فرش ابریشم را بیشتر بشناسیم

فرش ابریشم را بیشتر بشناسیم

با وجود اینکه بافت فرش ابریشم یکی از هنرهای اصیل ایرانی شناخته می‌شود و صفر تا صد این کار در داخل کشور صورت می‌گیرد، اما هنوز هم برای بسیاری از افراد جامعه خصوصیات و ویژگیهای این فرش‌ها به طور کامل مشخص نیست. جالب است بدانید که بسیاری از توریستها و گردشگران خارجی به هنگام مراجعه به فرش فروشی‌ها اطلاعات بیشتری از ایرانی‌ها دارند.

برای آشنایی بیشتر شما تصمیم گرفتیم که این مطلب را به معرفی فرش ابریشم و انواع مختلف آن اختصاص دهیم و در نهایت به نحوه استفاده از آن در دکوراسیون داخلی اشاره کنیم.

معرفی فرش ابریشم و ویژگی‌های بارز آن

فرش ابریشم یک فرش ظریف با ویژگی‌های منحصر به فرد است که بافته شدن آن از الیاف طبیعی و سازگاری آن با محیط زیست از مهمترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود. این فرش اصیل به دلیل ظاهر براق و درخشان خود در بسیاری از کشورهای دنیا طرفداران زیادی دارد قیمت یک قالیچه سه متری آن به بیش از ۲۰ میلیون تومان می‌رسد.

با ظهور تکنولوژی‌های مختلف و امکان استفاده از مواد صنعتی شرایطی به وجود آمده که امکان تولید ابریشم مصنوعی و همچنین بافت فرش ابریشم ماشینی هم فراهم شده است. این موضوع باعث می‌شود که شناسائی فرش‌های اصیل به یک کار تخصصی تبدیل شده و نیاز است که فرد اطلاعات کاملی در مورد این فرش‌ها داشته باشد. پس قبل از هر چیزی به سراغ ابریشم و انواع مختلف آن برویم.

معرفی فرش ابریشم و ویژگی‌های بارز آن
در این تصویر یک مدل سنتی از فرش ابریشم را می بینید که به صورت دستبافت است.

انواع ابریشم

الیاف ابریشم اصلی‌ترین و مهم‌ترین ماده اولیه به کار رفته در فرش‌های ابریشمی است که در سالیان گذشته به صورت طبیعی به دست می‌آمد. اما در حال حاضر امکان استفاده از ابریشم مصنوعی هم فراهم شده که به شکل زیر تعریف می‌شوند:

 • ابریشم طبیعی: ابریشم طبیعی نتیجه فعالیت کرم ابریشم و تولید پیله در اطراف خود است که پس از فرآوری تبدیل به یک نخ طبیعی و سازگار با محیط زیست می‌شود. این نخ بسیار محکم بوده و براق بودن از مهمترین ویژگی آن است.
 • ابریشم مصنوعی: روند تولید ابریشم مصنوعی نسبت به ابریشم طبیعی کاملاً متفاوت است و با استفاده از مواد نفتی و پتروشیمی تولید می‌شود. ابریشم مصنوعی تحت عنوان پنبه جلا داده ‌شده هم شناخته می‌شود که از رایان و الیاف‌های شیمیایی تولید می‌شود.

نحوه تشخیص ابریشم طبیعی و مصنوعی

احتمالاً این سؤال برای شما به وجود آمده است که چگونه فرش ابریشم طبیعی را از فرش ابریشم مصنوعی تشخیص دهیم. به خاطر داشته باشید که این موضوع بسیار تخصصی است و معمولاً فرش فروشان قدیمی می‌توانند این تفاوت را تشخیص دهند. دو راهکار برای این کار وجود دارد:

 • سوزاندن یک گره از ابریشم: اگر صاحب فرش به شما اجازه دهد که یک گره از آن را برداریم و بسوزانید، بوی شبیه به بوی موی سوخته نشان دهنده ابریشم طبیعی است که به دلیل وجود پروتئین در ساختار هر دوی آنهاست. این در حالی است که ابریشم مصنوعی فقط خاکستر و بوی شبیه بوی سوختن لاستیک می‌دهد.
 • دست کشیدن بر روی فرش: وقتی که دست بر روی فرش‌های ابریشمی می‌کشید، پرز آن بسیار نرم و دست شما گرم می‌شود. این در حالی است که در ابریشم مصنوعی این حالت وجود ندارد.

انواع فرش ابریشمی از لحاظ نوع بافت

یکی از معیارهایی که برای دسته بندی انواع فرشهای ابریشمی به کار برده می‌شود، بافت یا ماشینی بودن فرش است:

 • فرش ابریشم دستبافت: فرش ابریشمی دستبافت به صورت سنتی توسط انسان بافته می‌شوند. این فرش‌ها بافت نامنظم‌تری نسبت به فرش‌های ماشینی دارند و از لحاظ کیفیت بافت به مراتب بهتر هستند. نرم بودن پرزها از مهمترین ویژگی‌های فرش‌های دستبافت است.
 • فرش ابریشم ماشینی: فرش‌های ماشینی در چند سال اخیر به شدت زیاد شده‌اند و به کمک ماشین‌های بافندگی آماده می‌شوند. اندازه و نحوه بافت این فرش‌ها استاندارد بوده و هیچ مشکلی در بافت آنها وجود ندارد. اما به هر حال طرفداران فرش‌های ماشینی بسیار کمتر هستند.
فرش ابریشم دستبافت
تصویر نشان داده شده از فرش ابریشم ماشینی که جزئیات آن به خوبی مشخص است.

انواع فرش ابریشم از لحاظ اندازه

وقتی که به یک فرش فروشی مراجعه می‌کنید، برای معرفی فرش‌ها از معیار استاندارد اندازه استفاده می‌شود که در بین همه آنها مشترک است. این اندازه‌ها حتی مشخص می‌کنند که فرش مورد نظر برای چه قسمتی استفاده می‌شود:

 • فرش ابریشم 6 متری: این فرشها در ابعاد ۲ × ۳ متر بافته شده و بیشتر برای اتاق‌های کوچک در آپارتمان‌ها استفاده می‌شوند.
 • فرش ابریشم: 9 متری: اندازه این فرش‌ها برای پر کردن فاصله بین مبلمان مناسب بوده و به صورت ۳ × ۳ متر بافته می‌شود.
 • فرش ابریشم 12 متری: محبوب‌ترین و رایج‌ترین فرش‌ها، فرش ۱۲ متری هستند که در ابعاد 3 × 4 متر آماده شده و در بخش‌های مختلف از آنها استفاده می‌شود.
 • فرش ابریشم 3 متری: شاید استفاده از لفظ قالیچه در این مورد بهتر باشد و اغلب برای کارهای دکوری و بسیار کوچک در دکوراسیون اتاق تلویزیون کاربرد دارد.
 • فرش ابریشم سایز بزرگ: این اندازه از فرش‌ها چندان رایج نبوده و برای اهداف خاص بافته می‌شوند. فرش‌های ۲۰ متری با ابعاد ۴ × ۵ متر و فرشهای ۲۴ متری با ابعاد ۴ × ۶ متر نمونه‌های رایج این فرش‌ها هستند.
 • تابلو فرش ابریشم: کاربرد تابلو فرش‌ها بیشتر مربوط به کارهای تزیینی و طراحی دکوراسیون است که ممکن است به صورت شمایل یک فرد یا یک نوشته یا شعر فارسی باشد.
 • فرش کناره: فرش‌های کناره فرش‌هایی با عرض مشخص و کوتاه و طول بلند هستند که برای پر کردن فضاهای خالی و همچنین برای قسمت ورودی ساختمان مانند راهروها از آن استفاده می‌شود.

انواع فرش ابریشم از نظر محل بافت

آخرین معیاری که معمولاً فروشنده فرش‌ها در مورد آن با شما صحبت می‌کند، محل بافت فرش است. محل بافت از این جهت اهمیت دارد که طرح و شکل پیاده سازی شده بر روی فرش با توجه به منطقه جغرافیایی و فرهنگ آن منطقه اجرا می‌شود. در ایران تقریباً همه استان‌ها قادر به بافت فرش‌های ابریشمی هستند، اما معروف‌ترین فرش‌هایی که در بازار می‌توانید پیدا کنید ۵ مدل زیر هستند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند:

 • فرش ابریشم کاشان
 • فرش ابریشم قم
 • فرش ابریشم تبریز
 • فرش ابریشم شمال

پرداختن به دکوراسیون داخلی و نحوه استفاده از فرشهای ابریشمی در این حوزه می‌تواند بحث ما را کامل‌تر کند. فرش ابریشمی به عنوان یک فرش لوکس وزیبا شناخته می‌شود که طرح آن نسبتاً شلوغ و براق است. با این وجود، بهترین سبک برای استفاده از آن سبک دکوراسیون کلاسیک است که بالاترین همخوانی را با آن دارد.

به کار بردن هماهنگ پرده تزیینی متناسب با رنگ فرش و همچنین استفاده از سرویس مبلمان کلاسیک در این مورد می‌تواند زیبایی فرش را دوچندان کند.

با مطالعه مبل مدرن و مدل های آن با نحوه استفاده از فرش های ابریشمی در کنار مبلمان مدرن بیشتر آشنا می شوید.

فرش ابریشم در دکوراسیون داخلی
در این تصویر استفاده از فرش ابریشمی ماشینی در کنار مبل مدرن را می بینید.

فرش ابریشم و پرده ابریشم

 یکی از راهکارهایی که طراحان دکوراسیون داخلی برای زیباتر کردن فضای منزل و همچنین استفاده از یک الگوی ایرانی در دکوراسیون استفاده می کنند، بکار بردن همزمان فرش ابریشمی و پرده ابریشم است. به طور کلی الیاف ابریشم در پارچه ها و در فرش ها بسیار براق و درخشان بوده و برای دکوراسیون کلاسیک انتخاب ایده آل است. معمولاً از این الگو برای دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن استفاده می شود.

توصیه می‌کنم که بخش پارچه پرده ابریشم در وبسایت به تام را ببینید تا با این موضوع بیشتر آشنا شوید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در گروه به تام در تماس باشید و پیشنهادات خود را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید.خدمات طراحی و دکوراسیون داخلی گروه به تام می‌توانند در استفاده بهینه از فرشهای ابریشمی در دکوراسیون داخلی به شما کمک کند.

tamep2