نکاتی در مورد وزن وان حمام و ظرفیت وان حمام
0
وان-جکوزی-وان-جکوزی-پیش-ساخته

معمولاً کسانی که به فکر خرید وان حمام هستند، فاکتورهای مختلفی مانند نوع وان حمام، جنس وان حمام، شکل وان حمام و حتی برند تولید کننده وان حمام را در نظر می‌گیرند، اما توجهی به وزن وان حمام و ظرفیت وان حمام ندارند. در واقع تغییر فاکتورهایی مانند جنس، شکل و طراحی در این محصولات باعث می‌شود که وزن آنها تغییر کند و حتی ظرفیت آنها برای نگهداری آب هم تغییر کند.

در گروه طراحی و دکوراسیون داخلی به تام تصمیم گرفتیم که در این مطلب بحث وزن وان حمام و همچنین ظرفیت وان حمام را مورد بررسی قرار دهیم.

وزن وان حمام و ظرفیت وان حمام چه مواردی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

یک وان حمام را در نظر بگیرید که ابتدا به صورت خالی و سپس به صورت پر شده با آب وزن می‌کنید. هر کدام از این دو حالت باعث ایجاد فشار مشخصی بر روی کف ساختمان یا حتی فشار بر روی سقف طبقه پایین در آپارتمان‌های چند طبقه می‌شود. این موضوع مسئله انتخاب وان حمام را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بنابراین، اولین نکته‌ای که به هنگام خرید وان حمام از شما پرسیده می‌شود این است که در طبقه پایین هستید یا در آپارتمان. در مورد اول محدودیت شما کمتر است و با یک زیر سازی ساده می‌توانید فرآیند نصب وان حمام را انجام دهید. اما موضوع زمانی پیچیده می‌شود که شما در یک آپارتمان چند طبقه باشید و وزن وان حمام برای شما یک فاکتور تعیین کننده باشد.

مقایسه انواع وزن وان حمام با توجه جنس آنها

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بررسی وزن وان حمام در شرایط مختلف

به طورکلی یک وان حمام بزرگ برای یک فرد بالغ می‌تواند وزنی بالاتر از ۱۰۰۰ پوند یا ۴۵۰ کیلوگرم داشته باشد. اگر وان بزرگ با طول ۱۵۰ سانتی متر و عرض ۶۰ سانتیمتر در نظر بگیرید، لازم است که برای زیر آن سیستم‌های پشتیبانی و حمایتی نصب کنید تا فشار کمتری به سقف وارد شود.

تغییرات وزن وان حمام به صورت خالی

به طور کلی وزن وان حمام از حدود ۳۵ تا ۴۰ کیلوگرم برای وان‌های فایبرگلاس تا ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم برای وان‌های چدنی تغییر می‌کند. وان‌های چدنی مقاومت بالاتری دارند و به عنوان گزینه‌های دائمی انتخاب می‌شوند. اما لازم است که زیر آنها به شکل کافی و استاندارد تقویت شود.

 وزن آب داخل وان حمام

به طور کلی وزن خالص آب به ازای هر لیتر یک کیلوگرم است. معمولاً ظرفیت وان حمام با توجه به اندازه‌ی آن متغیر است. بنابراین وزن آب در وان‌های کوچک در حدود ۸۰ کیلوگرم است و در وان‌های بزرگ تا نزدیک ۳۰۰ کیلوگرم افزایش می‌یابد.

اگر این موارد را همراه با یکدیگر در نظر بگیریم می‌بینیم که حتی وزن وان حمام کوچک هم به اندازه کافی بالا است و لازم است که تدارک لازم برای استحکام سقف دیده شود.

 بررسی ظرفیت وان حمام در شرایط مختلف

بطور کلی ظرفیت وان حمام تحت تأثیر طراحی بدنه آن قرار دارد. اگر سری به محصولات به تام در زمینه وان حمام زده باشید، می‌بینید که برخی از آنها تک نفره و برخی نیز به صورت دو نفره هستند. از طرف دیگر برخی از این وان‌ها به شکل وان کنج بوده و برخی نیز طراحی معمولی و بیضی شکل دارند. بنابراین بررسی ظرفیت وان و جکوزی را با توجه به موارد زیر انجام می‌دهیم:

  • معمولاً وان‌های استاندارد و معمولی ظرفیتی معادل با حدود ۸۰ گالن یا ۳۰۲ لیتر آب دارند؛
  • ظرفیت وان‌های کوچک تنها ۴۰ گالن یا ۱۵۰ لیتر است که برای بچه‌ها مناسب هستند؛
  • وان‌های بزرگ می‌توانند به راحتی ۱۰۰ تا ۱۱۰ گالن آب یا حدود ۴۰۰ لیتر آب نگه دارند.
  • وان حمام جدا از دیوار یا وان ایستاده ظرفیتی معادل با ۹۰ تا ۱۰۰ گالن یا حدود ۳۴۰ تا ۳۷۸ لیتر آب دارند؛
  • ظرفیت وان حمام گنج نسبت به مدل‌های دیگر کمتر است و می‌توانند بین ۴۰ تا ۶۰ گالن یا حدود ۱۵۰ تا ۲۲۷ لیتر آب حفظ کنند.

وان حمام پلاستیکی

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

انتخاب سیستم گرمایشی با توجه به ظرفیت وان حمام

یکی دیگر از مواردی که در خرید وان حمام باید مدنظر قرار گیرد، مسئله گرم کردن آب و تأمین سیستم گرمایشی برای وان حمام است. اصولاً وان‌های چدنی هدایت گرمایی بالایی دارند و گرمای خود را خیلی زود از دست می‌دهند. این در حالی است که وان‌های فایبرگلاس عایق بوده و نسبت به حفظ گرما می‌توانید اطمینان داشته باشید. به طور کلی در انتخاب سیستم گرمایشی از الگوهای زیر پیروی کنید:

  • در ساختمان‌های معمولی از سیستمی استفاده کنید که توانایی گرم کردن ۳۰ تا ۳۶ گالن آب را داشته باشد.
  • در خانواده‌های با تعداد ۴ نفر لازم است که سیستم گرمایشی ظرفیت گرم کردن ۴۰ تا ۶۰ گالن آب را داشته باشد.
  • به ازای افزایش هر کدام از اعضای خانواده لازم است که بین ۱۰ تا ۲۰ گالن به ظرفیت سیستم گرمایشی اضافه کنید.
  • اگر از سیستم جکوزی برای وان حمام خود استفاده می‌کنید، لازم است که قابلیت سیستم گرمایشی را بیشتر انتخاب کنید.

به عنوان نتیجه گیری، به خاطر داشته باشید که وزن وان حمام و ظرفیت وان حمام تحت تأثیر تعداد اعضای خانواده، وضعیت ساختمان مسکونی و همچنین ماده اولیه به کار رفته در ساخت وان حمام قرار دارد. در انتها می‌توانید با کارشناسان به تام در تماس باشید و از آن‌ها در انتخاب وان حمام مناسب برای اعضای خانواده مشورت بگیرید.

مطالعه این خدمت را به شما پیشنهاد می کنیم:

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X