچه پرده طرح پتینه

استفاده از طرح پتینه در پارچه پرده باعث می‌شود که یک طرح اضافی و پیش آماده شده بر روی آن قرار گیرد و آن را به یک الگوی جدید با زیبایی منحصر به فرد تبدیل کند. استفاده از این طرح مزایای متعددی برای پارچه پرده به همراه دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • تغییر پارچه پرده از یک پارچه ساده به یک پارچه طرح دار؛
 • تنوع در طرح و امکان پیاده سازی الگوهای مختلف؛
 • امکان اجرا به صورت پرده‌های کلاسیک و پرده‌های مدرن؛
 • قابلیت نمایش طرح بر روی چین و چروک پرده و بر روی پرده‌های زبرا؛
 • ماندگاری بالا به هنگام شست و شو؛
 • امکان جایگزینی و تعمیر پارچه در صورت پارگی و خراب شدن طرح آن.

پارچه پرده طرح پتینه و دکوراسیون داخلی

 طراحان دکوراسیون داخلی توجه ویژه‌ای به استفاده از پارچه پرده و طرح آن دارند و به همین دلیل سعی می‌کنند انتخاب‌های آن‌ها کاملاً متناسب و هماهنگ باشند. این انتخاب‌ها با توجه به جنس پارچه پرده و سبک پیاده‌سازی شده بر روی آنها انجام می‌گیرد. هدف استفاده از پارچه پرده طرح پتینه باشد، دو گزینه در اختیار داریم:

 • دکوراسیون داخلی کلاسیک: دکوراسیون داخلی کلاسیک از رنگ‌ها و طرح‌های گرم و صمیمی استفاده می‌کند و الگوی استفاده شده در آنها بیشتر شلوغ و ترکیبی از چند رنگ است. اصولاً پارچه پرده این طرح دارای الگوهای شلوغ است و به همین دلیل بهترین گزینه برای دکوراسیون کلاسیک محسوب می‌شود.
 • دکوراسیون داخلی مدرن: در دکوراسیون داخلی مدرن امکان استفاده از پارچه‌های طرح پتینه وجود دارد، اما لازم است که طراحان دکوراسیون به هماهنگی بین الگوهای مختلف توجه داشته باشند و بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنند.

 

 

مطالب پیشنهادی:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_margin_top=”35″ row_margin_bottom=”35″][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][imagebox image_url=”30857″ url=”https://behtam.org/design-and-sewing-of-curtains/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

برای انتخاب بهتر پارچه پرده با توجه به سبک دکوراسیون داخلی، می‌توانید از خدمات طراحی و دکوراسیون داخلی گروه به تام کمک بگیرید.

پرده-کتان-زیبا

پارچه پرده طرح پتینه و اتاق‌های مختلف

آخرین موردی که در این مطلب باید در مورد آن بحث کنیم، استفاده از پارچه پرده طرح پتینه در اتاق‌های مختلف منزل است. طرح پتینه قابل پیاده سازی بر روی انواع پرده‌ها از جمله پرده‌های کلاسیک و پرده‌های مدرن مانند زبرا و شید را دارد. بنابراین گزینه‌های مختلفی در اختیار داریم:

 • پرده اتاق نشیمن: این بهترین گزینه برای استفاده از پارچه‌های پرده طرح پتینه است که در پرده‌های بزرگ مانند پرده‌های سلطنتی و هم والان پرده و پرده‌های کلاسیک امکان استفاده از آن وجود دارد. در این مورد طراحان بیشتر به سراغ پارچه مخمل طرح پتینه و پارچه کتان طرح پتینه می‌روند که بالاترین همخوانی با سبک اتاق نشیمن را دارند.
 • پرده آشپزخانه: در پرده آشپزخانه امکان شستشوی پرده زیاد است و باید از گزینه‌هایی مانند پرده زبرا و شید استفاده شود که امکان استفاده از طرح پتینه برای آنها وجود دارد. انتخاب شکل طرح با توجه به رنگ کابینت‌ها و سبک دکوراسیون آشپزخانه انجام می‌گیرد. پارچه ساتن طرح پتینه به عنوان یک پارچه قابل شستشو هم قابلیت استفاده در آشپزخانه را دارد.
 • پرده اتاق خواب: انتخاب پرده اتاق خواب بیشتر با توجه به رنگ‌های آرام بخش و همچنین الگوهای ساده انجام می‌گیرد و در آنها تراکم پرده با توجه به نورپردازی محیط انتخاب می‌شود. برای استفاده از طرح پتینه در پرده اتاق خواب لازم است که فاکتورهایی مانند طراحی دکوراسیون داخلی در نظر گرفته شود. تور طرح پتینه برای استفاده از نور طبیعی و پارچه کتان طرح پتینه و پارچه مخمل طرح پتینه برای جلوگیری از ورود نور مناسب هستند.

قیمت پارچه پرده طرح پتینه

قیمت پارچه پرده طرح پتینه یکی از مواردی است که تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر می‌کند. در قیمت این پرده‌ها فاکتورهای مختلفی مانند جنس پرده، نوع پرده پیاده سازی شده، سبک پرده دوخته شده و پیچیدگی طرح پرده تاثیرگذار هستند و این باعث می‌شود که قیمت ثابت و مشخصی برای آنها وجود نداشته باشد.

در این مورد می‌توانید از خدمات طراحی دوخت پرده گروه به تام کمک بگیرید تا بهترین گزینه ممکن را به شما پیشنهاد دهند. اگر هم سؤال یا ابهامی دارید می‌توانید آنها را از بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخگو باشند.

 

 

محصولات پیشنهادی:

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_margin_top=”35″ row_margin_bottom=”35″][vc_column width=”1/4″][woo_slide title1=”29444″ layout=”lastest_p4″ numberposts=”5″ item_row=”1″ columns=”1″ columns1=”1″ columns2=”1″ columns3=”1″ columns4=”1″ speed=”1000″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][woo_slide title1=”29290″ layout=”lastest_p4″ numberposts=”5″ item_row=”1″ columns=”1″ columns1=”1″ columns2=”1″ columns3=”1″ columns4=”1″ speed=”1000″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][woo_slide title1=”29291″ layout=”lastest_p4″ numberposts=”5″ item_row=”1″ columns=”1″ columns1=”1″ columns2=”1″ columns3=”1″ columns4=”1″ speed=”1000″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][woo_slide title1=”29239″ layout=”lastest_p4″ numberposts=”5″ item_row=”1″ columns=”1″ columns1=”1″ columns2=”1″ columns3=”1″ columns4=”1″ speed=”1000″ interval=”5000″ scroll=”1″][/vc_column][/vc_row]

tamep2