آینه کاری و آینه دکوراتیو

آینه کاری و آینه دکوراتیو

آینه کاری و آینه دکوراتیو یکی از مباحثی است که در چند سال اخیر رونق مجدد گرفته است، اما خیلی از افراد اطلاع ندارند که این یک هنر اصیل ایرانی برای زیباسازی فضای داخلی است. شما اگر سازه‌های قدیمی ایران را دیده باشید، یا حتی استفاده از آینه‌های رنگی در مناطق کویر نشین را دیده باشید، متوجه می‌شوید که این هنر زیبا از قرن‌ها گذشته در زندگی ما وجود داشته است.

اما در گروه به تام تصمیم گرفتیم که بحث آینه کاری و آینه دکوراتیو را بررسی کنیم و ببینیم که آیا واقعاً در زیباسازی محیط تأثیر دارد؟

آینه کاری یعنی چه؟

تعریف آینه کاری خیلی ساده و راحت است؛ چسباندن آینه روی دیوار یا بر روی هر جسمی که متمایل به تغییر رنگ آن هستیم. البته این به این معنی نیست که ما همیشه به دنبال استفاده از آینه رنگی هستیم، بلکه حتی ممکن است فرد از آینه‌های معمولی استفاده کند. به عنوان مثال آینه‌های سه گوش و شش گوش استفاده شده در امامزاده‌ها، می‌توانند بهترین گزینه برای طراحی دکوراسیون داخلی بخشی از منزل باشد.

آینه کاری یعنی چه؟

چرا آینه کاری

احتمالاً ذهن شما این سؤال را مدام تکرار می‌کند که چرا آینه کاری؟ ما این همه رنگ داریم که هر کدام از آن‌ها می‌تواند یک دنیای جدید و رؤیایی بسازد، چرا باید به سراغ آینه دکوراتیو یا آینه‌های معمولی برویم؟

 • آینه‌ها باعث بزرگتر دیده شدن اتاق‌های کوچک می‌شوند؛
 • آینه‌ها می‌توانند هویت اجسام و دیوار را تغییر دهند؛
 • آینه‌ها باعث ایجاد حس اعتماد به نفس می‌شوند؛
 • آینه‌ها در انعکاس نورهای رنگی کاربرد دارند؛
 • آینه تنوع دکوراسیون داخلی را افزایش می‌دهند؛

آینه دکوراتیو

بخش مهمی از فرآیند آینه کاری با کمک آینه دکوراتیو جا می‌شود. آینه دکوراتیو یک نوع آینه بسیار نازک و سبک است که امکان برش دادن آن به شکل‌های مختلف وجود دارد و می‌توان از آن برای پوشش دادن سطوح مختلف استفاده کرد. اگر یک بشقاب آینه کاری شده در شهر اصفهان دیده باشید، یا یکی از مسجدها یا امامزاده‌های آینه کاری شده را دیده باشید، متوجه می‌شوید که آینه دکوراتیو چیست و چه کار می‌کند؟

آینه رنگی و دلیل استفاده از آنها

آینه‌های رنگی همان آینه‌های معمولی و آینه‌های دکوراتیو هستند که تنها به رنگ‌های مختلفی تغییر حالت داده‌اند. این آینه‌ها برای ایجاد شخصیت متفاوت در محیط استفاده می‌شوند و معمولاً به صورت خیلی کم و غیر قابل ملموس کاربرد دارند. شاید بزرگترین دلیل استفاده از آینه رنگی هویت بخشیدن به محیط باشد. شما در مناطق کویری ایران بیشتر شاهد استفاده از این رنگ‌ها هستید که به نوعی رنگ خاکستری و بی رنگ بودن کویر را پوشش می‌دهد.

آینه کاری و دکوراسیون داخلی

بدون شک مقدماتی که در این مطلب ذکر شد به این دلیل بود که ما آینه کاری را در بحث دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنیم. طراحی دکوراسیون داخلی یک بحث سلیقه‌ای و فردی است و هر کسی ممکن است پیشنهاد خاص خود را داشته باشد. در گروه به تام خدمات طراحی و دکوراسیون داخلی را انجام می‌دهیم، اما به هیچ وجه به دنبال تحمیل کردن ایده خود در زمینه استفاده از ایده‌های خاص نیستیم.

برای استفاده از آینه کاری در دکوراسیون داخلی چند پیشنهاد دادیم که مربوط به هر کدام از بخش‌های ساختمان است و به شما پیشنهاد می‌کنید از آنها استفاده کنید.

آینه کاری و دکوراسیون داخلی

آینه دکوراتیو در اتاق نشیمن

اولین جایی که استفاده از آینه دکوراتیو در دکوراسیون داخلی به ذهن ما می‌رسد، اتاق نشیمن است.

 • برای کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنند و به دنبال بزرگ نشان دادن فضای خود هستند، آینه کاری پشت سرویس مبلمان ایده خوبی است؛
 • استفاده از آینه در میز سرویس مبلمان و برای پوشش دادن آن هم می‌تواند جذاب باشد؛
 • به کار بردن آینه دکوراتیو به صورت حکاکی شده به چهره یک فرد یا یک تابلو؛
 • استفاده از آینه‌های رنگی با کمک لامپ‌های ال ای دی برای نورپردازی محیط؛
 • آینه کاری روی گلدان و سایر وسایل منزل برای تکمیل دکوراسیون داخلی.

آینه دکوراتیو در اتاق نشیمن

آینه دکوراتیو در اتاق خواب

آینه کاری در اتاق خواب چیزیست که شاید قبل از آن را تجربه نکرده‌اید، اما مطمئناً ایده جذابی است و می‌توانید از آن یک دکور رؤیایی برای خود خلق کنید. به عنوان مثال می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • استفاده از آینه دکوراتیو به عنوان پوشش کمد دیواری
 • استفاده از آینه دکوراتیو برای پشت تخت خواب به منظور بزرگ نشان دادن فضا
 • استفاده از آینه کاری در دو طرف تخت برای ایجاد یک حالت متقارن و خاص
 • استفاده از آینه و لامپ ال ای دی برای ایجاد یک لامپ شب خواب خاص

آینه دکوراتیو در آشپزخانه

در آشپزخانه فضای زیادی برای آینه کاری وجود ندارد بیشتر فضای آن به کمک کابینت و کاشی پوشش داده می‌شود. البته به صورت جزئی می‌توانید چند تغییر به کمک آینه دکوراتیو به وجود بیاورید یا حتی یک نقطه کانونی در آشپزخانه ایجاد کنید. به عنوان مثال ایده‌های زیر خوب هستند:

 • پوشش دادن بخشی از سقف آشپزخانه یا قسمت بالای لوستر برای انعکاس نور؛
 • ایجاد یک نقطه کانونی در بخشی که توسط کابینت پوشش داده نشده باشد؛
 • ایجاد یک پنجره خیالی با قاب برای آشپزخانه‌ای که به نور طبیعی دسترسی ندارند

در بخش چراغ آویز دکوراتیو می‌توانید انواع محصولات ما را در این زمینه ببینید و مشخصات آنها را مطالعه کنید.

آینه دکوراتیو در حمام و سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی بهترین مکان برای استفاده از آینه دکوراتیو در دکوراسیون داخلی است و شما می‌توانید تمامی خلاقیت خود را در این بخش انجام دهید. مثلاً:

 • می‌توانید تمامی دیوارها را با آینه پوشش دهید؛
 • می‌توانید در دیوار کابین دوش از آینه استفاده کنید؛
 • می‌توانید یک فضای خصوصی و اختصاصی برای دوش ایجاد کنید؛
 • می‌توانید از آینه‌های رنگی با تنوع رنگ دلخواه کمک بگیرید.

آینه دکوراتیو در حمام و سرویس بهداشتی

 به طور خلاصه آینه‌ها ابزارهای خوبی برای کمک به دکوراسیون داخلی منزل هستند و به همین دلیل آینه کاری و استفاده از آینه دکوراتیو طرفداران زیادی دارد. برای بهره بردن از این ویژگی و مشاوره در زمینه دکوراسیون داخلی، با کارشناسان ما در  گروه طراحی دکوراسیون داخلی به تام در تماس باشید.

tamep2